از بریتز تا گرمی؛ درهای موسیقی آمریکا به روی بریتانیا باز شد

به روز شده:  18:27 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2013 - 05 اسفند 1391

گروه مامفورد اند سانز هنگام دریافت جایزه بریتز برای بهترین گروه

مراسم جوایز بریتز که به بهترین های موسیقی بریتانیا معروف است هفته گذشته برگزار شد. بدنبال موفقیت بی سابقه گروه های موسیقی بریتانیا در سال گذشته به خصوص در آمریکا، صنعت موسیقی بریتانیا که جوایز بریتز نماینده آن است از این گروه ها تجلیل کرد.

برای اولین بار در دهه گذشته چهار آلبوم از پنج آلبوم پرفروش آمریکا در سال گذشته، بریتانیایی بودند. ادل (خواننده) و دو گروه موسیقی وان دایرکشن و مامفورد اند سانز، روی موجی که در چند سال گذشته در بازار آمریکا ایجاد شده بود، سوار شدند و بازار پاپ آمریکا فتح کردند. برای همین هم غیرمنتظره نبود که ادل و گروه موسیقی وان دایرکشن و مامفورد اند سانز به همراه امیلی‌سندی حضور پر رنگی در مراسم جوایز بریتزداشته باشند.

شواهد نشان می دهد که صنعت موسیقی برخلاف روند همیشگی اش به آهنگ ها و گروه های مورد علاقه نوجوانان پشت کرد و همه چیز به نام هنرمندانی تمام شد که ترانه ها و آهنگ ها‌یشان با خلاقیت های بیشتری همراه بود.

بی جهت نیست که ادل و گروه های موسیقی وان دایرکشن و مامفورد اند سانز از بریتانیا توانستند جوایز گرمی امسال را هم درو کنند.

پرسش این است که چه عواملی باعث رو آمدن این سبک از خواننده- ترانه ها سرا شده است و از دل این سبک موسیقی هنرمندان موفقی چون ادل، امیلی سندی، مامفورد اند سانز، بن هوارد، تام اودل ، ریچارد هاولی بیرون آمده اند؟

پاسخ ساده است همه چیز از بریتانیا شروع و در آمریکا تمام شد.

نقطه آغاز در بریتانیا

ادل در مراسم گرمی

تردیدی وجود ندارد که رادیو نقش مهمی در همه پسند کردن این گروه ها داشته است. در حال حاضر در بریتانیا ۴۷ میلیون نفر هر هفته به رادیوی مورد علاقه خود گوش می دهند، یعنی تقریبا ۹۱ درصد از مردم بالای پانزده سال.

دو شبکه از رادیوهای بی بی سی یعنی شبکه یک و شبکه دو پرشنونده‌ترین شبکه های رادیویی هستند. شبکه یک با داشتن حدود ۱۲ میلیون شنونده اصولا شبکه ای است که تک آهنگ هایی را پخش می کند که موفق شده اند در میان چهل آهنگ اول جدول پرفروش‌ترین تک آهنگ های روز قرار بگیرند. از این رو آن را رادیوی "تاپ فورتی" (چهل تک آهنگ پرفروش) می نامند.

شبکه دو رادیوی"ادالت پاپ" است. شنونده های شبکه یک بین ۱۵ تا ۳۵ ساله هستند در حالی که میانگین سن شنوندگان شبکه دو، حدود پنجاه سال است. موسیقی ادل، امیلی سندی و گروه ها و خواننده های این سبک همان ادالت پاپ، هم در شبکه رادیو یک پخش می شوند و هم در شبکه رادیو دو.

پس میدان وسیع تری از شنوده ها را در بر می گیرند و فروش بیشتری از گروه های پاپ دنس یا هیپ هاپ (که موسیقی شان هیچ وقت در شبکه رادیو دو پخش نمی شود) خواهند داشت. اما نکته مهم این است که شنونده های رادیو دو بزرگسالان هستند که خریدار آلبوم هستند نه خریدار تک آهنگ. این امر برای کمپانی های بزرگ موسیقی بسیار مهم است زیرا فروش آلبوم است که چرخ این کمپانی ها را می چرخاند و درآمد ایجاد می کند. پس فعلا کمپانی های بزرگ انرژی خود را روی خواننده - ترانه سرا ها یا گروه های سبک ادالت پاپ گذاشته اند.

برای همین هم این گروه ها ابتدا بازار بریتانیا را در اختیار گرفتند و با انرژی تمام راهی بازار آمریکا شدند.

به سوی مقصد

گروه وان دایرکشن در مراسم بریتز

تردیدی نیست که آمریکا مهمترین بازار موسیقی پاپ و راک است و شاید بی دلیل نباشد وقتی که گفته می شود اگر در آمریکا موفق یاشی دیگر به بقیه دنیا احتیاجی نداری.

در دو دهه اخیر، گروه های موسیقی بریتانیایی چندان موفق در بازار آمریکا نبودند. کمپانی های موسیقی بخصوص در دهه گذشته که شوهای استعدادیابی تلویزیونی نظیر اکس‌فاکتور بازار را قبضه کرده بودند، روی خوانندها و گروه های سرمایه گذاری کردند که از دل این برنامه ها بیرون می آمدند. این روش در بریتانیا جواب می داد ولی در آمریکا نه. در بریتانیا با قرار دادن این خوانندگان و گروههای موسیقی در شوهای پر بیننده تلویزیونی و مطبوعات موسیقی می توان سکویی برای کار آنها پی ریزی کرد که هزینه چندانی ندارد. اما آمریکا سرزمین تور و کنسرت است. برای وارد شدن به این بازار باید چمدان را بست شاید چند ماه و حتی یک سال آمریکا را دور زد و کنسرت اجرا کرد، از شزق تا غرب در دانشگاه ها، شهر های کوچک و بزرگ، مناطق معروف و گمنام .

این درسی بود که رابی ویلیامز خواننده ای که هفده جایزه بریتز را از آن خود کرده به تلخی آموخت. او با وجود موفقیت زیاد در بریتانیا نتوانست به بازار آمریکا راه پیدا کند. او با اینکه در شوهای تلویزیونی زیادی برنامه اجرا کرد ولی بدون تور و کنسرت نتوانست کاری از پیش ببرد. سرنوشتی که کایلی مینوگ خواننده محبوب استرالیایی نیز تجربه کرد.

ادل و مامفورد اند سانز فقط روی موفقیت خود در بریتانیا حساب باز نکردند و بار سفر بستند و در نقاط مختلف امریکا کنسرت اجرا کردند. حتی گفته شده است که ادل در حین اجرای کنسرتش در ایالات جنوب آمریکا برای تبلیغ اولین آلبوم خود، از طریق راننده اتوبوس تورش ( که با موسیقی این نواحی آشنا بود) با موسیقی کانتری و روتز این مناطق آشنا شد که این آشنایی عامل مهمی برای تهیه موسیقی آلبوم دومش شد.

امیلی سندی برنده جایزه بهترین خواننده زن و جایزه بهترین آلیوم در مراسم بریتز

پس ترکیبی از تور و کنسرت و تبلیغات رادیو و تلویزیونی بهترین راه وارد شدن به بازار آمریکا است. اما داستان اینجا تمام نمی شود. حالا در دهه دوم قرن بیست و یکم راههای دیگری غیر از تور و کنسرت یا همراه آن نیز وجود دارد. داستان گروه وان‌دایرکشن نمونه خوبی از استفاده از شبکه های اجتماعی در بازار موسیقی است. گروه وان‌دایرکشن که از پنج نوجوان تشکیل شده است بعد از شرکت در شوی استعداد یابی اکس فاکتور یک گروه شدند، آنها وقتی برای اولین شوی تلویزیونی خود به آمریکا رسیدند ده هزار هوادار منتظرشان بودند. این هواداران با شبکه های اجتماعی به استقبال گروه آمده بودند. کمپانی کلمبیا که حق انتشار آلبوم های موسیقی گروه وان‌دایرکشن را در اختیار دارد، پیش از آنکه حتی یک آهنگ به بازار ارائه کند یا به دنبال یک رادیو برای پخش موسیقی گروه برود، از شبکه های اجتماعی استفاده کرد.

این کمپانی از طریق شبکه های اجتماعی فضای فعالیت برای این گروه جوان فراهم کرد و توجه نوجوانان را به این گروه جلب کرد.

وسیله دیگر برای تولید جلب توجه، قرار دادن آهنگ های گروه یا آلبوم آنها روی سایت های اینترنتی برای پخش زنده است. به این صورت هواداران در هر کجای دنیا می توانند به آلبوم یا ترانه های گروه دسترسی داشته باشند. این سایت ها معمولا حتی قبل از اینکه کمپانی موسیقی بطور رسمی آلبوم یا آهنگ را وارد بازار کند، تک آهنگ ها یا کل آلبوم موسیقی را در دسترس علاقمندان قرار می دهند.

مامفورد اند سانز علاوه بر اجرای کنسرت، آلبوم خود را روی سایت اسپاتی‌فای (سایت پخش زنده موسیقی اینترنتی)قرار دادند. به این ترتیب قبل از اجرای کنسرت هوادارانی را برای خود جمع کردند.

هنوز زود است که فکر کنیم آمریکا درهایش را به سوی موسیقی بریتانیایی باز گذاشته است. موفقیت ادل ، مامفورد اند سانز و وان دایرکشن نشان می دهد که با استراتژی صحیح و استفاده از شیوه های سنتی (تور و کنسرت) همراه با شیوه های مدرن (شبکه های اجتماعی، سایت های پخش زنده موسیقی اینترنتی) می توان در این بازار دشوار هم موفق شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.