«صاحب همۀ ثروتهای دنیا»

به روز شده:  17:53 گرينويچ - جمعه 15 فوريه 2013 - 27 بهمن 1391

تصویر «لاکشمی»، الهۀ ثروت و رفاه مادّی و سعادت معنوی در آیین هندو.

این بار آژانس محلّه یک رانندۀ جدید فرستاده بود. پیاده شد، در را برایم باز کرد. گفتم: «نه، متشکّرم، من عادت ندارم عقب بنشینم!»

نمی دانم برای اینکه تصادفاً آفتاب شده بود، آن قدر شاد و شنگول بود، یا آن روز به یکی از آرزوهای بزرگ زندگیش رسیده بود. قد بلند، سبزۀ تند، چشمهاش سیاه، موهاش هم سیاه، با ته رنگ حنایی، کمی تُنُک، شصت، شصت و پنج ساله. حدس زدم که باید هندی باشد. گفت:

«برادر، می توانم ازتان بپرسم چرا عادت ندارید عقب بنشینید؟»

گفتم: «برای اینکه شما به من بگویید برادر! از جناب و حضرت آقا و سرور متنفّرم!»

با چشمهایی که از دلخوشی و سرخوشی برق می زد، گفت: «معلوم می شود که شما دلتان از نور حقیقت روشن شده است. می دانید که ما همه، از دارا و فقیر، و زشت و زیبا، فرزندان خدای واحد و برادران همدیگر هستیم.»

در نظر اوّل خیال کرده بودم که این رانندۀ جدید باید هندی باشد، نه پاکستانی، امّا حالا می دیدم حرف از خدای واحد می زند، نه مثل هندوها که به یک روایت جمعیت خداهای مذکّر و مؤنّثشان از سیصد میلیون هم بیشتر است. با لحنی که زور زدم خیلی جدّی و احترام آمیز و برادرانه باشد، گفتم: «برادر عزیز، می توانم بپرسم که شما هندو هستید، یا مسلمان؟»

تصویر خدایان سه گانه، یا «تریمورتی»، یا «تثلیث»، با نامهای برهما، ویشنو، و شیوا، در آیین هندو.

گفت: «هندو بودم، یک شب "لاکشمی" (۱)، الهۀ ثروت را به خواب دیدم، پیشش زانو زدم و گفتم: چرا من باید فقیر باشم؟ مگر من چه گناهی کرده ام؟ او دستش را روی سرم گذاشت و گفت: برخیز، مادانجیت! (۲) برخاستم و احساس کردم که صاحب همۀ ثروتهای دنیا هستم. به ش نگاه کردم، دیدم حضرت عیسی مسیح است! گفتم شما که "لاکشمی" بودید! گفت: بله، همۀ خداهای هندو توی سه خدا جمع هستند: برهما، ویشنو، و شیوا (۳)، درست مثل اب و ابن و روح القدس. (۴) دلت با خدای واحد باشد، دیگر هیچوقت خودت را فقیر نخواهی دید!»

و من دیدم با مردی رو به رو شده ام که مثل بعضی از عارفهای قدیم ما حرف می زند. گفتم: «بله، آدم ممکن است که در دلش احساس کند صاحب همۀ ثروتهای دنیاست، امّا همین الآن اگر من توی همین لندن شش پوند نداشته باشم...»

هندوی مسیحی شدۀ صاحب همۀ ثروتهای دنیا نگذاشت جمله ام را تمام کنم و با لحن اربابانه ای گفت: «نه، نه، نه، بگذار برایت تعریف کنم، برادر! بگذار برایت تعریف کنم! همین اتومبیل را می بینی!»

جرئت کردم که بگویم: «بله.»

کبوترسفید، سمبول «روح القدس»، در آیین مسیحیت.

و او گفت: «همه اش پانصد پوند پول داشتم. دست دوّم، شش هزار پوند قیمتش است. به یارو گفتم: من این اتومبیل را می خواهم. می خواهم باش مسافر بکشم، نان و روزی خودم و زنم را در بیاورم. سه تا پسر دارم، یک دختر، شکر خدا، وضعشان خوب است، امّا خوب، من هنوز آن قدر پیر نشده ام که محتاج آنها باشم. ولی شش هزار پوند ندارم. یارو گفت: چه قدر داری؟ گفتم: همه اش پانصد پوند. گفت: اتومبیل مال تو. بردار ببرش. پانصد پوندش را حالا بده، بقیه اش را ماه به ماه، هر قدر وسعت رسید. همه اش پانصد پوند داده ام، اتومبیل شش هزار پوندی زیر پام است، بدون ضمانت!»

حالا جرئت کردم بگویم: «فروشنده با شما آشناست؟»

گفت: «بله. خیلی وقت است.»

گفتم: «او تو را خوب می شناسد، برادر دانجیت، اتومبیل را هم به دانجیت فروخته است، چون دانجیت را می شناسد و به دانجیت اطمینان دارد. هیچکس به برهما و ویشنو و شیوا، یا اب و ابن و روح القدس اتومبیل نمی فروشد! خدای آدم باید توی دل و توی سر آدم باشد. هر اسمی داشته باشد، فرق نمی کند!»

نمی دانم فهمید چی گفتم یا نه.

_____________________________________________________

۱- لاکشمی (Lakshmi)، در آیین هندو الهۀ ثروت و رفاه مادی و سعادت معنوی.

۲- مادانجیت (Madanjeet)، یکی از نامهایی که بسیاری از هندوها آن را برای پسران خودشان اتخاب می کنند.

۳- برهما (Brahma)، در آیین هندو خدای آفریننده، ویشنو (Vishnu)، خدای نگاهدارندۀ عالم هستی، و شیوا (Shiva)، خدای دگرگون کننده و نابود کننده، سه خدا، تثلیث (در سانسکریت Trimurti) در یک مفهوم.

۴- اب، ابن، روح القدس، تثلیث (در انگلیسی Trinity) در مسیحیت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

برنامه های قبلی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.