نامزدهای جایزه بهترین آهنگ برای فیلم

به روز شده:  15:25 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391
ادل

جایزه‌ای که به آهنگسازان در اسکار داده می‌‌شود مربوط به قطعاتی است که اصالتا برای یک فیلم ساخته شده است و امسال برای بار اول در سه‌ سال اخیر پنج نامزد برای این بخش معرفی شده اند. سال گذشته تنها دو نامزد برای دریافت این جایزه رقابت داشتند که این اعتراض برخی از منتقدان را بر انگیخت. معترضانی که باور داشتند با این عمل آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک ارزش‌های این جایزه را دستکم گرفته است٬ جایزه‌ای که از دوره هفتم به اسکار اضافه شده بود.

آهنگ اسکای فال، برای فیلم اسکای فال

آهنگی ساخته "ادل" و "پل اپورث". شاید خیلی از منتقدین بیشترین بخت را برای این آهنگ قایلند. ادل، خواننده و پل اپورث آهنگساز موسیقی‌ پاپ، این دو پیشتر هم همکاری‌های موفقی‌ داشته اند از جمله، آهنگ "غلتیدن به اعماق"، که با همکاری این دو ساخته شده است. آهنگی که به علاوه موفقیت‌های تجاری کم نظیر، سال گذشته به عنوان برترین آهنگ سال، در جایزه گرمی، معتبرترین جایزه صنعت موسیقی‌، انتخاب شد.

اسکای فال، چهارمین آهنگ از فیلم‌های جیمز باند است که نامزد دریافت این جایزه می‌‌شود. در طول سه دهه گذشته، اسکار چندان روی خوشی به آهنگ های فیلم های جیمز باند نشان نداده بود و این فیلم ها پیشتر چهل سال پیش آهنگ " زندگی‌ کن و بگذار دیگران بمیرند" ساخته ٔپل و لیندا مک کارتنی برای فیلمی به همین نام ، سی‌ و شش سال پیش برای آهنگ "کسی‌ این کار را بهتر انجام نمی‌‌دهد" ساخته" ماروین هالیش" و " کارل بایر سگر" برای فیلم "جاسوسی که عاشقم بود" و سی و دو سال پیش آهنگ "برای چشمانت" ساخته "بیل کونتی" و "میک لیسن" نامزد دریافت این جایزه شده بودند، که هیچکدام هم موفق به دریافت آن نشدند.

ادل، سال گذشته بعد از موفقیت تجاری با دوّمین آلبومش به نام "۲۱" و شکستن رکوردهای مختلف فروش و دریافت شش جایزه گرمی‌، تنها فعالیتش در موسیقی، ساخت و اجرای همین آهنگ بوده است که البته در ابتدا به نظر نمی‌‌رسید او به این کار هم رغبتی نشان دهد. با این حال، انتشار همین تک آهنگ هم، کافی بود که ادل امسال به دو جایزه پر ارزش دست یابد. او برای اسکای فال جایزه "گلدن گلوب" بهترین آهنگ را برای فیلم بدست آورد و در مراسم بریتز، جایزه بهترین آهنگ بریتانیائی سال، را از اتحادیه ضبط صدای بریتانیا دریافت کرد.

ادل اگر بتواند، معتبر‌ترین جایزه صنعت سینما را هم بدست بیاورد، سومین زنی‌ خواهد بود که هم جایزه گرمی را در افتخاراتش دارد هم اسکار را، پیشتر "مریلین برگمن" و" باربارا استرایسند" تنها کسانی بوده اند که به این افتخار رسیده اند.

آهنگ لالایی پی برای فیلم ؛ زندگی پی

این آهنگ ساخته میکاییل دانا آهنگساز فیلم کانادایی است و آن را بامبی جیشیری٬ از آوازخوانان موسیقی سنتی جنوب هند خوانده است. موسیقی این آهنگ تحت تاثیر عناصر موسیقی هند در تلفیقی با موسیقی کلاسیک غربی است اما آن چه که برخی احتمال می دهند شانس دریافت جایزه را کم کند این است که ترانه این آهنگ به زبان تامیلی از زبان های دراویدی جنوب شبه قاره هند سروده شده است. اما برخی هم به دلیل همین متفاوت بودن فرم و محتوای این آهنگ بختش را به اندازه آهنگ اسکای فال زیاد می دانند.

آهنگی لالایی با ساختی شفاف و ترانه‌ای لطیف که آن را بامبی جیشری، خواننده آن، تحت تاثیر یک جمله ساخته است، جمله‌ای از انگ لی، سازنده فیلم زندگی‌ پی که به او گفته بود "یک بچه وقتی می‌‌خوابد که احساس امنیت کند نه این که خوابش بیاید." با این حال، جیشیری متهم است که این ترانه را با اقتباس از یک لالایی متعلق به دو سده پیش ساخته است. لالایی ای به زبان مالایالام، که این هم زبانی دراویدی است و ساکنانش در جنوب هند زندگی می کنند.

آهنگ ناگهان برای فیلم بینوایان

ساخته کلود‌میشل شونبرگ، هربرت کرتزمر و آلن بوبیل. یکی‌ از ۵۲ آهنگی است که در این فیلم موزیکال به کار گرفته شده است. در این فیلم که بازسازی نمایش موزیکال بینوایان است٬ از همه آهنگ‌های آن نمایش به جز دو آهنگ استفاده شده است. البته چند آهنگ کوتاه شده اند یا از قسمتی‌ از آن‌ها استفاده شده است و چند آهنگ هم بنا به تغییراتی که در فیلمنامه ایجاد شده با ترانه‌ای متفاوت به کار گرفته شده اند.

اما آهنگ ناگهانی تنها آهنگی است که در نمایش موزیکال موجود نبوده و به فیلم اضافه شده است، آهنگی که در فیلم از زبان شخصیت ژان وال ژان خوانده می‌‌شود٬ شخصیتی که آن را هیوجکمن بازی کرده است. آهنگی که با اقبال همگانی روبرو شده و حتی توانسته است در جدول پر فروشترین آهنگ‌های آمریکار در صدر بایستد .آخرین باری که آهنگی برای یک فیلم اقتباسی از نمایش موزیکال پرفروش‌ترین آهنگ در آمریکا شده بود به پنج سال پیش بر می گردد؛ آهنگ ماما میا از فیلمی به همین نام.

آهنگ "پیش از این که من به دنیا بیایم" برای فیلم در تعقیب یخ‌

ساخته جی‌ رالف که آهنگ را برای یک فیلم مستند ساخته است. جی‌. رالف آهنگساز ۳۸ ساله و متولد نیویورک در امریکاست و بیشتر زندگی‌ حرفه‌ای هاش را وقف ساخت موسیقی‌ برای فیلم کرده است، او پیشتر برای مستند‌های موفقی‌ که جوایز معتبر بین المللی برده اند نیز آهنگ ساخته است. از جمله برای فیلم "مردی بر روی سیم"، محصول بریتانیا، و "خلیج کوچک "، محصول آمریکا، که به ترتیب پنج و چهار سال پیش جایزه بهترین مستند را در اسکار برده اند.

در این آهنگ رالف تلاش کرده که موسیقی‌ اش بر مستندات و مدارک فیلم چیره نباشد و صرفا بتواند آنها را همراهی یا روایت کند. مستندات و مدارکی که فیلم درباره خطرات تهدید کننده محیط زیست ارایه می دهد، با این حال، همراهی اسکارلت یوهانسن، بازیگر بیست و هشت ساله و مطرح هالیوود، به عنوان خواننده در این آهنگ می‌‌تواند خیلی ها را تحت تاثیر قرار دهد شاید بیشتر از اثرات مخرب تغییرات آب و هوایی.

آهنگ "هر کسی یک دوست صمیمی‌ نیاز دارد" برای فیلم تد

آهنگی ساخته "ست مک فارلین" و" والتر مورفی". "مک فارلین" ۳۹ ساله، خودش سازنده فیلم تد است٬ فیلمی کمدی که یکی‌ از دوازده فیلم موفق تجاری در سال گذشته میلادی بوده است. مک فارلین به واسطه خلق اثر مشهورش، سریال انیمیشن "فمیلی گای" (مرد خانواده)، جوایز بسیاری، چون دو جایزه "امی پرایم تایم" را برده است. جایزه‌ای که آکادمی هنرها و علوم تلویزیون به برنامه‌های اول شب٬ ساعات پربیننده تلویزیونی در آمریکا اهدا می‌‌کند.

مک فارلین برای ساخت آهنگ آغاز فیلمش٬ تد٬ با والتر مورفی همراهی کرده است که آهنگسازی ۶۰ ساله است و در میانه دهه ۷۰ میلادی، با ساخت آهنگ "یک پنجم بتهوون"، با الهام از سمفونی پنج بتهوون، نامش را مطرح کرده بود.

آهنگ "هر کسی‌ یک دوست صمیمی‌ نیاز دارد" آهنگی با نشاط است و با ارکستری بزرگ کلاسیک اجرا شده اما مهمتر از همه نورا جونز، خواننده و آهنگساز مطرح آمریکایی‌، در این آهنگ آواز می خواند و با صدای دلچسبش به کیفیت آهنگ اضافه می کند.

البته خیلی از منتقدان می گویند مک فارلین سازنده این آهنگ و کارگردان فیلم تد، حتما در شب اسکار خبر ساز خواهد بود، چون او علاوه بر این آهنگ، مجری این مراسم پر زرق و برق است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.