یک هفته با موسیقی؛ از پنجه‌های طلایی گاگا تا دردسرهای هارلم شیک

به روز شده:  17:35 گرينويچ - جمعه 15 مارس 2013 - 25 اسفند 1391

تیلور سویفت در مراسم بریتز

موسیقی کانتری از زادگاهش آمریکا به بریتانیا می‌آید تا یکی از بهترین بازارهای جهان موسیقی در خارج از آمریکا را نیز به دست آورد. سالن عظیم O2، محل اجرای کنسرت‌های بزرگ در لندن، خود را برای برگزاری فستیوال موسیقی کانتری آماده می‌کند.

هنرمندان موسیقی کانتری قبلا به طور انفرادی در بریتانیا کنسرت اجرا کرده بودند، اما این نخستین‌بار است که یک فستیوال با حضور بزرگ‌ترین چهره‌ها و نام‌های این سبک موسیقی در بریتانیا برگزار می‌شود.

گروه لیدی انتبلم

تا به حال موسیقی کانتری نتوانسته است در بریتانیا جای محکمی برای خود دست و پا کند.

ولی اخیرا با توجه به موفقیت زیاد تیلور سویفت، ستاره مشهور این سبک که به تازگی در بازار موسیقی پاپ هم موفق بوده و در میان نوجوانان نیز محبوب است، دست‌اندرکاران صنعت موسیقی کانتری تصمیم گرفته‌اند تا از فرصت استفاده و این فستیوال را در بریتانیا برگزار کنند.

در کنار ستاره‌های بزرگ موسیقی کانتری که تا به حال بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه آلبوم به فروش رسانده‌اند همچون لی ان رایمز و وینس گیل، هنرمندان جوان این سبک، از جمله تیلور سویفت، لیدی انتبلم و آندروود که برنده شوی تلویزیونی آمریکن آیدل هم هست، حضور خواهند داشت.

دانلود دیجیتال موسیقی کانتری، به دلیل محبوبیت این ستاره‌های جوان بین نسل جدید فروش بی‌سابقه‌ای دارد و طبق آمار جدید، دانلود موسیقی کانتری در مقایسه با سال گذشته ۳۸ درصد رشد داشته است.

موفقیت پردردسر

در هفته‌ای که گذشت، هارلم شیک مقام اول را در جدول پرفروش‌ترین آهنگ‌های آمریکا کسب کرد. اما به نظر می‌رسد که موفقیت زیاد هم گاه می‌تواند دردسر به همراه داشته باشد.

هارلم شیک با آهنگ رقصی که یک سال پیش در کلوب‌های رقص محبوب شده بود و با کمک یوتیوب به شهرت جهانی رسید.

بوور تهیه کننده آهنگ هارلم شیک

این بار هم مثل "گنگنم استایل"، ویدئوی رقصی که آهنگ هارلم شیک را همراهی می‌کند، کمک قابل توجهی به عامه‌پسند شدن آن کرده است. البته با این تفاوت که این کار، فقط یک ویدئوی ساده نیست، بلکه تعداد بسیاری از مردم، خودشان، رقص دسته‌جمعی دوستان، همکاران یا اعضای خانواده‌شان را ضبط کرده و ویدئوی آن را در سایت یوتیوب آپلود کرده‌اند.

اما دردسر از اینجا شروع شد که "بوور"، تهیه‌کننده این آهنگ، دو تکه از صداهای آهنگ را بدون اجازه خوانندگان آنها استفاده کرد و ممکن است که تمام درآمد حاصل از فروش این آهنگ را از دست بدهد.

نگرفتن اجازه برای استفاده از تکه‌های موسیقی یا صدای آهنگ‌های دیگران در تهیه موسیقی رقص کلوب تعجب‌آور نیست، چون خیلی از این آهنگ‌ها برای عرضه در بازار کوچکی تهیه می‌شوند که بیشتر از هزار نسخه فروش ندارند.

در اکثر مواقع هم کسی از این که از کارشان استفاده شده است، باخبر نمی‌شود و اگر هم متوجه شود، چون فروش این آهنگ‌ها ناچیز است، حتی اگر از فرد متخلف شکایتی هم بشود، پول چندانی نصیب فرد شاکی نخواهد شد و نمی‌ارزد که کسی خود را به دردسر دریافت چنین مبلغ ناچیزی بیاندازد.

اما مشکل زمانی شروع می‌شود که آهنگ، با فروش زیاد و درآمد قابل توجهی روبه‌رو شود. آن موقع است که اگر اجازه‌های لازم از قبل گرفته نشده باشد، تهیه‌کننده باید با ترس و لرز منتظر شکایت پشت شکایت باشد؛ شکایت‌هایی که یک سال پیش از آنها خبری نبود.

راک و پاپ

لیدی گاگا باپنجه جواهری ساخت کن بوروچوو

لیدی گاگا بعد از عمل جراحی بر روی لگن خود، از "کن بوروچوو"، طراح جواهر، خواسته است تا برای او یک صندلی چرخدار از چرم و جواهر طراحی کند.

بوروچوو در این باره گفت: من تا به حال صندلی چرخدار طراحی نکرده بودم، ولی همیشه آماده طرح یا درخواست‌های جدید هستم و خیلی هم هیجان‌زده‌ام که این صندلی را که آن را یک ارابه نامیده‌ام، برای ملکه موسیقی پاپ طراحی می‌کنم.

قسمت‌های فلزی و چرخ‌های این صندلی با آب طلا پوشانده شده و بقیه آن از چرم است. پشت صندلی هم متحرک است تا اگر لیدی گاگا بخواهد استراحت کند، بتواند آن را به شکل یک صندلی راحتی و آماده برای چرت زدن پایین ببرد.

بوروچوو قبلا هم برای لیدی گاگا یک تاج از جواهر و یک پنجه از طلا ساخته است.

مرگ یک درامر

کلایو بر، درامر گروه هوی‌متال آیرن میدن، در ۵۸ سالگی درگذشت. او به بیماری ام‌اس مبتلا بود و زمانی که در خواب بود، درگذشت.

گروه آیرن میدن: کلایو بر نفر اول از چپ

او در سال ۱۹۷۹ میلادی به گروه آیرن میدن پیوست و در آلبوم‌های موفق این گروه، از جمله آلبوم‌های "قاتلان" و "شماره شیطان" از نوازندگان گروه بود.

کلایو بر در سال ۱۹۵۷ میلادی در شرق لندن به دنیا آمده بود.

اعضای آیرن میدن بعد از آن که از بیماری او خبردار شدند، در سال ۲۰۰۱ میلادی انجمن خیریه‌ای تاسیس کردند تا کمک‌هزینه‌های درمانی او را فراهم کنند. آنها کنسرت‌های زیادی را نیز برای رسیدن به این هدف برگزار کردند.

استیو هریس، نوازنده گیتاربیس و بنیانگذار گروه گفت: خبر بسیار دردناکی است برای همه ما. کلایو دوست قدیمی همه ما بود. او انسانی بسیار خوب و کمک بزرگی بود. بخصوص در روزهای اولی که ما تازه شروع به کار کرده بودیم.

هیپ هاپ

به گفته کپدونا، یکی از اعضای گروه هیپ‌هاپ "وو-تنگ کلن"، این گروه کار تهیه آلبوم جدید خود را شروع کرده است و آنها امیدوار هستند که این آلبوم جدید به زودی و به مناسبت بیستمین سالگرد عرضه اولین آلبوم‌شان به بازار ارانه شود.

آلبوم Chamber 36) Enter the Wu-Tang) یکی از موفق‌ترین آلبوم‌های موسیقی هیپ‌هاپ است و وو-تنگ کلن یکی از تاثیرگذارترین گروه‌های این سبک از موسیقی است.

این گروه با حضور ۱۰ نفر تشکیل شده است. آنها کار خود را در سال ۱۹۹۲ میلادی آغاز کردند.

جلد اولین آلبوم وو-تنگ کلن یکی از موفق‌ترین و تاثیرگذارترین آلبوم‌های موسیقی هیپ‌هاپ

آنها علاوه بر نوآوری در تهیه موسیقی هیپ‌هاپ، اولین گروهی بودند که توانستند در مقابل کمپانی‌های بزرگ فعال در عرصه موسیقی ایستادگی کنند و از این کمپانی‌ها مزایای بهتری برای هنرمندان موسیقی هیپ‌هاپ دریافت کنند.

در اوایل دهه ۹۰ میلادی موسیقی هیپ‌هاپ سود کلانی برای کمپانی‌های بزرگ موسیقی به همراه داشت، اما قراردادهای هنرمندان این سبک به خوبی قراردادهای هنرمندان موسیقی راک و پاپ نبود.

آخرین آلبوم گروه وو-تنگ در سال ۲۰۰۷ میلادی راهی بازار شد. این گروه در تابستان امسال در فستیوال پریماورا ساند در بارسلون در کنار نیک کیو، گروه بلر و مای بلادی ولنتاین برنامه اجرا خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.