شکایت ۱۳ بازیگر زن سینمای ایران از فرج‌الله سلحشور

به روز شده:  16:50 گرينويچ - سه شنبه 12 مارس 2013 - 22 اسفند 1391

فرج‌الله سلحشور در کنار آیت‌الله خامنه‌ای و عزت‌الله ضرغامی

خبرگزاری های ایرانی از شکایت ۱۳ بازیگر سینمای ایران از فرج الله سلحشور خبر دادند.

بنابر این گزارش ها، قاضی شعبه نهم دادسرای فرهنگ و رسانه گفت: "۱۳ نفر از بازیگران زن سینمای ایران در رابطه با گفته های فرج الله سلحشور از وی در دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کرده اند. همچنین یک نویسنده مشهدی هم در مورد فیلمنامه یوسف پیامبر از فرج الله سلحشور شکایت کرده و گفته که سلحشور فیلمنامه اش را از وی سرقت کرده که پرونده در حال بررسی است."

آقای سلحشور روز شنبه ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر) در گفتگوی اختصاصی با پانا (خبرگزاری کانون دانش آموزی ایران) با انتقاد از تلاش یک تهیه کننده سینما برای دعوت از آنجلینا جولی، هنرپیشه پرآوازه هالیوود به ایران، گفته بود: "آمدن آنجلینا جولی به ایران اتفاق خوبی است برای سینمایی که «فاحشه‌خانه» است. این سینما باید هم برای ادامه فعالیت خود فاحشه بین‌المللی بیاورد."

به دنبال انتشار سخنان آقای سلحشور درباره سینمای ایران و بازیگران زن، برخی سینماگران ایرانی به این سخنان واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند.

در یادداشتی که به امضای ترانه علیدوستی، پگاه آهنگرانی، نگار جواهریان، هانیه توسلی و باران کوثری پنج بازیگر زن سینمای ایران رسیده بود، خطاب به آقای سلحشور آمده بود: "از اینکه می‌بینیم آن همه پرداختن به زوایای نورانی زندگی پیامبران و سرمشق قرار دادن منش ایشان تاثیری در کلامتان نداشته، و در نهایت شهرتتان را از نفرت‌پراکنی و بی‌ادبی در برابر هم‌نوعانتان به دست آورده‌اید، بسیار متاسفیم."

این پنج بازیگر سرشناس سینمای ایران همچنین خطاب به آقای سلحشور نوشته بودند: "ای کاش لطف کنید سینمایی را که خجالت می‌کشیم بگوییم شما را یاد کجا می‌اندازد به حال خود رها کنید، شاید که رستگار شوید و آرامش و صلح و محبت به وجدان نگرانتان بازگردد."

رخشان بنی اعتماد نیز در پاسخ گفته های آقای سلحشور در یادداشتی نوشت: "چندی پیش تازه به دوران سینما رسیده‌ای، دهان باز کرد و آن چه در خور خودش بود به بازیگران سینما نسبت داد".

"در یادداشتی که به امضای ترانه علیدوستی، پگاه آهنگرانی، نگار جواهریان، هانیه توسلی و باران کوثری پنج بازیگر زن سینمای ایران رسیده، خطاب به آقای سلحشور آمده بود: "از اینکه می‌بینیم آن همه پرداختن به زوایای نورانی زندگی پیامبران و سرمشق قرار دادن منش ایشان تاثیری در کلامتان نداشته، و در نهایت شهرتتان را از نفرت‌پراکنی و بی‌ادبی در برابر هم‌نوعانتان به دست آورده‌اید، بسیار متاسفیم."

به نوشته خانم بنی اعتماد: "گربه دزدها، گرگ‌های حریص چشم و دل سیری‌ناپذیر، بر سر سفره‌های رانت‌های اعطایی هستند که با امکانات نامحدود، کارفرما می‌شوند و سی‌ریال‌ها می‌سازند و به حکم اعتقادات مورد ادعای خود گوینده، او باید به شلاق مجازات تهمت، سیاه و کبود شود."

به نوشته خانم بنی اعتماد، "اما می‌دانم برخورد مدنی و شکایت به محکمه بردن در این وانفسا، در پیچش و خم حامیان ایشان ره به ترکستان می‌برد".

آقای سلحشور پیش از این و در اسفندماه سال گذشته از تبرئه خود از اتهام سرقت فیلمنامه سریال یوسف پیامبر خبر داده بود.

او گفته بود که "بزرگ کردن" اتهام سرقت فیلمنامه، کار "دشمنان" وی بوده و فرد شکایت کننده علیه او، توسط عده ای برای این کار تحریک شده بود.

دادگاه کارکنان دولت، در فروردین سال ۱۳۸۹ آقای سلحشور را به خاطر کپی برداری فیلمنامه سریال یوسف پیامبر از اثر شهاب‌الدین طاهری، نویسنده کتاب و فیلمنامه دو جلدی "یوسف صدیق"، مقصر شناخته بود.

این دادگاه حکم کرده بود که آقای سلحشور، ۲۰ درصد از حقوق مادی و معنوی نگارش فیلمنامه و ساخت مجموعه تلویزیونی سریال یوسف پیامبر را به آقای طاهری پرداخت کند.

در بخشی از حکم دادگاه آمده بود که فیلمنامه آقای طاهری را رئیس وقت صدا و سیما (علی لاریجانی) و دیگر اشخاص در اختیار آقای سلحشور قرار داده اند و او از آذرماه سال ۱۳۷۹ تا پایان سال ۸۲ به میزان ۲۰ درصد از این نسخه را مورد استفاده "غیرمجاز" قرار داده است."

سریال یوسف پیامبر از تابستان ۱۳۸۷ از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.