اسید پاشی در مسکو؛ دردسر در تئاتر بولشوی

به روز شده:  16:39 گرينويچ - پنج شنبه 14 فوريه 2013 - 26 بهمن 1391

نمایش معروف ژیزل اخیرا در باله بلشوی مسکو به اجرا درآمد. داستان این نمایش حول حسادت، خیانت و انتقام‌جویی است اما خود داستان به نسبت آنچه که در پشت صحنه اجرای آن می‌گذرد، زیاد تکان‌دهنده نیست.

در یکی از کافه‌های مسکو با یکی از بزرگترین ستاره‌های باله بولشوی ملاقات کردم. نیکولای تسیسکاریدزه، رقصنده اصلی این باله. او قبلا سابقه درگیری با روسایش را داشته است، اما حالا می‌گوید که مدیریت شرکت برگزارکننده این باله قصد دارد او را وادار به کناره‌گیری کند.

او به‌من گفت: "انگار به دوران ژوزف استالین برگشته‌ایم. جلساتی علیه من برگزار می‌کنند، و سعی می‌کنند دیگر کارکنان باله را مجبور کنند تا نامه‌هایی که علیه من تهیه می‌شوند را امضا کنند. هفته پیش این کار را کردند، اما همه مربیان باله بلشوی از این کار امتناع کردند."

ماه گذشته با اسید به سرگئی فیلین، مدیر هنری باله بولشوی، حمله شد، و تسیسکاریدزه می‌گوید مدیریت باله قصد دارد تلویحا نشان دهد که او به نوعی در این حمله دست داشته است.

او در ادامه گفت: "آنها تصمیم گرفتند با استفاده از این بهانه، عده‌ای را تحت فشار بگذارند، و از دست همه کسانی که از آنها خوششان نمی‌آید خلاص شوند. این جنایت را به‌هیچ وجه نمی‌توان به من ربط داد. روشن است که آناتولی ایکسانوف، مدیر کل بولشوی، مشغول تسویه حساب با من است. او می‌خواهد به آبرو و اعتبار من لطمه بزند، اما موفق نخواهد شد. من مشهورترین رقصنده بولشوی هستم."

وضعیت آشفته

تسیسکاریدزه

تسیسکاریدزه می‌گوید برای مدیریت بولشوی آماده است

آقای ایکسانوف گفته است که اسید پاشی اخیر "نتیجه طبیعی وضعیت آشفته‌ بولشوی است، و اولین و بزرگترین مقصر ایجاد این وضعیت، نیکولای تسیسکاریدزه است".

آقای ایکسانوف او را به "لجن‌پراکنی" و "دسیسه چینی دائمی" متهم می‌کند. تسیسکاریدزه این اتهام را رد می‌کند، اما او و برخی دیگر از کارکنان بولشوی درباره حمله با اسید به سوالات پلیس جواب داده‌اند.

تسیسکاریدزه می‌گوید: "پلیس سوالات بسیار ساده‌ای پرسید، مثلا اینکه اولین بار چه زمانی با سرگئی فیلین آشنا شدم؟ روابط میان ما چطور بود؟ و امثال اینها. من به آنها گفتم: من شاهد بسیار محکمی دارم که کاملا خدشه‌ناپذیر است. در زمان حمله، من در تئاتر هنری مسکو بودم و هزاران نفر دیگر هم آنجا بودند."

تسیسکاریدزه بعد از دیدن صورت بدون پانسمان فیلین در تلویزیون تردیدهایی درباره روایت رسمی ماجرا ابراز کرد. او گفت: "خدا نکند! اگر واقعا روی او اسید پاشیده بودند، چند ماهی نمی‌توانست صورتش را به کسی نشان دهد. نمی‌دانم آن ماده چه بوده، اما مشخص است که آنچه ادعا می‌کنند نبوده است. اگر به همه برنامه‌های تلویزیونی ویژه‌ای که در این باره ساخته شده اند نگاه کنید، می‌بینید که تلویحا می‌خواهند بگویند که من در این ماجرا دست داشته ام. انگار که علیه من بسیج شده اند. قضیه به سرگئی فیلین ربطی ندارد. آنها می‌خواهند به من حمله کنند."

تالار بولشوی از اینکه رقصنده اصلی آن چنین اظهارات جنجال‌برانگیزی را بطور علنی مطرح کرده، بسیار متعجب شده است. کاترینا نوویکووا، سخنگوی بولشوی به‌من گفت: "قضاوت درباره حرف‌هایش را به خدا واگذار کنیم. زبانم بند آمده است. برایم مهم نیست که تسیسکاریدزه در این باره چه فکر می‌کند. فقط امیدوارم بینایی و چهره سرگئی فیلین هرچه زودتر خوب شود، و بولشوی با مدیریت هنری او به کارش ادامه دهد. نیکولای دائما بر سر هر موضوعی به مدیریت بولشوی غر می‌زند. هیچوقت فرصت اعتراض کردن را از دست نمی‌دهد. می‌توان گفت که او به نوعی مشغول همان کار همیشگی‌اش است."

دلزدگی

البته خانم نوویکووا می‌پذیرد که "یکی دو سال پیش عده‌ای از مربیان بولشوی نامه‌ای درباره نیکولای تسیسکاریدزه تهیه کردند. این نامه وجود دارد، اما نمی‌دانم نامه دومی هم تهیه شده یا نه". تسیسکاریدزه در کنار رقصیدن، در بولشوی تدریس هم می‌کند. او می‌گوید فیلین سعی کرده شاگردانش را از او بگیرد.

سرگئی فیلین برای درمان به آلمان رفت. او می‌گوید که می‌داند چه کسی این حمله را طراحی کرده است

تسیسکاریدزه می‌گوید: "سرگئی فیلین در دسامبر ۲۰۱۲ خواست یکی از شاگردانم بنام آنجلینا ورونتسووا را ببیند. او به آنجلینا گفت که اگر مرا رها کند، به او در باله دریاچه قو نقش می‌دهد. رقصیدن در باله دریاچه قو آرزوی هر بالرینیست، اما او این پیشنهاد را قبول نکرد. واقعا به‌خاطر وفاداری‌اش از او ممنونم."

از تسیسکاریدزه پرسیدم آیا این مسأله را به‌روی فیلین آورده است؟ او جواب داد: "بله. در آسانسور با هم روبرو شدیم، و به او گفتم که از ماجرا خبر دارم. او در جواب گفت که هرگز چنین کاری نکرده است. من هم گفتم: "دیوارهای بولشوی گوش دارند. همه از همه چیز خبردار می‌شوند.""

خانم نوویکووا، سخنگوی تئاتر بولشوی، می‌گوید که ممکن است ملاقاتی میان فیلین و شاگرد تسیسکاریدزه انجام شده باشد، اما به عقیده او، واکنش تسیسکاریدزه بیش از حد شدید است: "شایعه‌ای که دهان به دهان می‌چرخد این است که آنجلا ورونتسووا به دیدن سرگئی رفته و از او خواسته در باله‌های بزرگ نقشی به او بدهد. سرگئی هم به او جواب داده که فکر نمی‌کند او برای این نقش‌ها آمادگی کافی داشته باشد، و اگر می‌خواهد این نقش‌ها را بگیرد، شاید بهتر باشد با استادان زن کار کند. بنظر من، این حرف توهین به نیکولای نیست."

تسیسکاریدزه آنچه که در معروف‌ترین باله جهان می‌گذرد را "وحشت‌انگیز" می‌خواند. او به‌من گفت: "دولت باید همه مدیران را برکنار کند." از او پرسیدم که اگر مدیریت بولشوی به او پیشنهاد شود، آیا آن را قبول خواهد کرد؟ او جواب داد: "بله. چون می‌دانم چکار باید کرد، و واقعا از فریبکاری‌ها خسته شده ام."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.