'۱۱۱ دختر' تنها فیلم ایرانی جشنواره فیلم های آسیایی در لندن

به روز شده:  21:22 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

نمایی از فیلم ۱۱۱ دختر

جشنواره فیلم هایی آسیایی (Pan- Asia) شامگاه چهارشنبه ششم مارس، با نمایش فیلم دوست دختر، دوست پسر (Gf-Bf) در سالن سینه‌ورد هی مارکت در مرکز لندن افتتاح می شود.

این جشنواره که تنها جشنواره سینمایی لندن است که صرفا بر فیلم های آسیایی متمرکز می شود، امسال با نمایش دوازده فیلم منتخب از کشورهای مختلف، سعی دارد چهره تازه ای از سینمای آسیا برای مخاطبان بریتانیایی ارائه کند.

این جشنواره که آسیا هاوس (Asia House) برای پنجمین سال متوالی برگزار می کند، در سینماهای هنری مرکز لندن نظیر سینه لومیر، ریو و آی سی ای برپا می شود و امکان نمایش فیلم هایی را فراهم می کند که معمولاً فرصت اکران در بریتانیا را به دست نمی آورند.

از امسال جایزه بهترین فیلم هم در این جشنواره اهدا خواهد شد که داوران آن، هاله انوری (عکاس و هنرمند ایرانی)، نیکی بدی (مجری رادیو و تلویزیون در بریتانیا)، دیوید تسه کا شینگ (کارگردان تئاتر)، هاردیپ سینگ کولی (نویسنده و مجری رادیو و تلویزیون در بریتانیا) و سومانترو قوز (مدیر برنامه های فرهنگی خانه آسیا و دبیر جشنواره) خواهند بود.

سینمای ایران

سینمای ایران که پیشتر با فیلم هایی چون فصل باران های موسمی در این جشنواره شرکت داشته، امسال یک نماینده دارد.

"۱۱۱ دختر" ساخته ناهید قبادی (خواهر بهمن قبادی) و بیژن زمان پیرا تنها فیلم ایرانی جشنواره است که روز چهارشنبه نمایش خواهد داشت.

فیلم داستان فرستاده ویژه رئیس جمهور را دنبال می کند که در کردستان به دنبال یک ماموریت ویژه است. ۱۱۱ دختر جوان به دلیل نبود مردی که بتواند با آنها ازدواج کند، نامه ای به رئیس جمهور نوشته اند و گفته اند که خودشان را خواهند کشت. این مامور ویژه به دنبال این دختران است تا آنها را از تصمیمی که گرفته اند منصرف کند.

او در این راه با اتفاق های مختلفی روبرو می شود از جمله حضور ۱۱۱ مرد ترک که در پشت مرزها برای ازدواج با این دختران اعلام آمادگی کرده اند.

فیلم فضای طنز گونه ای دارد و در عین حال سعی دارد در فضایی سوررئال به مشکلات موجود در کردستان بپردازد.

سینمای تایوان

سینمای تایوان امسال حضور پررنگی در جشنواره دارد. فیلم افتتاحیه، دوست دختر، دوست پسر، داستان یک عشق سه ضلعی در تایوان دهه هشتاد و نود را روایت می کند. این فیلم در دل این رابطه عشقی تصویری از از این کشور و فضای حاکم بر آن ارائه می کند.

فیلم اختتامیه هم فیلمی از تایوان خواهد بود با نام "مردم فقیر". این فیلم تصویری از قاچاق مواد مخدر و انسان در این کشور ارائه می کند. مردم فقیر که توسط میدی زد، فیلمساز برمه ای / تایوانی کارگردانی شده، سعی دارد در کنار ارائه تصویری انسانی، از خلق هیجان و طنز هم غافل نباشد.

فیلم های دیگر

تازه ترین فیلم میرا نایر فیلمساز شناخته شده هندی با نام "بنیادگرای ناراضی" (Reluctant Fundamentalist) که به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز سال گذشته به نمایش درآمده بود، از دیگر فیلم های این جشنواره است.

این فیلم داستان یک مرد جوان پاکستانی را روایت می کند که پس از واقعه یازده سپتامبر، زندگی اش در آمریکا با کار در وال استریت و یک عاشق آمریکایی، به بازگشت به لاهور و یک زندگی متفاوت تغییر می کند.

"فراتر از خشم" آخرین ساخته تاکشی کیتانو هم به روال ساخته های اخیر این فیلمساز داستان خشونت بار روابط مافیایی را در ژاپن روایت می کند.

دیگر فیلم های این جشنواره عبارتند از: پاتانگ (پراشانت بارگاوا- هند، آمریکا)،شلیک به سر (پن اک راتانگارانگ- تایلند)، شاه خوک ها (یوآن سنگ هو- کره جنوبی)، ماده خام (کرگ فیموند- آفریقای جنوبی و بریتانیا)، انقلابی (ایرو دراسنین، آمریکا)، شکنجه شده (تاکاشی شیمیزو- ژاپن) و فیلم های کوتاهی از جشنواره فیلم های کوتاه "موج نو" در هنگ کنگ.

جشنواره فیلم های آسیایی تا هفدهم مارس ادامه خواهد داشت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.