از این‌سو و آن‌سوی موسیقی؛ ادالت پاپ؛ به نام جوانان، به کام بزرگسالان

به روز شده:  12:04 گرينويچ - 10 فوريه 2013 - 22 بهمن 1391

از راست به چپ امیلی سندی، ادل و لانا دل‌ری

سال میلادی گذشته سه آلبوم از امیلی سندی، ادل و لانا دل‌ری در سبک ادالت پاپ (ادالت کنتمپرری در آمریکا) پرفروش‌ترین آلبوم‌های سال در بریتانیا بود.

ادالت پاپ، زیرمجموعه‌ای از موسیقی پاپ است. این سبک در فاصله جنگ‌های جهانی اول و دوم رواج یافت. این سبک از موسیقی ترکیب آهنگ‌هایی بود از خوانندگان و ترانه‌سراهایی که جوانی را پشت سر گذاشته بودند و برای نسل خود شعر می‌سرودند و اجرا می‌کردند، از این رو، موسیقی آنها ملایم، ملودیک و رادیوپسند است.

تم این ترانه‌ها سوژه‌هایی است مانند عشق، شکست، سرنوشت یا مسائلی که بزرگسالان درگیر آنها هستند.

این نوع موسیقی، پخته‌تر از موسیقی پاپی است که جوانان به آن علاقه دارند.

در آغاز

فرانک سیناترا و همسرش اوا گاردنر

ادالت پاپ در اصل، ادامه سبک‌های ایزی‌لسنینگ و سافت راک است که در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی محبوب شده بودند.

از ابتدا رادیو نقش تعیین‌کننده‌ای در شکل دادن به ادالت پاپ داشت.

اواخر دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ میلادی، بعضی رادیوها برای دور شدن از "راک اند رول" که در آن زمان جنجالی بود، به سوی سبک ایزی‌لسنینگ رفتند.

در آن زمان، راک اند رول از سوی طبقه محافظه‌کار جامعه متهم به فاسد کردن جوانان بود و بزرگسالان هم به آن علاقه‌ای نداشتند.

فرانک سیناترا، نت کینگ کول، بری کومو، و دوریس دی اولین خوانندگان مهم این سبک بودند که ترکیبی است از موسیقی بیگ‌بند (شاخه‌ای از موسیقی جاز) همراه با ارکستر.

در دهه ۷۰ میلادی، راک در کفه دیگر ترازو شکل ملایم خود را نیز نمایان کرد که به سافت‌راک مشهور شد.

در این دوره، گروه‌هایی همچون شیکاگو، ایگلز و التون جان به شهرت جهانی رسیده بودند.

بعد از این دوره، برخورد مردم با موسیقی تغییر پیدا کرده بود و بخش بزرگی از مردم، به دلایل مختلف، این سبک موسیقی راک را دیگر تهاجمی یا اهانت‌آمیز نمی‌دانستند، چون این سبک موسیقی آرام‌تر و پخته‌تر بود، می‌توانست در کنار سبک ایزی‌لسنیگ قرار گیرد و این برای رادیوهای ایزی‌لسنیگ که بزرگسالان را نشانه گرفته بودند ایده‌آل بود.

دهه‌های میانه

گروه سافت راک شیکاگو

ولی در دهه ۸۰ میلادی بود که نام "ادالت کنتمپرری" به طور مشخص روی این سبک گذاشته شد.

در سال ۱۹۷۹ میلادی، اولین جدول موسیقی با نام ادالت کنتمپرری تاسیس شد.

رادیوهایی که این سبک را پخش می‌کردند، پرطرفدارترین رادیوهای آن زمان بودند و مخاطب این رادیوها نسلی بود که علاقه‌ای به هارد راک و موسیقی هیپ‌هاپ که بین جوانان آن دوره محبوب بود، نداشت.

این، نسلی بود که بعد از جنگ جهانی دوم متولد شده و حالا به چهل سالگی رسیده بود. این گروه، اولین نسلی بود که در جوانی، راک را برای هیجان و طغیانش دوست داشت، اما حالا که با کار و زندگی و خانواده و مسئولیت روبه‌رو بود، موسیقی سنگین و پخته‌تری را ترجیح می‌داد.

باربارا استرایزند، کارپنترز، و دییون وریک از خوانندگان مشهوری بودند که در این زمان، آلبوم‌هایشان صدرنشین جدول بود.

در همین حال، جورج مایکل، مایکل جکسون و بونی تایلر نیز از دنیای پاپ به این رادیوها پا گذاشتند و باعث شدند تا ادالت پاپ پهنه وسیع‌تری از ژانرها و سبک‌های دیگر موسیقی را در بر بگیرد.

در دهه ۹۰ میلادی، روند رخنه کردن پاپ در رادیوهای ادالت پاپ ادامه پیدا کرد.

آهنگ‌هایی از کریستینا اگویلرا، ویتنی هیوستون، بویز تو من، سلین دیون و حتی ترانه‌های لاتین پاپ هم از ریکی ماتین تا مارک انتونی در رادیوهای ادالت پاپ پخش می‌شد.

در دهه بعد، نسل جوان که بیشتر تلویزیون تماشا می‌کرد تا رادیو، با بیشتر شدن شبکه‌های تلویزیونی -مخصوص ژانرهای مختلف موسیقی- کم‌کم با موسیقی چند دهه گذشته آشنا شد.

به این ترتیب، نسل جدیدی از خواننده/آهنگساز با ادالت پاپ آشنایی بیشتری پیدا کرد.

امروز

باربارا استرایزند

تا یک دهه پیش در آغاز هزاره سوم میلادی، گستره ادالت پاپ چنان زیاد شد که ژانرهای مختلفی از موسیقی را در خود جای داد، مانند سول، آر اند بی، ایزی‌لسنینگ، سافت راک و ... .

نقطه مشترک همه اینها در آهنگ‌هایی بود که تمرکزشان بر ملودی و هارمونی است.

ریتم آنها آهسته است و اکثرا از ترکیب معمول آهنگ‌های پاپ یعنی "مقدمه – تک‌خوانی – همه‌خوانی – تک‌خوانی – همه‌خوانی – موسیقی بدون کلام – همه‌خوانی" برخوردار هستند.

ترانه‌های آنها عمیق است و با صدایی قوی خوانده می‌شود. حس کل آهنگ شاد نیست، بلکه شاید کمی غمگین است و حال و هوایی برای تفکر ایجاد می‌کند.

آلبوم‌های ادل، امیلی سندی و لانا دل‌ری به خوبی در زیرمجموعه ادالت پاپ قرار می‌گیرند.

این خوانندگان، جوانانی هستند که از طرفی هواداران جوان را به خود جذب می‌کنند و از طرف دیگر به خاطر نزدیک بودن به ادالت پاپ در بازار موسیقی بزرگسالان نیز جایی عمده برای خود باز کرده‌اند.

این آلبوم‌ها حال و هوایی جدی و آرام‌بخش دارند و با توجه به اوضاع اقتصادی نه چندان امیدوارکننده اروپا و بریتانیا غیرمنتظره نیست که این سه آلبوم -که در یک سبک اجرا شده اند- در کنار یکدیگر در صدر جدول پرفروش‌ترین آلبوم‌های سال بریتانیا قرار بگیرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.