'زندگی و آثار همایون خرم' در آپارات

به روز شده:  19:35 گرينويچ - چهارشنبه 06 فوريه 2013 - 18 بهمن 1391

'زندگی و آثار همایون خرم' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'زندگی و آثار همایون خرم' ساخته امیر صبوری به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'زندگی و آثار همایون خرم' ساخته امیر صبوری به نمایش در می آید.


درباره فیلم

آپارات

نمایی از فیلم 'زندگی و آثار همایون خرم'

برنامه گل های های رنگارنگ رادیو ایران ، برای نسلی که حالا دیگر موسپیده کرده است ، برای حفظ موسیقی ایرانی و معرفی هنرمندان موسیقی ایران، یک برنامه استثنایی بود.همایون خرم ، یکی از این هنرمندان بود که با استعداد ویژه اش در موسیقی ، از سن ۱۴ سالگی اجرای موسیقی در رادیو را آغاز کرد. او که تحصیل دانشگاهی اش را در رشته برق به پایان رسانده بود و همیشه عنوان مهندس پیش از اسم اش مطرح می شد، بیشتر آثارش را قبل از انقلاب منتشر کرد اما بعد از انقلاب هم یکی دو آلبوم از آثارش را با صدای خوانندگان جوانتر اجر کرد. فیلم مستند "زندگی و آثار همایون خرم" بخشی از مجموعه ای به عنوان "گنجینه شاهکارهای فرهنگ و هنر ایران" است که درباره همایون خرم ساخته شده است.

ویژگی فیلم

این فیلم مجموعه ای از چهره هایی است که کمتر در این سالها از آنها فیلم و تصویر دیده شده است و حتی بسیاری با چهره های این استخوان خرد کرده های موسیقی هم آشنا نیستیم . سوای بحث های تکنیکی و فنی ، جمع کردن این همه چهره سرشناس در یک فیلم به نوبه خودش کار در خور ستایشی است.

درباره کارگردان

آپارات

امیر صبوری ، کارگردان فیلم

امیر صبوری زاده تهران و دانش آموخته مدیریت در امریکا است.وی که مدرس مراکز آموزش عالی و از علاقه مندان به موسیقی ایرانی است و در آمریکا فعالیت دارد ، سال ها است روی مجموعه ای به عنوان گنجینه شاهکارهای فرهنگ و هنر ایران، کار می کند و آثاری را درباره هنرمندان ایرانی منتشر کرده است که فیلم"زندگی و آثار همایون خرم" یکی از آنهاست. فیلمهای این مجموعه در شماری از جشنواره های فیلم در خارج از ایران به نمایش در آمده اند.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'کنسرتی که اجرا نشد' ساخته بهمن فرمان آرا

آپارات

نمایی از فیلم 'کنسرتی که اجرا نشد'

فیلم 'کنسرتی که اجرا نشد' ساخته بهمن فرمان آرا، فیلم ساز شناخته شده ایران است. این فیلم مستندی است در باره پرویز یا حقی از مشهور ترین آهنگسازان و نوازندگان ایران که پس از انقلاب به انزوا رفت. پرویز یا حقی ۷۷سال پیش در سی و یک شهریور سال ۱۳۱۴ به دنیا آمد. او از جوانی پای ثابت برنامه گل های رادیو بود. چند تن از خواننده های قبل از انقلاب مثل مهستی، حمیرا و مرضیه، با ترانه های او معروف شدند و با صدای ویلون اش خیلی ها دل به موسیقی ایرانی بستند. او بعد از پیروزی انقلاب گوشه گیر شد، گرچه موسیقی اش هیچ وقت گوشه نشین نشد. پرویز یاحقی در یازدهم بهمن ماه سال ۸۵ درگذشت. فیلم نگاهی دارد به زندگی او از زبان خودش و در واپسین سال های عمرش.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

مصطفی

خیلی دیدنی بود. این فیلم نمایش دهنده تنها یی یک اسطوره بود. ناب ترین لحظه این فیلم تصاویر برهوت و پیغامهای روی تلفنش بود.

مهرنوش

فیلم خیلی خسته کننده بود. اصلا جذابیت نداشت. فقط آن تکه های حرفهای زن مسن پشت تلفن بود که توجه آدم را جلب می کرد

سارا

فیلم جالبی بود. مخصوصاً داستان عشقی ایشان و آن چندین پیغام تلفنی که از طرف آن خانم روی پیغامگیرش آمده بود.

حسین

اگر همان طور که در نسخه کوتاه شده، بیست دقیقه از فیلم کوتاه شده بود ، نیم‌ساعت دیگر هم از فیلم حذف می‌کردید، مخاطب چیزی را از دست نمی‌داد که نمی‌داد.

شهاب

این فیلم کارگردانی نداشت. کارگردان خود سوژه بوده , خیلی خوب بود.حیف شد، همچنین استادهایی را از دست دادیم . وقتی شروع به ساز زدن میکرد، با ویولونش حرف می زد. بی نظیر بود.

افسون

اگر ما هم بدانیم که چه انسان های هنرمند و باارزشی را از دست دادیم، شاید از این بی هویتی، سکون و سکوت ، خارج و رها بشیم. یادشان گرامی.

سیروس

کاش زندگی تمامی هنرمندان و پسشکسوتان هنر به گونه ای این چنین ویا حتی بهتر به تصویر کشیده شود تا از سو استفاده وافسانه ودروغ پردازیهای بعدی جلوگیری شود.

محمود

فیلم بسیار اثر گذاری است که هم نبوغ پرویز یاحقی را در بیان و شرح عشق و زندگی عشاق بخوبی نشان می دهد و هم نگرانی بیننده را تا به آخر همراه بر می انگیزد. نگران تنهایی و سلامتی، نگران ممنوعیت هنرمند، نگران سرنوشت موسیقی اصیل و نگران سرانجام غم انگیز عشق. بهمن فرمان آرا همچنان موفق و هوشمندانه فاجعه اصلی را به تصویر می کشد.

زهرا

بسیار غم انگیز بود و ای کاش آن خانم بجای چهل وچند بار زنگ زدن می رفتند در خانه وبیشتر به او کمک می کردند. صد حیف که هنر مندان واقعی درمنزل خود زنده به گور می شوند.

منیژه

این برنامه عالی بود ، اما حس دردناک و وحشتناکی در من باقی ماند . هنوز هم صدای آن خانم را می شنوم، و هر بار دلم می شکند. خیلی دردناک ِاست .خیلی زیاد، کاش حداقل از دهه هفتاد که همدیگر را بعد از ۴۰ سال پیدا کرده بودند، الباقی زندگی را پا به پای هم می بودند.

شادن

خیلی خوب بود. دوست داشتم. گذشتن زندگی با یک چشم بر هم زدن را، به خوبی در این فیلم احساس کردم و دلم گرفت.


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

[an error occurred while processing this directive]

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.