اسکار ۲۰۱۳: معرفی نامزدهای جایزه بهترین کارگردانی

به روز شده:  08:50 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2013 - 05 اسفند 1391

یکشنبه شب ۲۴ فوریه پنج کارگردان در بخش بهترین کارگردانی با هم به رقابت خواهند پرداخت سازندگان فیلم های: عشق، زندگی پی، لینکلن، دفترچه امیدبخش و جانوران سرزمین جنوبی

میشائیل هانکه: عشق

عشق: درامای فرانسوی زبان درباره زن و شوهر سالمندی در پاریس که از نظر جسمانی روزهای خوشی را نمی گذرانند.

سابقه در اسکار: برای نخستین بار در سال ۲۰۰۹ برای روبان سفید نامزد بهترین فیلم خارجی شد. اما امسال آکادمی بجز در این بخش عشق را در چهار بخش دیگر نیز نامزد اسکار کرده است: بهترین فیلم٬ بهترین کارگردانی٬ بهترین فیلمنامه اریژینال و بهترین بازیگر نقش اصلی زن.

در یک نگاه: کارگردان اتریشی متولد آلمان (۱۹۴۲) فیلمسازی را با کارگردانی فیلمهای تلویزیونی آغاز کرد. اما خیلی دیر نخستین فیلم سینمایی اش را ساخت (۱۹۸۹ قاره هفتم).

با وجود این، از آن زمان ۱۰ فیلم ساخته که بیشتر آن‌ها با استقبال منتقدان رو به رو بوده و جوایز متعددی در جشنواره های اروپایی به دست آورده. از جمله پنج بار نامزد و دو بار برنده نخل طلای کن (روبان سفید و عشق) شده. بازی‌های مسخره٬ معلم پیانو٬ پنهان٬ روبان سفید و عشق مهمترین فیلم‌هایش هستند.

آنگ لی: زندگی پی

زندگی پی: روایت سفر دریایی نوجوانی شانزده ساله که به ناچار با ببری همسفر می‌شود و با قایقی چوبی از اقیانوس آرام می گذرد.

سابقه در اسکار: عقل و احساس نخستین فیلم او بود که برای بهترین فیلم نامزد شد. با ببر و خیزان و اژدهای پنهان چشم‌ها را خیره کرد و نامزد اسکار بهترین کارگردانی شد و این جایزه در سال ۲۰۰۵ برای فیلم کوه‌های بروکبک گرفت. او نخستین کارگردانی آسیایی است که برنده اسکار بهترین کارگردانی شده است.

کارگردان ۵۸ ساله متولد تایوان در کارنامه هنری اش فیلم‌های گوناگونی از نظر تنوع ژانر دارد از فیلم رزمی گرفته (ببر خیزان٬ اژدهای پنهان) تا درامای عاشقانه (عقل و احساس) .

در اواخر ۱۹۷۰ به آمریکا مهاجرت کرد و در رشته تئاتر تحصیل کرد. با این حال از زمان دانشجویی فیلم‌های کوتاه ساخت. سه فیلم نخستش را در تایوان ساخت و نخستین فیلم آمریکایی اش را با بازی اما تامسون بر اساس داستانی از جین آستین (عقل و احساس) کارگردانی کرد.

استیون اسپیلبرگ: لینکلن

لینکلن: چند ماه پایانی زندگی آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا و تصویب لایحه الحاقی منع قانون برده برداری در آمریکا و مخالفات هایی که با تصویب این قانون می شده است.

سابقه در اسکار: تا کنون هفت بار نامزد اسکار بهترین کارگردانی شده که نخستین بار آن در سال ۱۹۷۸ برای فیلم برخورد نزدیک از نوع سوم بود و نخستین بار در سال ۱۹۹۴ برای فیلم فهرست شیندلر برنده اسکار بهترین کارگردانی شد و ۵ سال بعد برای نجات سرباز رایان تعداد اسکارهای بهترین کارگردانی اش را دو برابر کرد.

با اینحال با توجه به اینکه تهیه کننده اغلب فیلم هایش نیز بوده، هشت بار دیگر هم نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم هم شده که این جایزه را فقط یک بار برای فیلم فهرست شیندلر برده است.

در یک نگاه: کارگردان ۶۶ ساله آمریکایی بالغ بر سی فیلم ساخته و ده ها فیلم نیز تهیه کرده است. یکی از تاثیرگذارترین فیلمسازان هالیوود در چهار دهه گذشته بوده است. نقش او در موفقیت ژانر علمی - تخیلی در سینمای جهان بسیار پر رنگ است. برخورد نزدیک از نوع سوم، ئی تی، پارک ژوراسیک، هوش مصنوعی و گزارش اقلیت از مهمترین آثار او در این ژانر هستند.

بسیاری از فیلم هایش در بین صد فیلم پر فروش تاریخ سینمای جهان قرار دارد. از جمله ئی تی، آرواره ها و رشته فیلم های ایندیانا جونز. فیلم های ایندیانا جونز محصول همکاری او با جورج لوکاس ( به عنوان تهیه کننده) بوده که نقشش کمتر از اسپیلبرگ در سینمای علمی – تخیلی نبوده.

رنگ ارغوانی، اگه می تونی منو بگیر، فهرست شیندلر، نجات سرباز رایان و اسب جنگی از دیگر فیلم های او در ژانر های مختلف بوده که از نظر فروش و استقبال منتقدان از فیلم های موفق او در ژانرهای گوناگون بوده است.

دیوید او راسل: دفترچه امید بخش

دفترچه امیدبخش: کمدی -رمانتیکی با بازی بردلی کوپر و جنیفر لارنس درباره رابطه انسان هایی است که دچار مشکلات روحی و روانی هستند.

سابقه در اسکار: در سال ۲۰۱۱ برای فیلم مبارز نامزد بهترین کارگردانی شد. این فیلم در آن سال برای شش جایزه دیگر از جمله بهترین فیلم هم نامزد بود که موفق شد اسکارهای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و زن (کریستین بیل و ملیسا لئو) را به دست آورد.

دفترچه امیدبخش امسال در مجموع در هشت بخش نامزد اسکار است. رابرت دونیرو، یکی از بازیگران این فیلم نامزد یکی از جایزه هاست که پس از ۲۱ سال در اسکار کاندیدای دریافت جایزه می شود.

در یک نگاه: بر خلاف اسپیلبرگ بیشتر کارنامه اش را فیلم های مستقل تشکیل می دهند. با آنکه در بسیاری از آثارش از بازیگران مشهور هالیوودی (مانند جورج کلونی و مارک والبرگ) استفاده کرده اما سعی کرده خلاف جهت مسیر فیلمسازی هالیوودی حرکت کند.

فیلمسازی را در سال ۱۹۸۷ آغاز کرد. با این حال با فیلم سه پادشاه - یکی از نخستین فیلم ها درباره جنگ اول خلیج فارس - در میان منتقدان اعتباری قابل توجهی به دست آورد.

مبارز با بازی والبرگ و کریستین بیل در سال ۲۰۱۰ موفقیت بزرگی در کارنامه اش محسوب می شود. اما دفترچه امیدبخش تاکنون موفق ترین فیلمش از نظر منتقدان بوده است.


بن زیتلین: جانوران سرزمین جنوبی

جانوران سرزمین جنوبی: توفانی زندگی هاشپاپی دختر بچه پنج ساله و پدرش را که لوئیزیانا زندگی می کنند را تغییر می دهد.

سابقه در اسکار: جانوران سرزمین جنوبی نخستین فیلم بلند زیتلین است و زیتلین نامزدی برای دریافت اسکار را برای نخستین بار تجربه می کند. او همچینن برای دریافت اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی نیز نامزد دریافت اسکار است.

در یک نگاه: کارگردانی ۳۰ ساله آمریکایی، جوانترین فرد این فهرست و یکی از جوانترین کسانی است که در تاریخ این مراسم نامزد جایزه بهترین کارگردانی می شود.

این آهنگساز، انیماتور و کارگردان با این فیلم یک شبه ره صد ساله رفت. فیلمش دوربین طلایی جشنواره فیلم کن را گرفت و امسال برای چهار جایزه از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی نامزد اسکار شده است.


در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.