دفترچه امیدبخش جوایز اسپیریت را در شب قبل از اسکار درو کرد

به روز شده:  13:35 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391

دیوید اوراسل با فیلم دفترچه امیدبخش موفقترین فیلم جشنواره اسپیریت بود که چهار جایزه از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را بدست آورد.

در بیست و هشتمین سال اهدای جوایز "اسپیریت"، مهم ترین جایزه سینمایی فیلم های مستقل و خارج از جریان اصلی فیلمسازی هالیوود که هر سال در شب پیش از اسکار زیر چادر سفید و بزرگی در ساحل سانتامانیکا برگزار می شود، فیلم "دفترچه امیدبخش" ساخته "دیوید اوراسل" توانست بیشترین جوایز این بنیاد غیر انتفاعی حامی فیلم های هنری کم بودجه را به دست آورد.

"دفترچه امیدبخش" ماجرای مرد جوانی که پس از ترک آسایشگاه روانی می کوشد به زندگی خود سروسامانی بدهد، از محصولات استودیوی واینستین است. این فیلم با بودجه ۲۱ میلیون دلاری و با بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فروش گیشه، علاوه بر جایزه بهترین فیلم سال، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه برای دیوید اوراسل، جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را هم نصیب "جنیفرلارنس" کرد.

دانا جیگیلیوتی یکی از سه تهیه کننده فیلم هنگام دریافت جایزه اسپیریت آن را "متعلق به دیوید اوراسل" خواند و بروس کوهن تهیه کننده دیگر فیلم دفترچه امیدبخش به خبرنگاران گفت: "ما اصلا فکرش را نمی کردیم که امروز برنده بشویم. باید بگویم به هیچوجه انتظار نداریم فردا شب هم درمراسم اسکار جایزه ای ببریم."

رقبای دفترچه امیدبخش در این رده بندی عبارت بودند از : فیلم "قلمرو طلوع ماه"، فیلمی درباره عشق و فرار دو نوجوان از شهرکی در نیوانگلند در سال های دهه ۶۰ میلادی ساخته وس اندرسن، "جانوران سرزمین جنوبی" درباره فقر و درماندگی جمعی از مردم در نیواورلئان طوفان زده ساخته بن زیتلین، "چراغ ها را روشن نگه دار" ماجرای عشق، دوستی و مشکل اعتیاد دو مرد همجنسگرا در نیویورک، ساخته آیرا ساکس و فیلم کمدی - درام "برنی" درباره یک مقاطعه کار کفن و دفن و یک بیوه متمول ساخته ریچارد لینکلاتر.

دیوید اوراسل کارگردان فیلم دفترچه امیدبخش بعد از دریافت جایزه به حاضران گفت: "من به اندازه ۱۹ سال پیش هیجان زده هستم، وقتی که جایزه اسپریت برای بهترین فیلمساز و فیلمنامه نویس بار اول را برای اولین فیلمم میمون را بزن دریافت کردم."

بردلی کوپر، جنیفر لارنس بازیگران و جاناتان گوردون تهیه کننده دفترچه نوید بخش. جنیفر لارنس برنده بهترین بازیگر نقش اول زن شد

آقای اوراسل این جایزه را از این نظر که تماشاگران بیشتری را به سینماها خواهد کشاند "با اهمیت" خواند: "این روزها با وجود اینترنت که همه چیز را خیلی زودگذر می کند این جایزه می تواند به دوام بیشتر فیلم بر روی پرده سینما کمک کند."

دیوید اوراسل درمورد بن زیتلین و فیلم جانوران سرزمین جنوبی، سرسخت ترین رقیب خود گفت: "همه ما عضو یک گروه هنری هستیم. فیلم دفترچه امیدبخش در ۳۳ روز با ۱۵۲ صفحه فیلمنامه و بودجه ۲۰ میلیون دلاری ساخته شد. ما به دلیل سرمایه گذاری کمپانی واینستین امکانات بیشتری از بن زیتلین داشتیم که فیلمش را با کم ترین بودجه و درواقع با هیچ ساخته است. اما زیتلین جوان است و حتما بازهم به اسپیریت بازمی گردد و ما شاهد موفقیت های بیشتر او خواهیم بود."

دیوید اوراسل درباره امیدهایش برای جوایز اسکار فرداشب گفت که خوشحال است که در این "بازی بزرگ" شرکت دارد: "مگر می شود از حضور در جام جهانی سینما خوشحال نبود؟"

استیو چباوسکی کارگردان تازه نفس توانست جایزه بهترین فیلمساز بار اول را از آن خود کند، برای فیلم "افتخارگل دیواری بودن" تولید شرکت لایونزگیت.

او ضمن سپاس از "اما واتسون" بازیگر فیلمهای هری پاتر که رابط او و استودیوی تهیه فیلم بوده به حاضران گفت: "هر فیلم کوچکی به دوستان بزرگی احتیاج دارد و هر یک از شما دست اندرکاران سینما یکی از همین دوستان بزرگ به شمار می روید."

سلما هایک جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به جان هاوکز برای فیلم ملاقاتها می دهد

"جان هاوکز" که برای جایزه بهترین بازیگر نقش اول با "بردلی کوپر"، "جک بلک" و "متیو مک کانهی" رقابت می کرد توانست این جایزه را برای بازی در فیلم "ملاقاتها" بدست آورد. هاوکز در این فیلم نقش مرد افلیجی را بازی می کند که دنبال لحظاتی از لذت های ساده زندگی است.

او هنگام دریافت جایزه خود گفت امیدواراست فیلم ملاقاتها بتواند توجه مردم را به مسائلی ورای ناتوانی جسمی معلولان جلب کند: "هرچند برای ایفای نقشم در این فیلم تمام دردهای بدنی ام را با رضایت قبول کرده بودم اما ایفای این نقش باز هم برایم چالشی بود."

جان هاوکز گفت که اشعار و دشتنوشته های مارک اوبراین قهرمان واقعی داستان ملاقاتها که به مرد ریه آهنی معروف بود، راهنمای اصلی او برای ایفای این نقش بوده است.

هلن هانت بازیگر دیگر فیلم ملاقاتها جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن و متیو مک کانهی جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای بازی در "مجیک مایک" به دست آوردند.

هلن هانت جایزه بهترین بازیگر مکمل زن را برای فیلم ملاقاتها برد

هلن هانت هنگام دریافت جایزه خود گفت: "دیگر حاضرنیستم درفیلمی لباسهایم را دربیاورم. این آخرین بار بود".

متیو مک کانهی هم در پیش از دریافت جایزه خود به شوخی به حاضران این مراسم غیررسمی که در آن آزادی بیان و اظهار عقیده رواج دارد گفت:"فراموش نکنید که من برای بردن این مجسمه طلائی حاضر شدم شلوارم را دربیاورم."

متیو مک کانهی به خبرنگاران گفت: "راستش هفته ها با استیون سودربرگ برسر این که چه زیرشلواری درفیلم بپوشم که شخصیت جدی "دالاس" را خنده دارتر کند بحث کردیم. بعضی اوقات من می خواستم مثل جیم موریسون ستاره راک اند رول باشم اما او اصرار داشت میکائیل بریشنیکف بشوم و کفش باله به پا کنم."

جایزه اسپیریت بهترین فیلم بین المللی که سال پیش به فیلم جدایی نادر از سیمین اهدا شد امسال به فیلم فرانسوی "عشق" ساخته میشائیل هانکه رسید.

اعلام نام این فیلم بعنوان برنده با فریاد شوق تماشاگران همراه بود. میشائیل هانکه هنگام دریافت جایزه گفت: "فکرمی کنم من مسن ترین فرد حاضر در این مراسم باشم." او به خبرنگاران گفت: "برای من جایزه اسپیریت و این که فیلمی با موضوع جدی کهولت مورد توجه تماشاگران قرار گرفته خیلی اهمیت دارد."

آقای هانکه درپاسخ به این سوال که برای مراسم اسکار فرداشب آماده هست یا نه جواب داد: "تنها کاری که باید انجام بدهم پوشیدن لباس رسمی است."

میشائیل هانکه جایزه بهترین فیلم بین المللی را برای فیلم فرانسوی عشق بدست آورد

جایزه ویژه "جان کاساویتیس" کارگردان و بازیگر فقید و پایه گذار فیلم های مستقل آمریکا که هرسال به بهترین فیلم داستانی با بودجه کمتر از ۵۰۰ هزار دلار اهدا می شود به فیلم "ناکجا آباد" ساخته "اوا دوورنی" تعلق گرفت.

دورنی هنگام دریافت این جایزه گفت: "جان کاساویتیس نه تنها در فیلمسازیِ مستقل پیشتازبود بلکه در هنر پخش و توزیع فیلم هم مهارت داشت."

جایزه ویژه "رابرت آلتمن" برای بهترین آنسامبل بازیگران و کارگردان های فیلم به «استارلت»، جایزه بهترین فیلمبرداری سال به بن ریچاردسون برای فیلم جانوران سرزمین جنوبی و جایزه بهترین مستند سال به فیلم جنگ نامرئی اهدا شد.

"کربی دیک"، کارگردان فیلم جنگ نامرئی گفت: "امسال سال شگفت آوری برای فیلم های مستند بوده است. " او به خبرنگاران گفت که چالش بزرگ او ساختن فیلمی بوده که بتواند هم برای تماشاگران جذابیت داشته باشد و هم بر روی قانونگزاران و سیاستمداران تاثیر بگذارد.

سوفیا کاپولا که بر سر میزی با پدرش فرانسیس فورد کاپولا نشسته بود، جایزه افتخاری فیلمبردار سال را به هاریس ساویدس ، فیلمبرداری که در ماه اکتبر گذشته درگذشت اهدا کرد.

جوایز «اسپیریت» به سینماگران خلاقی که روح استقلال، ابتکار و اصالت را در فیلم های خود حفظ کرده اند و به فیلم هایی که هالیوود و اسکار آنها را اغلب نادیده می گیرند اهدا می شود، از این رو این جایزه در میان فیلمسازان و بازیگران فیلم های مستقل از جایگاه و اهمیت خاصی برخورداراست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.