شان پن و الیور استون به هوگو چاوز ادای احترام کردند

به روز شده:  15:11 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

شان پن و هوگو چاوز

شان پن، بازیگر برنده اسکار، و الیور استون، کارگردان آمریکایی، به هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا که در ۵۸ سالگی درگذشت، ادای احترام کردند.

در پی درگذشت آقای چاوز، شان پن گفته است: "من دوستی را از دست داده ام که دوستی اش برایم نعمت بود. آدم های فقیر سراسر جهان یک قهرمان را از دست دادند."

الیور استون نیز که بر اساس ۱۴ سال رهبری هوگو چاوز مستندی به نام "جنوب مرز" ساخته او را ستود و "قهرمان" نامید.

او در توئیتر خود نوشت: "هوگو چاوز تا ابد در تاریخ زنده خواهد ماند. دوست من، سرانجام در صلح و آرامشی که مدت ها برایش کوشیدی، آرام بگیر."

شان پن که نخستین بار هوگو چاوز را در سال ۲۰۰۷ ملاقات کرده بود، در ماه دسامبر گذشته، با حضور در مراسم دعا برای سلامتی چاوز در بولیوی باعث تعجب بسیاری شد.

او در این مراسم که همزمان با عمل جراحی برای سرطان آقای چاوز برگزار می شد گفت: " او یکی از مهمترین نیروهایی است که ما روی این سیاره داریم."

از سوی دیگر، آقای چاوز هم فیلم های شان پن را می ستود و در یک سخنرانی تلویزیونی گفته بود: "او یکی از بزرگ ترین مخالفان اشغال عراق بوده است."

شان پن آشکارا از آقای چاوز حمایت می کرد، او را یک "دموکرات نمونه" می خواند و در سال ۲۰۱۰ گفت که افرادی که او را "دیکتاتور" می خوانند، "باید زندانی شوند."

دوستی با هالیوود

الیور استون هنگام ساخت مستندی سیاسی درباره مفهوم رسانه ها در آمریکای جنوبی و در پی گفت و گو با هوگو چاوز، با او دوست شد.

الیور استون و هوگو چاوز با هم روی فرش قرمز ونیز قدم گذاشتند

آنها در مراسم نخستین اکران فیلم "جنوب مرز" در سال ۲۰۰۹ با هم قدم به روی فرش قرمز جشنواره فیلم ونیز گذاشتند.

مایکل مور، کارگردان مستندهای جنجالی فارنهایت ۹/۱۱ و بولینگ برای کلمباین، نیز در سال گذشته در ونیز با هوگو چاوز دیدار کرده بود.

آقای مور پس از این دیدار در توییتر خود نوشت: "ما بیش از یک ساعت با هم حرف زدیم. او گفت خوشحال است که بالاخره کسی را دیده که بوش بیش از خودش (چاوز)، از او بدش می آید."

خبر مرگ آقای چاوز روز سه شنبه (پنجم مارس - ۱۵ بهمن) از طریق تلویزیون ملی ونزوئلا اعلام شد.

این رهبر پرسروصدا با لباس های رنگارنگ در طول سال‌های ریاست جمهوری خود با هالیوود رابطه خوبی برقرار کرده و با بازیگران و اهالی موسیقی دوست شده بود.

از جمله کورتنی لاو، آهنگساز و خواننده، گفته بود که در مراسم اکران فیلم مستند هوگو چاوز در سال ۲۰۰۹، مجذوب او شده است.

از خانم لاو نقل شده که گفته است: "سومین چشمک او بود که مرا فریفت."

کورتنی لاو گفته: "او خیلی جذاب است. مرا دعوت کرد که به کشورش سفر کنم و من دوست دارم بروم."

همچنین دنی گلور، بازیگری که مشهورترین نقشش را در فیلم اسلحه مرگبار و در مقابل مل گیبسون بازی کرده است، در پی انتخابات سال ۲۰۱۲ به ونزوئلا رفت تا در جشن پیروزی آقای چاوز شرکت کند.

دنی گلور به عنوان یک فعال حقوق مدنی زیاد به ونزوئلا سفر می کرد و بیش از هشت سال بود که آقای چاوز را می شناخت.

در سال ۲۰۰۷ مجلس نمایندگان ونزوئلا ۱۸ میلیون دلار به آقای گلور داد تا فیلمی درباره افزایش برده داری در هائیتی بسازد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.