'ملکه و من' در آپارات

به روز شده:  16:14 گرينويچ - پنج شنبه 14 فوريه 2013 - 26 بهمن 1391

'ملکه و من' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'ملکه و من' ساخته ناهید پرسون سروستانی به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

در برنامه این هفته آپارات 'فیلم ملکه و من' ساخته ناهید پرسون سروستانی به نمایش درمی آید.

ایران سرزمین پادشاهان و ملکه ها بوده، اما آخرین ملکه ایران سرنوشتی متفاوت از ملکه های قصه پیدا کرده است. فرح دیبا دختر تبریزی است که در ۲۱ سالگی پا به خانه بخت گذاشت. خانه بخت او، کاخ شاهنشاهی ایران بود. ولی ۱۹ سال بعد انقلاب سرنوشت دیگری برای این زن رقم زد.

با گذشت ۳۳ سال از انقلابی که منجر به سقوط حکومت شاهنشاهی در ایران شد، فرح دیبا، که روزگاری علیاحضرت خطاب می شد و در جمع رهبران جهان می نشست، حالا در غربت، یک تبعیدی هست مثل همه تبعیدی های دیگر. با فشارهایی صد البته مضاعف. او هنوز باید پاسخگوی اتفاقاتی باشد که در دوران سلطنت همسرش رخ داده است.

در عین حال او زنی هست ۷۲ ساله که در ۴۱ سالگی همسرش را از دست داده و یک پسر و یک دختر جوان اش هم به فاصله چند سال خودکشی کرده اند.

درباره فیلم

آپارات

ناهید سروستانی و فرح دیبا در نمایی از فیلم ملکه و من

'ملکه و من'، حکایت دیدار یکی مخالفان حکومت شاهنشاهی با فرح پهلوی و آشنایی این دو با همدیگر هست. ناهید سروستانی مستند ساز مقیم سوئد، خودش در روزگار نوجوانی و در روزهای انقلاب از مخالفان حکومت شاه بود و با سازمان های کمونیستی ضد حکومت همکاری می کرد. اما بعد از انقلاب حکومت اسلامی برادر جوان او را اعدام کرد و او هم از ایران گریخت. حالا این دو زن تبعیدی در شرایطی متفاوت و پر از سوظن به همدیگر می‌خواهند با هم گفت و گو کنند. در طول فیلم دوستی نامتعارفی در جریان ساخت فیلم، بین این دو زن فیلم شکل می گیرد، گرچه به نظر می آید که هنوز تردیدهای دوطرف نسبت به همدیگر باقی مانده است. فیلم ملکه و من در دو بخش به نمایش در می آید.

ویژگی فیلم

این فیلم در هسته مرکزی اش در حقیقت یک مصاحبه است. اما فیلمساز با وارد کردن کاراکتر خودش به ماجرا و ضبط حاشیه های مربوط به انجام شدن یا نشدن گفت و گو، توانسته خطی داستانی به ماجرا بدهد و بیننده را تا پایان همراه خود نگه دارد. فیلم از تصویربرداری خوبی برخورداراست و تصحیح رنگ خیلی خوبی هم انجام شده، اما در تدوین فیلم برش صدا در بعضی جاها خوب انجام نشده و این به فیلم ضربه می زند. در طول فیلم گاهی بحث هایی بین فرح دیبا و ناهید سروستانی در می گیرد که نیمه تمام می ماند و فیلم ساز که دلش نمی خواهد کارش متوقف بشود، از ادامه بحث خودداری می کند اما بعدا در متن روایت فیلم، نظراتش را مطرح می کند بی آن که فرح پهلوی شانسی برای پاسخگویی به آنها داشته باشد.

درباره کارگردان

آپارات

ناهید سروستانی، کارگردان فیلم

ناهید سروستانی در نوجوانی در جریان انقلاب و پس از آن از گروه های سیاسی کمونیست حمایت می کرده و تا قبل از خروج از ایران، قبل از حوادث دهه ۶۰ ، به عنوان خبرنگار در نشریه محلی خبر شیراز کار می کرده است. بعد از حوادث دهه ۶۰ به سوئد گریخته و در در این کشور ساکن شده است . او در سوئد در رشته فیلم و تلویزیون تحصیل کرده و سپس به صورت تجربی به ساخت فیلم های مستند روی آورده است. خانم سروستانی پس از ۱۷ سال بار دیگر به ایران بازگشت و چند فیلم کوتاه و بلند حاصل سفرهایش به ایران بوده است. ازجمله فیلم های ' مادر من یک شاهزاده ایرانی است '، 'خودفروشی در پشت حجاب' و 'یک مرد - چهار زن'. او چند فیلم مستند نیز به زبان سویدی برای تلوزیون های سوئد ساخته است.

نگاه کارگردان

ملکه و من برای من فیلمی بوده است که بسیار واکنش در پی داشته، و هر کسی از ظن خود به این فیلم نگاه کرده است. طرفداران سلطنت می گویند چرا به اندازه کافی به شهبانو احترام گذاشته نشده و چپ ها می گویند که چرا اصلا با همسر یک دیکتاتور همنشین شده ای و حرف زده ای.

اما برای من این ماجرا مسئله ای انسانی بود. برای من موضوع زندگی دو زن بود از نگاهی انسانی، فارغ از همه نگاه های ایدولوژیک. ممکن است آدم های دیگر با دیدگاه ها و نگاه های متفاوت فیلم دیگری از این ماجرا بسازند. اما این فیلم من است و نگاه من به این ماجرا به عنوان یک انسان و یک ایرانی. برای من این فیلم خیلی قلبی است.

ساخت این فیلم ساده نبود. چون در حالی تلاش داشتم که فیلمی انسانی از برخورد خودم و فرح پهلوی بسازم که هر دوی ما آدم هایی سیاسی بودیم. مونتاژ فیلم هم خیلی سخت بود. نمی خواستم این فیلم به نفع یا علیه جریانی سیاسی باشد، برای من مهم جنبه انسانی این فیلم بود و از این بابت خیلی راضی هستم.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'زندگی و آثار همایون خرم' ساخته امیر صبوری

آپارات

نمایی از فیلم 'زندگی و آثار همایون خرم'

برنامه گل های های رنگارنگ رادیو ایران ، برای نسلی که حالا دیگر موسپیده کرده است ، برای حفظ موسیقی ایرانی و معرفی هنرمندان موسیقی ایران، یک برنامه استثنایی بود.همایون خرم ، یکی از این هنرمندان بود که با استعداد ویژه اش در موسیقی ، از سن ۱۴ سالگی اجرای موسیقی در رادیو را آغاز کرد. او که تحصیل دانشگاهی اش را در رشته برق به پایان رسانده بود و همیشه عنوان مهندس پیش از اسم اش مطرح می شد، بیشتر آثارش را قبل از انقلاب منتشر کرد اما بعد از انقلاب هم یکی دو آلبوم از آثارش را با صدای خوانندگان جوانتر اجر کرد. فیلم مستند "زندگی و آثار همایون خرم" بخشی از مجموعه ای به عنوان "گنجینه شاهکارهای فرهنگ و هنر ایران" است که درباره همایون خرم ساخته شده است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

نصیب

بادیدن این مستند افتخار و غرور ایرانی بودنم واین که 'هنر نزد ایرانیان است و بس' را با تمام وجود احساس کردم. بسیارعالی و آموزنده بود و باعث آشنایی بیشترمن با اساتید هنری ایرانی شد.دست تان درد نکند.

رحمتی

من ۲۶ ساله از ایران هستم و تا به حال چهره استاد خرم را ندیده بودم. مستند بسیار تاثیر گذاری بود. تمام مدت گریه میکردم. امیدوارم در این زمانه که همه جا پر از برنامه های بی ارزش است، شما از موسیقی دان های بزرگ ایران باز هم مستند پخش کنید. این گونه برنامه ها بارها ارزش تکرار دارند.

حسام

مصاحبه و ارتباط با این تعداد از هنرمندان و موسیقی پردازان دهه های گذشته به تنهائی امتیاز قابل توجهی برای این فیلم بود. در شرایط کنونی که موسیقی اصیل و گران قدر ایرانی مورد کم لطفی مقامات و مسئولان قرار دارد ، این فیلم در یاد آوری ارزشهای جاودانی این بخش از هنر و فرهنگ ایران عزیز بسیار مهم و قابل تقدیر است.

لیدا

شب گذشته با اشتیاق به همراه مادرم برنامه بسیار زیبای شما درباره استاد همایون خرم را دیدم و امروز ظهر نیز هر دو با شوقی بیشتر به تماشای تکرار آن نشستیم و هر دو بار من بغضی در گلو داشتم و مادر سالخورده ام اشکی بر گونه. نگه داشتن یاد و خاطره مفاخر ایرانی به ویژه در زمینه هنر اقدامی بسیار ارزنده است که از سوی شما عزیزان صورت پذیرفته است . یاد آوری خاطرات و از آن مهمتر معرفی ترانه سرا, آهنگساز و تنظیم کننده و به تصویر کشیدن زحمات, ذوق و احساس آنها، برای ما ایرانیان که خواننده محوریم، بسیار آموزنده و گرانبها است.
آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

[an error occurred while processing this directive]

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.