یکسال دوری ریانا از موسیقی پاپ

به روز شده:  10:45 گرينويچ - سه شنبه 12 مارس 2013 - 22 اسفند 1391

ریانا خواننده پاپ تصمیم دارد که برای یک سال از دنیای موسیقی دوری کند. به گفته رایان سی‌کرست، مجری شوی تلویزیونی آمریکن آیدل؛ نزدیکان ریانا بر این باورند که او پیش از ضبط و تهیه آلبوم بعدی خود تصمیم گرفته که به مدت یک سال استراحت کند.

سی‌کرست گفت: ریانا هفت آلبوم موفق در طی هفت سال راهی بازار کرده است. او همچنین در این مدت کنسرت های متعددی در سراسر دنیا اجرا کرده است که کار طاقت فرسایی است. طبق آمار سایت دانلود و استریمینگ سپاتیفای در طول شش ماه گذشته آهنگ های ریانا بیشتر از هر خواننده زن دیگری استریم شده است، بریتنی اسپیرز و تیلور سوایفت در رده های بعدی قرار دارند.

جاستین بیبر

جاستین بیبر در سومین شب کنسرت خود در لندن به دلیل تنگی نفس نتوانست کنسرت خود را کامل اجرا کند.

بیبر هنگام اجرای برنامه بر روی سن، دچار تنگی نفس شد و مجبور شد که برای دریافت کمک های امدادی به پشت صحنه برود. پس از این اتفاق، مدیر او بر روی صحنه حاضر شد و از هوادارانش تقاضا کرد که صبور باشند زیرا با اینکه از بیبر درخواست شده که به بیمارستان برود ولی او بعد از پنج دقیقه بر می گردد و کنسرت را تمام می کند، اما قدرت تحرکش کمتر شده است.

بیبر بعد از بیست دقیقه بار دیگر به صحنه برگشت و با توان کمتری دو آهنگ دیگر را اجرا کرد.

تعدادی از هوارادان بیبر بعد از این اتفاق از او دلخور شدند زیرا او هفته پیش نیز در اجرای یکی دیگر از کنسرت هایش دو ساعت تاخیر داشت که خشم والدین این هواداران نوجوان را برانگیخت. بیبر پس از این اتفاقات در توییتر خود که سی و پنج میلیون نفر آن را دنبال می کنند از هوادارانش عذرخواهی کرد.

بونی تایلر

بونی تیلور، خواننده معروف پاپ دهه هشتاد اهل ولز قرار است تا بریتانیا را در مسابقه یورو ویژن نمایندگی کند. او با آهنگ های Heartache It's A Heartache. Total Eclipse Of The Heart and Holding Out For A Hero. در دهه هشتاد به شهرت رسید.

مسابقه یورو ویژن یکی از قدیمی ترین شوهای تلویزیونی در دنیا است که از سال ۱۹۵۶ تا امروز هر سال برگزار می شود. این مسابقه بین کشور های عضو اتحادیه اروپا انجام می شود. تخمین زده می شود که این مراسم بین صد تا ششصد میلیون بیننده در سراسر دنیا دارد.

تیلور ترانه Believe In Me ساخته Desmond Child را در این مراسم اجرا می کند. نماینده سال گذشته بریتانیا در این مسابقه Engelbert Humperdinck خواننده هفتاد و هشت ساله انگلیسی بود که در دهه شصت میلادی بسیار مشهور بود. او مقام بیست و چهارم از بیست و پنج نفر شرکت کننده در این مسابقه را کسب کرد.

گرافیتی الهام بخش راک

گروه راک استریوفونیکس، هشتمین آلبوم خود با نام Graffiti On The Train را روانه بازار کرد که این هفته مقام سوم را در جدول پرفروشترین آلبوم های بریتانیا از آن خود کرد.

ترانه ها و آهنگ های آلبوم نوشته و ساخته خواننده گروه یعنی "کلی جونز" است و تهیه آلبوم به عهده "جیم لاوی" بوده است که از سال ۲۰۰۵ آلبوم های گروه را تهیه می کند. است.

"چطور می شد که اگر آنها پیامی عاشقانه برای دختری که هر روز با قطار از آنجا می گذشت می نوشتند"

به نظر منتقدان این یکی از بهترین آلبوم های گروه استریوفونیکس است و از بقیه کارهای آن ها پخته تر است. آن ها در این آلبوم با "دیوید آرنولد" همکاری کرده اند. دیوید آرنولد، آهنگساز و تنظیم کننده موسیقی فیلم های جیمز باند، کازینو رویال و کوآنتوم سولاس، تنظیم سازهای زهی این آلبوم را به عهده داشته است.

اعضای استریوفونیکس بعد از آخرین کنسرت خود در سال ۲۰۱۰ دو سال را صرف تهیه آلبوم جدید خود کرده اند. جونز می گوید: ما شانزده سال بود که هر سال مشغول اجرای تور و کنسرت بودیم و همیشه با عجله مشغول تهیه آلبومی جدید، تا زودتر برگردیم و کنسرتی دیگر را اجرا کنیم. من نمی خواستم که دوباره همان راه قبلی را طی کنیم. برای ما خیلی خوب بود که دیگر عجله نکنیم.

گروه استریوفونیکس

جونز درباره یافتن تم برای آلبوم گرافیتی می گوید: مدتی بود که صدای چند نوجوان را بر روی سقف خانه همسایه می شنیدم. کمی ترسیده بودم. فکر کردم که می خواهند دزدی کنند. بالاخره یک شب از پنجره فریاد زدم آن بالا چه خبره؟ بعدا فهمیدم که آنها سعی داشتند که به راه آهن پشت خانه ما بروند تا روی قطارها گرافیتی بکشند.

این نکته در ذهن من ماند و مدتها به این فکر می کردم که آنها حاضراند که برای کشیدن گرافیتی، حتی جان خود را به خطر بیندازند. بعد سناریوهای دیگری در ذهنم شکل گرفت مثل اینکه چطور می شد اگر آنها پیامی عاشقانه برای دختری که هر روز با قطار از آنجا می گذرد می نوشتند. یعنی در ابتدا داستانی در ذهنم شکل می گرفت و بعد موسیقی آن را می ساختم.

این نوع روش کار برای جونز طبیعی است. او در مدرسه فیلم تحصیل کرده است. جونز همیشه نمایشنامه های ویدیوهای آلبوم های گروه را نوشته و سه فیلم کوتاه برای آلبوم گرافیتی کارگردانی کرده است. تک آهنگ "تابستان هندی" هم از این آلبوم در حال حاضر در رده سی‌ام جدول پرفروشترین تک آهنگ ها قرار دارد.

ویولن یک میلیون پوندی پیدا شد

مین جین کیم همراه ویولنش

این هفته خبر رسید که ویولنی که بعد از عملیات پلیس در بلغارستان پیدا شده ممکن است ویولن ساخت استرادیواریوس در سال ۱۶۹۶( Stradivarius) باشد که ارزش آن یک میلیون و دویست هزار پوند است. این ویولون سه سال پیش از "مین جین کیم"، نوازنده کره ای تبار و دوست پسرش در کافه ای در ایستگاه قطار یوستون لندن دزدیده شد.

جان موگان ایرلندی به جرم دزدیدن این ویولون زندانی شد اما اثری از این ساز به دست نیامد. در دادگاه موگان اعتراف کرد که او سعی کرده بود که ویولن را به راننده اتوبوسی به قیمت صد پوند بفروشد ولی راننده اتوبوس پیشنهاد او را قبول نکرده و گفته بود که متشکرم، دخترم خردسالم یک فولوت کوچولو دارد.

ویلیام موریس از J & A Beare یکی از فروشگاه های معتبر ویولن درلندن می گوید: معمولا اشخاصی که این ویولن ها را می دزدند اطلاعی از وسیله دزدیده شده ندارند. آنها آن را در اولین فرصت با قیمتی پایین می فروشند و ساز آنقدر دست به دست می چرخد تا سرانجام پیدا شود. در حقیقت تعداد خیلی کمی از این نوع ویولن ها به سرقت می روند چون آب کردن آنها بسیار مشکل است.

ویولن استرادیواریوس توسط پلیس بلغارستان پیدا شد

در بین نوازندگان ویولن موسیقی کلاسیک، کسانی اعتقاد دارند که صدای ویولن استرادیواویوس جادویی است. از ویولن هایی که آنتونیو استرادیواریوس در قرن هفدهم میلادی ساخته است فقط حدود پانصد عدد در دنیا باقی است که هر کدام حداقل هفتصد هزار پوند ارزش دارند.

در پاسخ به این سئوال که چه عاملی باعث صدای بی نظیر این ویولن ها است دو فرضیه وجود دارد. تعدادی از متخصصین معتقدند که لاک کرمونا (cremona )شهری در شمال ایتالیا که محل ساخت ویولن های استرادیواریوس است دلیل تولید این نوع صدا می شود. لاکی که فورمولش گم شده است.

اما اخیرا آزمایش با اشعه ایکس نشان داده بافت چوبی که این ویولن ها از آن ها ساخته شده اند بسیار فشرده و یک نواخت اند و این دلیل اصلی طنین صدای این ویولن ها است.

دلیل خاصیت این نوع چوب هم برمی گردد به وضع آب و هوای قرن هفدهم اروپا. در قرن هفدهم میلادی، یخبندان کوچکی در اروپا اتفاق افتاد که در نتیجه آن رشد درختان آهسته شد و همین امر در طول زمان موجب فشرده تر شدن بافت این درختان شد.

با این حال تعدادی دیگر از سازشناسان بر این باورند که مهارت خود انتونیو استرادیواریوس در ساختن این ویولن ها عامل صدای بی نظیر آنها است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.