شمقدری: جشنواره فیلم برلین باید رفتارش را اصلاح کند

به روز شده:  15:30 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

کامبوزیا پرتوی می گوید فیلم پرده داستان یک ماه از زندگی این روزهای جعفر پناهی است

جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی ایران با اعتراض به برگزارکنندگان جشنواره برلین برای اهدای خرس نقره ای به جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی، از آنها خواست رفتارشان را اصلاح کنند. او ساخت فیلم "پرده" را "جرم" و "رفتار غیرقانونی" خوانده است.

فیلم پرده ساخته مشترک جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی شنبه شب (شانزدهم فوریه) در شصت و سومین دوره جشنواره برلین برنده خرس نقره ای بهترین فیلمنامه شد. هر دو فیلمساز در صحنه هایی از فیلم جلوی دوربین ظاهر می شوند.

جعفر پناهی دو سال پیش محکوم به شش سال زندان و بیست سال ممنوعیت از ساختن فیلم شد.

آقای شمقدری جایزه جشنواره برلین به پناهی را جایزه ای سیاسی نامید و گفت: "ما اعتراض خودمان را درباره این اتفاق به جشنواره برلین اعلام کرده‌ایم. فکر می‌کنیم مسوولان جشنواره برلین باید این رفتار خودشان را اصلاح کنند چراکه در تعاملات فرهنگی و سینمایی چنین رفتاری درست نبود."

او گفت: "همه می‌دانند در کشور ما فیلم ساختن و ارسال فیلم به خارج از کشور نیاز به دریافت مجوز دارد، اما عده کمی هستند که بدون مجوز فیلم می‌سازند یا بدون مجوز فیلم خود را به خارج از کشور می‌فرستند. البته این فیلم‌ها جرم و رفتارهای غیرقانونی است".

معاون سینمایی وزیر ارشاد گفت سازمان سینمایی قصد برخورد با این موضوع را ندارد چرا که این سازمان "حوزه نظامی و انتظامی نیست و برخورد بارفتارهای غیرقانونی جزو وظایف سازمان سینمایی محسوب نمی‌شود."

آقای شمقدری همچنین گفت: "ما در اولین فرصت این فیلم را در جمع کارشناسان، سینماگران و اصحاب رسانه نمایش خواهیم داد تا ببینیم عیار خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین چقدر است."

رییس سازمان سینمایی ایران افزود: "ما بارها به جایزه اجنبی بوسه می‌زنیم اما سیمرغ وطنی را خوار می‌کنیم. این رفتاری پسندیده نیست."

فیلم پرده داستان زن و مردی است که در گریز از دست ماموران در ویلایی گیر افتاده اند. به گفته منتقدان سینمایی این فیلم روایتی نمادین از کسانی است که زیر فشار قدرت حاکم در تردید ادامه زندگی و ادامه کار هنری هستند.

آقای پرتوی جایزه خرس نقره ای را به جای آقای پناهی در مراسم اختتامیه جشنواره دریافت کرد چون به جعفر پناهی اجازه خروج از ایران داده نشده بود.

آقای پرتوی بعد از دریافت جایزه گفت: "جلوی متفکر یا شاعر را نمی توان گرفت. افکار آنها همه جا به بار می نشیند."

فیلم پرده در نظرسنجی از منتقدان هم که در روزنامه تاگ اشپیگل منتشر شد به عنوان بهترین فیلم شناخته شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.