لس‌آنجلس به پیشواز چهارشنبه‌سوری رفت

به روز شده:  18:49 گرينويچ - جمعه 15 مارس 2013 - 25 اسفند 1391

دسته‌های گل در مغازه‌ای ایرانی در لس‌آنجلس

امسال مراسم چهارشنبه‌سوری ایرانیان و پریدن از روی آتش در لس‌آنجلس و نقاط دیگر کالیفرنیای جنوبی یک هفته زودتر، در چند گردهمایی در مراکز فرهنگی و در سواحل اقیانوس آرام برگزار شد.

در حالی که هنوز چند روزی به نوروز و موعد تحویل سال ۱۳۹۲ باقی مانده، ایرانیان در بیشتر نواحی لس‌آنجلس، اورنج کانتی و سن‌دیگو با بهره از هوای گرم و بهاری این مناطق که شکوفایی زودرس گل‌ها و درختان میوه را به همراه داشته است، به پیشواز چهارشنبه‌سوری رفتند. آنها به خاطر نزدیک بودن آخرین سه‌شنبه سال به زمان تحویل سال (چهارشنبه ۲۰ مارچ، ساعت ۴ بامداد به وقت لس‌آنجلس) مراسم چهارشنبه سوری را یک هفته زودتر از موعد مقرر در روز سه‌شنبه، ۱۲ مارس برگزار کردند.

میترا، مادر جوانی که به همراه دو فرزند خردسالش برای خرید آجیل چهارشنبه‌سوری، میوه و نان سنگگ تازه به یکی از مغازه‌های ایرانی منطقه "وست وود" در غرب لس‌آنجلس آمده است، می‌گوید: "رسم ما این است که هر ساعتی که سال تحویل می‌شود، همه دور سفره هفت‌سین باشیم. صبح زود بلند شدن برای بچه‌ها که شب قبلش هم تا دیر وقت در مراسم چهارشنبه‌سوری شرکت داشته‌اند، سخت است. برای همین ما امسال این مراسم را یک هفته زودتر برگزار می‌کنیم."

مقابل در ورودی مغازه، گل‌های لاله زرد و سرخ و ارکیده تازه در گلدان‌های بزرگ و کوچک در کنار سبدهای حصیری لبریز از میوه‌های رنگارنگ جلب توجه می‌کنند. کمی دورتر سبد بزرگ‌تری به چشم می‌خورد که روی آن نوشته شده است: "آجیل چهارشنبه‌سوری".

در پیاده‌روی آن سوی خیابان پررفت‌وآمد وست‌وود، منطقه‌ای که همین چند سال پیش شهردار لس‌آنجلس طی مراسمی آن را رسما "پرشن اسکوئر" یا میدان پارسیان خواند، ردیفی از گل‌های سنبل تازه جوانه‌زده و سبدهای کوچک گندم سبزشده توجه عابران به ویژه غیرایرانی‌ها را به خود جلب می‌کند.

پشت شیشه مغازه خواربارفروشی "توچال" در یک آکواریوم بزرگ، صدها ماهی قرمز شناورند و در کنار این محفظه شیشه‌ای، سفره هفت‌سین مفصلی چیده شده است که تماشای آن مشتریان را به وجد می‌آورد.

شهداد خدادادی، صاحب این مغازه، در حالی که سبدی از تخم‌مرغ‌های رنگی را به سفره هفت‌سینی که یک سماور طلائی ایرانی وسط آن قرار گرفته و شمع‌های آن به رنگ پرچم ایران است، اضافه می‌کند، می‌گوید: "ما اینجا حکم همان خواربارفروش‌های محله‌های قدیمی ایران را داریم که همه مایحتاج مردم را یک جا عرضه می‌کردند، به اضافه سبزه آماده و تخم‌مرغ رنگ‌شده برای آنهایی که به خاطر زندگی ماشینی، این روزها وقت انجام این کارها ندارند."

خانم ثریا از ریورساید درحومه لس‌آنجلس برای خرید وسایل هفت‌سین از جمله سمنو و گندم سبزشده به وست‌وود آمده است: "هرسال سعی می‌کنم خودم گندم سبز کنم، اما مشکله. یعنی امسال وقتی صبح می‌رفتم سر کار، سبزه تازه جوانه‌زده را گذاشتم توی حیاط که آفتاب بخورد، اما همان شب فراموش کردم به اتاق بیاورمش و سبزه‌ام یخ زد."

آقای خدادادی که به همراه همسر و پسرش، تیرداد، مغازه را می‌گرداند، ضمن تعارف آجیل چهارشنبه‌سوری به مشتری‌ها می‌گوید: "در همین یکی، دو روز گذشته و تا همین حالا که دو ساعت به غروب آفتاب مانده، ما ۴۰۰ کیلو آجیل مشکل‌گشا و باسلق فروختیم. تا هفته دیگر که باز هم یک دسته دیگر از ایرانی‌ها مراسم چهارشنبه‌سوری دارند، باز همین مقدار فروش داریم."

با غروب آفتاب در لس‌آنجلس، جایی نه چندان دور از محله ایرانی‌نشین وست‌وود، در خیابان "موتور"، بنیاد ایمان که یک مرکز فرهنگی برای ایرانیان مسلمان و محلی برای ترویج گردهمایی افراد از همه ادیان و ملیت‌هاست، برای پذیرایی از بیش از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ شرکت‌کننده در جشن سالیانه شب چهارشنبه‌سوری آماده می‌شود.

صفی طولانی از مردم با اعضای خانواده‌هایشان که بیشتر آنها را بچه‌ها تشکیل داده‌اند، برای خرید بلیت ورودی در کنار میله‌های حیاط وسیع بنیاد ایمان منتظر ایستاده‌اند.

بخشی از حیاط این مرکز به انواع اسباب‌بازی‌های سرگرم‌کننده برای بچه‌ها اختصاص داده شده است. تالار بزرگ مرکز هم که ساختمانی کنگره‌دار به سبک کاخ‌های ایران باستان است، برای اجرای موسیقی و برنامه‌های هنری برای بزرگ‌ترها در نظرگرفته شده است.

در حاشیه مراسم چهارشنبه‌سوری در لس‌آنجلس بچه‌ها می‌توانند دستبندهای آهنی پلیس را امتحان کنند، در ماشین پلیس بنشینند و طرز روشن کردن آژیر آن را امتحان کنند

در میانه حیاط هم در کنار غرفه‌های مختلف، از جمله غرفه عرضه غذاهای سنتی، بستنی زعفرانی، آش رشته، بلال و باقالای پخته، یک ماشین مخصوص پلیس لس‌آنجلس و سه افسر پلیس حضور دارند. آنها برای سومین سال پیاپی برای حضور در جشن چهارشنبه سوری ایرانیان در این محل حاضر شده‌اند.

هیراد وحدت، یکی از برگزارکنندگان مراسم چهارشنبه‌سوری در بنیاد ایمان توضیح می‌دهد که در این غرفه بچه‌ها از نزدیک با پلیس آشنا می‌شوند و با آنها عکس می‌گیرند: "این یکی از پرطرفدارترین سرگرمی‌های بچه‌هاست. ضمن آن که آنها می‌توانند با ماموران پلیس حرف بزنند و از آنها نترسند. دستبندهای آهنی را آزمایش کنند. توی ماشین پلیس بنشینند و طرز روشن کردن آژیر آن را هم امتحان کنند. پلیس هم به سئوالات مختلف آنها جواب می‌دهد."

ساعتی بعد، تا آغاز مراسم پریدن از روی آتش، صحن حیاط مرکز کاملا از جمعیت پر شده است. در محوطه بیرون، افراد روی میزهای غذاخوری چلوکباب و جوجه‌کباب می‌خورند و در داخل تالار هم بساط چای داغ و معطر ایرانی و اجرای موسیقی شاد و پرتحرک برقرار است.

آقای موسوی یکی از برگزارکنندگان جشن امشب می‌گوید که مرکز آنها محلی است که خانواده‌های ایرانی و آمریکایی زیادی را به خود جذب می‌کند: "آمریکایی‌ها و غیرایرانی‌ها هم از این مراسم و بخصوص خوردن غذاهای سنتی خیلی استقبال می‌کنند."

"استفانی" که آمریکایی است، با شوهر ایرانی و دو فرزند ۹ و ۱۰ ساله خود برای چندمین سال پیاپی به جشن چهارشنبه‌سوری آمده است: "این هشتمین سالی است که به اینجا می‌آییم. بچه‌ها واقعا رسم پریدن از روی آتش را دوست دارند. هرچند اولش می‌ترسند، اما وقتی بالاخره می‌پرند، تا مدت‌ها از این شجاعت، احساس غرور و افتخار می‌کنند."

با شعله‌ور شدن آتش چهارشنبه‌سوری، بچه‌ها در حالی که صف بلندی تشکیل داده‌اند، هر یک چندبار از روی آتش می‌پرند. بعضی از آنها برای بار اول و درحالی که دستشان در دست بزرگ‌ترهاست، از روی آتش می‌پرند. گاهی هم بزرگ‌ترها، از جمله پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، در حالی که زیر لب می‌خوانند "سرخی تو از من، زردی من از تو"، این رسم باستانی ایرانی را هزاران کیلومتر دور از وطنی که سال‌ها پیش ترک کرده‌اند، به جا می‌آورند.

چهارشنبه‌سوری در لس‌آنجلس

ایرانیان لس‌آنجلس

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.