رزولوشن؛ پایان شش هفته رقص در لندن

به روز شده:  16:08 گرينويچ - جمعه 15 فوريه 2013 - 27 بهمن 1391
  • جشنواره رزولوشن که از لحاظ کمی بزرگ ترین جشنواره رقص جهان محسوب می شود، امسال هشتاد و یک اثر تازه را در خود جای داده است که همگی برای اولین بار اجرا می شوند (عکس: رقصی از ربکا ایوانز)
  • این جشنواره که در یکی از تالارهای شناخته شده رقص در لندن (The Place) به مدت شش هفته برگزار شد، با هدف امکان دادن به چهره ها و استعدادهای تازه در رقص تاسیس شده است (رقصی از تیفانی گیبسون و ویرجینیا موندی)
  • امسال بیست و چهارمین دوره این جشنواره برپا شد در حالی که طی این سال ها چهره های بسیار مطرحی در رقص معاصر بریتانیا کار خود را با این جشنواره آغاز کرده اند؛ از یاسمین واردیمون تا هافش شکتر (رقصی از جی اون لی)
  • آثار در این جشنواره بدون بازبینی روی صحنه می روند و تنها بر اساس طرح ها و نوع فعالیت های پیشنهاد دهندگان، این فرصت به آنها داده می شود تا اولین تجربه حرفه ای خود را به روی صحنه بیاورند. بر این اساس به قول مدیر جشنواره، تماشاگر می تواند با یک اثر تازه شگفت انگیز یا یک اثر نه چندان برجسته روبرو شود (رقصی از کیت ساگوفسکی)
  • هر شب به مدت شش هقته، سه اجرا در برابر علاقه مندان قرار گرفت که برخی از آنها بسیار تماشایی بودند (رقصی از تامزن مولدینگ)
  • اجراها شکل های مختلفی از رقص را در برمی گیرند؛ از هیپ هاپ تا باله مدرن. برخی نظیر جاکوب هابز، صحنه اجرا را به شوهای تک نفره بدل کرده بود که غالب تماشاگران را راضی نکرد (رقصی از تارا دارکوئین)
  • گروه ولفگنگ، اثری به نام من گرگ هستم را در شب افتتاحیه ارائه کرد که یکی از جذاب ترین آثار امسال بود. در این اثر خوی حیوانی انسان ها در حرکات موزون رقصنده ها به خوبی شکل گرفته و ویدئو پروجکشن هم به عنوان ابزاری کارآمد، در ترکیب فضای صحنه با طبیعت و انسان به کار گرفته می شود(عکسی از اجریا این گروه)
  • گروه مونیکس آرت هم خشونت را دستمایه اصلی کار خود قرار داد. در این اجرا چهار زن در ترکیب رقص مدرن با هنرهای رزمی، سعی دارند رفتار و عکس العمل های ما را در قبال دنیایی پر از خشونت ترسیم کنند (عکسی از تمرین این گروه)
  • ترکیبی از رقص سنتی و معاصر چین را هم می توان در اثر مشترکی از لیز لیو و یویو رائو دید. در کار گروه آر- کی هم رقصنده های ژاپنی، حرکات موزون رقص کلاسیک این کشور را با روح غرب امروز آمیخته بودند. (عکسی از اجرای چینی)
  • مضمون هوس و ارتباط آن با ظاهر انسان و نوع نگاه ما به خودمان و دیگران، مضمون اصلی رقصی است از متیو رابینسون از اسکاتلند که در آن پوست انسان نقش مهمی دارد.

توضیحات از محمد عبدی، منتقد هنری

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.