داستان دو پناهنده سومالیایی، بازیگران فیلم نامزد اسکار 'اسد'

به روز شده:  11:14 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391
عکس از سایت فیلم اسد

برایان باکلی کارگردان فیلم کوتاه نامزد جایزه اسکار "اسد"، تا همین چندی پیش به خاطرساختن فیلم های تبلیغاتی توجه برانگیز برای کوکاکولا در مسابقات ورزشی، به عنوان پادشاه سوپرباول شناخته می شد. اما امسال او و دو همراه غیرمعمولی اش، دو پناهنده ۱۲ و ۱۴ ساله سومالیایی، روی فرش قرمز هشتاد و پنجمین مراسم اهدای جوایزاسکار قدم خواهند گذاشت.

روز جمعه ۲۲ فوریه تنها چند ساعت پیش از برگزاری مراسم اسکار، هارون و برادر او علی – دو بازیگر فیلم باکلی توانستند از طریق تلاش های شبانه روزی تهیه کننده، رافیق سامسودین، فشارهای دیپلماتیک سازمان ملل متحد و کمک های سفارت آمریکا با تمدید وضعیت پناهندگی خود در آفریقای جنوبی، تهیه پاسپورت و ویزا، در یک سفر ۳۰ ساعته از کیپ تاون به هالیوود پروازکنند تا روز یکشنبه در مراسم اهدای جوایز اسکار حضور داشته باشند.

فیلم "اسد" داستان پسربچه سومالیایی است که در یک دهکده ماهیگیری فقیر و جنگ‌زده زندگی می کند و باید بین پیوستن به دزدان دریایی یا شغل ماهیگیری یکی را انتخاب کند.

باکلی پروژه "اسد" را به منظور قدردانی از پناهندگانی که او در تابستان سال ۲۰۱۰ دراردوگاهی در کنیا ملاقات کرده بود به دست گرفت. در آن زمان که جنگ های داخلی و قحطی شدید در سومالی سیل عظیمی از پناهندگان را به این اردوگاه و کمپ های دیگر کشورهای همجوار سرازیر کرده بود، باکلی مشغول تهیه مستندی از این وقایع برای کمیساریای عالی سازمان ملل متحد بود.

کارگردان فیلم اسد می گوید: "من به شدت تاثیر این پناهندگان قرارگرفتم که به رغم شرایط وخیمی که در آن زندگی می کردند هنوز توانسته بودند روحیه قوی و مثبت خود را حفظ کنند."

فیلم "اسد" به زبان سومالی با زیرنویس انگلیسی و با شرکت بازیگرانی که تماما از بین پناهندگان سومالیایی انتخاب شده اند با در نظرگرفتن خطراتی که فیلمبرداری در سومالی به همراه داشت، نهایتا در شهرک پاترنوستر در کیپ غربی ساخته شد.

دو بازیگر اصلی فیلم هارون و علی در یک اردوگاه پناهندگی در خارج از شهر کیپ تاون با پدر، مادر و ۱۳ برادر و خواهر دیگر خود زندگی می کنند.

باکلی می گوید بازی در این فیلم ۱۸ دقیقه ای افق های تازه ای را برای این دوبرادر گشود: "آن ها برای اولین بار اقیانوس را دیدند، شنا یاد گرفتند و ۱۹ صفحه دیالوگ را حفظ کردند."

پیش از آغاز فیلمبرداری، هیچ یک از دو برادر زبان انگلیسی نمی دانستند و کارگردان مجبور بود از طریق مترجم با آن ها صحبت کند. آن ها هرگز رنگ مدرسه را به خود ندیده و خواندن و نوشتن را بلد نبودند و ناچار دیالوگ های فیلم را بدون استفاده از هرنوع مرجع نوشتاری حفظ می کردند.

عکس از سایت فیلم اسد

دو بازیگر اصلی فیلم اسد، هارون و علی در یک اردوگاه پناهندگی در خارج از شهر کیپ تاون با پدر، مادر و ۱۳ برادر و خواهر دیگر خود زندگی می کنند.

کم کم برایان باکلی و تهیه کنندگان فیلم وسائلی فراهم آوردند تا با تعبیه یک مدرسه خصوصی کوچک، پرداخت هزینه رفت و آمد، یک معلم، چند کتاب و ساعت ناهار برای هارون و علی امکانات تحصیلی بوجود بیاورند: "بچه ها که تا ۱۰ و ۱۲ سالگی هنوز نتوانسته بودند مجوز پناهندگی بگیرند اجازه نداشتند وارد مدارس آفریقای جنوبی بشوند. اما از ماه مارس گذشته تا حالا آن ها توانسته اند دوره کلاس های سوم و چهارم ابتدایی را تمام کنند."

فیلم "اسد" به عنوان دومین ساخته سینمایی برایان باکلی پس ازفیلم "مرد گرسنه" از بیش از ۱۳ جشنواره سینمایی جهانی جوایزی دریافت کرده و اخیرا هم اسقف اعظم دزموند توتو – برنده جایزه نوبل- مهر تائید بر آن زده است.

توتو در بیانیه ای گفته است: "آفریقای جنوبی یک دمکراسی جوان است که تا همین چندی پیش زیر زنجیرهای حکومتی ستمگر و تبعیض نژادی بوده است. هنوز درس های زیادی است که ما باید یاد بگیریم و بیاموزیم. فیلم اسد یادآوری دردناکی است از "زنوفوبیا" یا احساس شرم آور ترس از غیری که هنوز هم در آفریقای جنوبی وجود دارد. اما فیلم به اعضای جامعه بشری این دلگرمی را می دهد که بتوانند این زخم ها را مرحم بخشد."

آرزوی ملاقات با ژان کلود وندم

برایان باکلی که از ماه ها پیش با امید قبولی فیلم "اسد" در بخش فیلم های کوتاه جوایز اسکار از طریق سازمان ملل برای تهیه پاسپورت هارون و علی اقدام کرده است با روبراه شدن امکانات سفر این دو برادر به لس آنجلس، خوشحال است که بالاخره می تواند شخصا این دو بازیگر فیلمش را به هالیوود معرفی کند.

آقای باکلی می گوید:"این یک فرصت نایاب برای میلیون ها نفر از مردم است که بتوانند شاهد حضور این دو پناهنده اهل سومالی و این دو روح زیبا باشند. شاید تماشای موفقیت هارون و علی بتواند دیدگاه ما را نسبت به تمام پناهندگان گمنامی که در سراسر جهان بی وطن مانده اند عوض کند. من مطمئنم این دیدار دردناک می تواند به صورتی به شرایط پناهندگان کمک کند."

هارون و علی که به تازگی یادگرفته اند اسم های خود را بنویسند پیش از آغاز سفر خود که در ساعت یک صبح شنبه ۲۳ فوریه آن ها را به فرودگاه لس آنجلس می رساند به خبرنگاران گفته اند بی صبرانه در انتظار ملاقات ستارگان سینمای هالیوود ازجمله ژان کلود وندم ، قهرمان فیلم های ماجراجویانه هستند. هرچند این ستاره به جشن امسال اسکار دعوت نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.