فیلم‌بینی در نوروز؛ کمدی

به روز شده:  18:44 گرينويچ - چهارشنبه 20 مارس 2013 - 30 اسفند 1391

کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران شد

تعطیلات عید امسال را می‌خواهید چطور بگذرانید؟ قرار است به سفر بروید یا در خانه می‌مانید؟ در مهمانی‌های سال نو معمولا چه می‌کنید؟ دیدارهایتان با اعضای خانواده و فامیل بیشتر به حال و احوال با یکدیگر می‌گذرد یا ممکن است سرگرم بازی‌های جمعی یا فیلم دیدن هم بشوید؟

اگر برنامه خاصی برای تعطیلات ندارید، دیدن یکسری فیلم‌ها می‌تواند حال و هوایتان را عوض کند و نگذارد حوصله‌تان سر برود. مخصوصا که دسترسی به فیلم‌های روز جهان گاهی در ایران سریع‌تر، ساده‌تر و البته همیشه ارزان‌تر از کشورهای غربی است.

اما قصد داریم برای تعطیلات عید امسال فیلم‌هایی را معرفی کنیم که پیدا کردنشان از فیلم‌های خارجی هم راحت‌تر باشد. فقط لازم است تا سوپر سرکوچه یا فوقش تا سی‌دی‌فروشی یا کتاب‌فروشی سر خیابان بروید، دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار تومان یعنی کمتر از پول بلیت سینما بدهید و این فیلم‌ها را که همگی در چند ماه گذشته در شبکه ویدئوی خانگی پخش شده‌اند، بخرید.

در این نوشته فیلم‌هایی معرفی شده‌اند که مایه کمدی دارند و مخصوصا برای دورهم‌نشینی‌های خانوادگی که نمی‌توانید همه حواستان را جمع تلویزیون کنید هم مناسب هستند.

کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه

پسرعمه‌زا خانه را منفجر کرده است. آقای مجری، کلاه قرمزی و پسرخاله خیابان‌خواب شده‌اند و خود پسرعمه‌زا هم در زندان است. کلاه‌قرمزی در خیابان کالسکه‌ای پیدا می‌کند که نوزادی در آن است و باقی ماجرا.

تا چند سال پیش کلاه‌قرمزی و پسرخاله خاطره خوشی از گذشته برای بچه‌های دهه ۵۰ و ۶۰ بودند. اما از سه چهار سال پیش که این عروسک‌ها به همراه چند عروسک دیگر به تلویزیون برگشته‌اند، الان بچه‌ها هم به اندازه پدر و مادرهایشان طرفدار آنها هستند.

البته شاید خیلی‌ها این فیلم را در سینما دیده باشند، چون در زمان اکران نزدیک به ۶ میلیارد تومان فروش داشت و از نظر درآمد، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران شد (گرچه از نظر تعداد تماشاچی، فیلم‌های زیادی بخصوص در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ خورشیدی هستند که از این فیلم پرتماشاچی‌تر بوده‌اند).

در این فیلم کلاه‌قرمزی، پسرخاله و پسرعمه‌زا به همراه آقای مجری حضور دارند و طبق معمول یکی، دو عروسک جدید هم وارد می‌شوند: یکی همین بچه‌ننه و دیگری مادرش گل‌قرمزی.

چک

پوستر فیلم چک

یک زن و سه مرد کیف پیرمردی را از دست دزدان نجات می‌دهند و پیرمرد برای تشکر یک چک ۴۰ میلیونی برایشان می‌کشد. اما پنج‌شنبه شب است و آنها باید تا صبح شنبه برای نقد کردن چک منتظر بمانند. اما به هم اعتماد ندارند و همه می‌خواهند همراه چک باشند؛ ۳۶ ساعت همراهی اجباری چهار آدم از چهار دنیای مختلف و موقعیت‌های بعضا خنده‌دار.

کاظم راست‌گفتار (کارگردان فیلم) پیش از این، فیلم‌های مشابه فیلم‌فارسی‌های قبل از انقلاب می‌ساخت و چک به نسبت فیلم‌های قبلی او گام بلندی رو به جلو است. فرهاد آییش در نقش کارمند ساده عضو بسیج اداره، مشابه نقشی را که در فیلم پوپک و مش ماشاءالله داشت، خوب بازی کرده است. همایون ارشادی هم از آن سکوت همیشگی‌اش کمی فاصله گرفته و توانسته است نقش سرهنگ سابق گارد شاهنشاهی را که گاهی هم لبی تر می‌کند، خوب از کار دربیاورد. مریم سعادت هم که همان خانم خانه‌دار پرحرف دوست‌داشتنی همیشگی است.

البته بازی هنرپیشه‌های جوان و کمترشناخته‌شده فیلم به خوبی قدیمی‌ترها نیست، اما توی ذوق هم نمی‌زند.

چک برداشتی است از فیلم "جمعه" (محصول سال ۱۳۵۶) به کارگردانی کامران قدکچیان و براساس فیمنامه‌ای از فریدون گله. در آن فیلم هم پیرمردی به چهار نفر یک چک ۴۰ هزار تومانی می‌دهد و آنها باید از شب جمعه تا شنبه صبح همراه هم باشند. البته پایان دو فیلم به کلی متفاوت است، اما با این حال قوت فیلمنامه فریدون گله، چک را هم دیدنی‌تر کرده است.

خوابم میاد

اکبر عبدی در فیلم خوابم میاد، نقش مادر رضا عطاران را بازی کرده است

رضا معلم ۳۹ ساله‌ای است خجالتی و بی‌دست و پا که حتی بعضی وقت‌ها شلوارش را هم خیس می‌کند. تاکنون با دختری رابطه‌ای نداشته و بعد از اخراج از مدرسه‌ای که درس می‌داد، بیکار هم شده است. در خیابان با دختری برخورد می‌کند، دلش برای او می‌لرزد و باقی ماجرا.

رضا عطاران بعد از تجربه‌های زیاد و بعضا موفق در ساخت کمدی‌های تلویزیونی (مجید دلبندم، قطار ابدی، خانه به دوش، متهم گریخت و …) و بازی در بسیاری از فیلم‌های کمدی این سال‌ها، بالاخره اولین فیلم بلند سینمایی‌اش را ساخت و توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول را هم از جشنواره فجر بگیرد.

دو سوم اول فیلم ریتم خوبی دارد و تکه‌های خنده‌دار. اما در یک سوم آخر سیر داستان تغییر می‌کند که خیلی هم با قسمت اول چفت نشده است. خوابم میاد در سینماها بیش از ۳ میلیارد تومان فروش داشت و یکی از ۳ فیلم پرفروش سال ۹۱ بود.

اکبر عبدی در این فیلم نقش مادر رضا عطاران را بازی می‌کند. او قبلا در آدم‌برفی هم تجربه این کار را داشته و این بار هم خیلی خوب -حتی شاید بهتر- از پس کار برآمده است. عبدی برای این فیلم، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را گرفت. او هنگام گرفتن جایزه‌اش گفت: "جایزه خیلی دیر به من اهدا شد و برای من حکم زنگوله پای تابوت را دارد. من باید جایزه را برای بازی در فیلم "ای ایران" می‌گرفتم، به خاطر حضور در فیلم فهیم‌ترین کارگردان سینمای ایران که دو سال به طول انجامید. این جایزه را باید برای "آدم برفی" می‌گرفتم که اصلا در بخش مسابقه راه نیافت."

هنگام فیلمبرداری یکی از صحنه‌های این فیلم، ماشینی که مریلا زارعی (هنرپیشه زن فیلم) داخلش بود از دنده خارج شد و به سمت دره رفت. خانم زارعی در آخرین لحظه از ماشین بیرون پرید و ماشین به ته دره سقوط کرد.

بی‌خود و بی‌جهت

در بی‌خود و بی‌جهت، رضا عطاران همان مرد خونسرد همیشگی است

قرار است مراسم عروسی دو جوان در خانه سابق یکی از دوستان داماد برگزار شود و بعد هم عروس و داماد زندگی‌شان را در همان خانه آغاز کنند. اما خانه جدید صاحبخانه‌های قبلی آماده نیست و اثاثیه هر دو خانواده وسط خانه‌ای که قرار است عروسی در آن برپا شود، ولو است. این مساله عروس را به ستوه می‌آورد و همه به جان هم می‌افتند.

بی‌خود و بی‌جهت یک طنز تلخ است شبیه دو فیلم اخیر عبدالرضا کاهانی، اسب حیوان نجیبی است و هیچ. رضا عطاران همان مرد خونسرد همیشگی است و این بار پانته‌آ بهرام همسر عصبی اوست که کمی هم خرده‌شیشه دارد. بی‌خود و بی‌جهت فیلم کم‌خرجی است که هم از اجتماعی‌ترین فیلم های سال گذشته به شمار می‌رود و هم صحنه‌های مفرح کم ندارد و به درد تعطیلات عید می‌خورد.

این فیلم یکی از چند فیلمی بود که امسال مورد غضب گروه انصار حزب‌الله قرار گرفت و آنها در اعتراض به "ابتذال" فیلم مقابل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران تجمع کردند. اما در نهایت همه عوامل (از بازیگران شناخته‌شده تا خنده‌دار بودن فیلم به همراه این حاشیه‌ها) دست به دست هم دادند تا بی‌خود و بی‌جهت با وجود کم‌خرج بودن، فروش خوبی داشته باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.