جایزه ادبی نوروز به 'بلوای خفتگان' و 'دست شیطان' رسید

به روز شده:  15:26 گرينويچ - چهارشنبه 13 فوريه 2013 - 25 بهمن 1391

نویسنده بلوای خفتگان چندی پیش تهدید شد و کشور را ترک کرد

جوایز اول ادبی نوروز در بخش رمان به 'بلوای خفتگان' نوشته تقی بختیاری و در بخش مجموعه داستان کوتاه به 'دست شیطان' نوشته عزیزالله نهفته رسید.

این جایزه در سال ۱۳۸۸ از سوی خانه ادبیات افغانستان بنیانگذاری شد که در دو بخش رمان و مجموعه داستان کوتاه به آثار برگزیده هیات داوران داده می‏‎شود. این جایزه شامل لوح تقدیر و پول نقد است.

نخستین جایزه ادبی نوروز سه سال پیش در بخش مجموعه داستان کوتاه به کتاب "عسکرگریز" نوشته آصف سلطانزاده و در بخش رمان به طور مشترک به 'گلیمباف' اثر تقی واحدی و 'هزار خانه خواب و اختناق' نوشته عتیق رحیمی داده شد.

محمدحسین محمدی، دبیر جایزه ادبی نوروز و مدیر خانه ادبیات افغانستان به بی‎بی‎سی گفت که کتاب بلوای خفتگان از میان ۲۵ رمانی که در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ منتشر شده‎اند، برگزیده شد.

تقی واحدی عضو هیئت داوران درباره انتخاب این کتاب به عنوان برنده این جایزه گفت: "یکی از دلایل این بود که باورها و سنت‎های استبدادی جامعه افغانستان را به گونه بسیار هنرمندانه بازتاب داده و دلیل دیگر شخصیت‎های ماندگار در این رمان است که در پرتو توصیف‎های تکان‎دهنده، تضادها و ناملایمات اجتماعی بوده است."

او همچنین افزود: "ساختار منسجم داستانی و خلق یک جهان هول‎انگیز و در کنار آن تاملات با ارزش جامعه‎شناختی و بیان وضعتی که ما در آن نفس می‎کشیم، از دلایلی بود که هیات داوران این کتاب را به عنوان رمان برتر انتخاب کرد."

کاوه جبران، عضو هیات داوران در مورد مجموعه داستان "دست شیطان" گفت که آنها این کتاب را به دلیل "پرداختن به سوژه‎های تازه، زبان محکم و کاربرد شگردهای تازه روایی" در بخش مجموعه به عنوان برنده جایزه اعلام کرد.

اعظم رهنورد زریاب نویسنده سرشناس افغانستان در باره چگونگی داوری و این که این کتابها تا چه حدی انتخاب درست برای گرفتن جایزه بوده‎اند، گفت: "من فکر می‏‎کنم که داوری داوران خوب بود و بعضی از آثاری را که (به دبیرخانه جایزه ادبی نوروز آمده بود) من خواندم، شایسته آن بودند که جایزه دریافت کنند."

رهنورد زریاب با امان پویامک

نویسندگان هیچ یک از این دو کتاب در همایشی که روز چهارشنبه، ۲۵ دلو/بهمن برای اعطای جایزه ادبی نوروز در کابل برگزار شد، حضور نداشتند. حسین سرآمد از سوی تقی بختیاری و امان پویامک از جانب عزیزالله نهفته جوایز آنها را دریافت کردند.

آقای بختیاری چندی پیش به دلیل انتشار رمان "گمنامی" مورد تهدید روحانیان محافظه‎کار قرار گرفت و مجبور به ترک کشور شد. برخی از روحانیان او را متهم کردند که در این کتاب "کفرگویی" کرده است.

حمیرا قادری، دیگر عضو هیات داوران درباره هدف از اعطای جایزه ادبی نوروز گفت: "امیدواریم که دادن این جایزه‎ها باعث شود که نویسنده‎ها متعهدتر و مسئولانه‎تر در مورد روند داستان‎نویسی فکر کنند و آینده بهتری را برای داستان نویسی رقم بزنند."

اما این جایزه چه جایگاهی در جامعه فرهنگی افغانستان دارد و تا چه حدی اهمیت دارد؟ اعظم رهنورد زریاب گفت: "در کشوری که هیچ گونه مشوقی برای هنرمند، نویسنده و شاعر وجود ندارد، این جایزه می‎تواند جایگاهی بسیار بلند داشته باشد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.