گذرنامه کامبوزیا پرتوی و مریم مقدم، عوامل فیلم پرده، توقیف شد

به روز شده:  17:11 گرينويچ - پنج شنبه 28 فوريه 2013 - 10 اسفند 1391

بر اساس گزارش ها از ایران، گذرنامه کامبوزیا پرتوی، همکار کارگردان فیلم پرده (ساخته مشترک با جعفر پناهی) و همین طور مریم مقدم، بازیگر این فیلم، توقیف شده است.

آقای پرتوی و خانم مقدم در حال بازگشت از جشنواره برلین به تهران بودند که پس از ورود به فرودگاه امام خمینی، گذرنامه آنها توقیف شده است.

در جشنواره امسال، جایزه خرس نقره ای بهترین فیلمنامه به جعفر پناهی رسیده بود.

پیشتر، مقامات سینمایی ایران از اکران این فیلم در جشنواره برلین و جایزه بردن آن ابراز نارضایتی کرده بودند.

روز سه شنبه اول اسفند، جواد شمقدری، معاون وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی درباره فیلم پرده گفته بود:«همه می دانند در کشور ما فیلم ساختن و ارسال فیلم به خارج از کشور نیاز به دریافت مجوز دارد، اما عده کمی هستند که بدون مجور فیلم می سازند یا بدون مجور فیلم خود را به خارج از کشور می فرستند. البته این فیلم ها جرم و رفتار غیرفانونی است.»

شمقدری گفته بود که قصد برخورد با این موضوع را ندارد چون این سازمان «حوزه نظامی و انتظامی نیست و برخورد با رفتارهای غیرقانونی جزو وظایف سازمان سینمایی محسوب نمی شود.»

جعفر پناهی که ممنوع الخروج است، دو سال پیش محکوم به شش سال زندان، ممنوعیت خروج از ایران و محرومیت از فیلمسازی برای مدت بیست سال شد.

وزیر فرهنگ آلمان در افتتاحیه جشنواره برلین در سال جاری رسماً از ایران خواست که به جعفر پناهی اجازه دهند تا در اولین نمایش فیلمش در برلین حاضر شود. این درخواست او از سوی دولت ایران بی جواب ماند. داوران جشنواره برلین در نهایت جایزه بهترین فیلمنامه را به جعفر پناهی اهدا کردند.

آقای شمقدری گفته بود: «ما اعتراض خودمان را در این باره به جشنواره برلین اعلام کرده ایم. فکر می کنیم مسوولان جشنواره برلین باید این رفتار خودشان را اصلاح کنند چرا که در تعاملات فرهنگی و سینمایی چنین رفتاری درست نبود.»

فیلم "پرده" داستان مردی را روایت می کند که برای فرار از سگ کشی، به همراه سگش به ویلایی در شمال پناه برده و پرده های خانه اش را بسته است. او با دختری جوان برخورد می کند که به خانه او پناه می برد. با ورود جعفر پناهی به فیلم مشخص می شود که این دو شخصیت زاده ذهن او هستند. مرد او را به ادامه کار و نوشتن تشویق می کند و زن، نومید از همه چیز، او را به خودکشی تشویق می کند.

کامبوزیا پرتوی و مریم مقدم تنها نمایندگان این فیلم در جشنواره برلین بودند که بر روی فرش های قرمز ظاهر شدند و در نشست مطبوعاتی شرکت کردند.

کامبوزی پرتوی کلیک در این نشست در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران درباره عکس العمل مقامات ایرانی به این فیلم گفته بود:« تا به امروز که عکس العملی نشان نداده اند و منتظریم تا ببینیم چه می شود.»

پرتوی در این جلسه درباره ساخت این فیلم گفت: «پناهی چیزی در ذهن داشت و گفتیم حالا چه کنیم؟ گفتیم بسازیمش. اصلاً فکر نکردیم که بعد چه خواهد شد. همه چیز در یک خانه می گذشت و ما پنجره ها را هم پرده سیاه زده بودیم. چند نمایی را که در آن پرده باز می شود هم گذاشتیم برای روزهای آخر که اگر اتفاقی افتاد، کار تمام شده باشد. یک فیلمبردار داشتیم و دستیارش و همین. وقتی من بازی می کردم پناهی صدابردار و کارگردان بود و وقتی پناهی بازی می کرد، من صدا می گرفتم و کارگردانی می کردم. فیلم در موقع فیلمبرداری لحظه به لحظه پیش می رفت.»

آقای شمقدری گفته بود که این فیلم را در اولین فرصت برای "کارشناسان، سینماگران و اصحاب رسانه "به نمایش خواهد گذاشت تا «ببینیم عیار خرس نقره ای جشنواره برلین چقدر است.»

آقای پرتوی در پاسخ به این اظهارات به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته بود: «فیلم اصلاً ساخته می شود که نمایش داده شود. سازندگان فیلم هم تمایل دارند که فیلم را تماشاگران ببینند. قطعا ما هم با نمایش فیلم موافقیم اما فیلم باید برای کار‌شناسان و منتقدان واقعی سینما و همه اهالی سینما نمایش داده شود و ما نیز فیلم را برای آنها نمایش می‌دهیم نه فقط برای کسانی که حامی و موافق نظرات جواد شمقدری هستند.»

در گذشته در موقعیت های مختلف، گذرنامه سینماگران دیگری چون جعفر پناهی، فاطمه معمتد آریا، بهمن کیارستمی و محمد رسول اف نیز توقیف شده بود که برخی از آنها موفق شدند گذرنامه خود را پس از مدتی پس بگیرند.

بهمن کیارستمی، مستندساز، در وبسایت رای بن که به سینمای مستند اختصاص دارد به تازگی نوشته است که گذرنامه او را پس از دو سال پس داده اند، اما یک روز بعد به این دلیل که "جار زده که پاسپورتش را گرفته"، دوباره گذرنامه اش را از او گرفته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.