'ایران از آرگو شکایت می‌کند'

به روز شده:  22:52 گرينويچ - سه شنبه 12 مارس 2013 - 22 اسفند 1391
ایزابل کوتان پیر

وکیل فرانسوی می گوید سازندگان آرگو باید عذرخواهی کنند

منابع خبری در ایران اعلام کرده‌اند که دولت این کشور برای شکایت از فیلم آرگو یک وکیل فرانسوی استخدام کرده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده که ایزابل کوتان پیر روز سه شنبه (۲۲ اسفند) پس از دیدار با اکبر مسعودپور، از معاونان وزارت ارشاد ایران، در یک نشست خبری، ساخت فیلم آرگو را «نشات گرفته از طبیعت هالیوود و نفوذ صهیونیست‌ها» در سینمای آمریکا دانسته است.

ایسنا به نقل از وی می‌افزاید: «اعاده دعوی علیه آن‌ها حرکت دقیقی است که ایران به آن فکر کرده و آن را طراحی کرده است و مطمئنا ایران در این قضیه تنها نیست.»

آرگو به کارگردانی بن افلک، جایزه بهترین فیلم اسکار امسال را از آن خود کرد.

مقام‌های ایران آرگو را یک فیلم ضد ایرانی می‌دانند و اهدای جایزه اسکار به کارگردان آن را در چارچوب سیاست «ایران هراسی» ارزیابی می‌کنند.

آرگو ماجرای نجات شش آمریکایی بعد از حمله نوامبر ۱۹۷۹ (آبان ۱۳۵۸) به سفارت این کشور در تهران را به تصویر می کشد.

شش نفر از کارمندان سفارتخانه موفق می‌شوند که از محل بگریزند و به محل اقامت سفیر کانادا در ایران پناه ببرند.

تونی مندز٬ مامور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به عنوان تهیه‌کننده فیلمی علمی- تخیلی به تهران سفر می‌کند و آن‌ها را با خود از کشور بیرون می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر مسعودپور، معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نشست روز سه شنبه گفته است: «آنچه برای آن‌ها مهم است، تجاوز به جمهوری اسلامی است و مثل همیشه کشور ما مظلوم واقع شده و خوشحالم که شما دلسوزانه وارد شدید و به دنبال احقاق حق هستید.»

ایزابل کوتان پیر نیز می‌گوید که می‌خواهد با اقداماتش جلوی شرکت‌های توزیع فیلم آرگو را بگیرد و سازندگان این فیلم را وادار به عذرخواهی کند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از او نوشته: «این تنها راه تبلیغاتی در مقابل حرکت تبلیغاتی بزرگ آنهاست و در این دعوایی که می‌خواهیم با هالیوود راه بیاندازیم، به دنبال خسارت نیستیم، بلکه به دنبال این هستیم آن‌ها را به چالش بکشیم و وادار به عذرخواهی کنیم، چراکه درباره کشوری دروغ گفته شده و می‌توان پیگیری کرد.»

جورج کلونی ستاره هالیوود یکی از تهیه کنندگان آرگو بوده است.

او و بن افلک هنوز به انتشار خبر شکایت احتمالی ایران از سازندگان آرگو واکنش نشان نداده‌اند.

ایزابل کوتان پیر، همسر «کارلوس شغال» است و در گذشته دفاع از این شهروند ونزوئلا را در دادگاهش در فرانسه برعهده داشت.

نام واقعی «کارلوس شغال» ایلیچ رامیرز سانچز است که به جرم آدم کشی و گروگانگیری در فرانسه زندانی است. او که به اتهام فعالیت‌هایش در دهه هفتاد و هشتاد تحت تعقیب بود، در سال ۱۹۹۴ در سودان بازداشت و برای محاکمه به فرانسه منتقل شده بود.

ایزابل کوتان پیر گفته است که نمی‌تواند بگوید چقدر از ایران در رابطه با این پرونده دریافت خواهد کرد اما به گفته او، این مبلغ کمتر از هزینه فیلم آرگو است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.