'کسی از گربه های ایرانی خبر نداره' در آپارات

این هفته فیلم' کسی از گربه های ایرانی خبر نداره' ساخته بهمن قبادی در آپارات پخش می شود.

درباره فیلم

Image caption نمایی از فیلم 'کسی از گربه های ایرانی خبر نداره'

'کسی از گربه های ایرانی خبر نداره' ماجرای اشکان کوشا و نگار شقاقی دو موزیسین موسیقی زیرزمینی ایران است که برای برگزاری کنسرت و خروج از ایران تلاش می کنند. این فیلم روایتی داستانی و مستند وار از انرژی عجیب و غریبی است که در موسیقی زیر زمین ایران و شیفتگی به موسیقی غربی در بین جوانان و نوجوانان ایرانی وجود دارد.

ویژگی فیلم

'کسی از گربه های ایرانی خبر نداره' در زمان ساخت خودش در ایران توقیف شد و هیچ وقت در سالن های سینما ی ایران به نمایش در نیامد، گرچه حضوری موفق در جشنواره های بین المللی داشت و توانست جایزه ویزه بخش نوعی نگاه را در جشنواره کن ، از معتبر ترین جشنواره های فیلم در جهان ، به دست بیاورد. فیلم محصول سال ۲۰۰۹ میلادی است و به گفته فیلمسازش بر اساس یک ماجرای واقعی ساخته شده است.

درباره کارگردان

Image caption بهمن قبادی کارگردان

بهمن قبادی متولد شهر بانه کردستان ایران است. او فیلم سازی را از انجمن سینمای جوانان ایران آغاز کرد. او می گوید آموخته هایش را از دنیای سینما، مدیون فیلم های کوتاهش است.در کارنامه هنری او بیش از بیست فیلم کوتاه وهمچنین هفت فیلم بلند به چشم می خورد که این فیلم ها برای بهمن قبادی شهرتی فراتر از مرزهای ایران و منطقه به همراه داشته است.'زمانی برای مستی اسبها'، 'لاک پشت ها هم پرواز می کنند'، 'آوازهای سرزمین مادری ام' و 'فصل کرگدن' از فیلم های بلند بهمن قبادی به غیر از این فیلم محسوب می شوند. او به دلیل مشکلاتی که در ایران برایش به وجود آمد، از سه سال پیش خارج از ایران کار و زندگی می کند.

نگاه منتقد

پرویز جاهد

Image caption پرویز جاهد، منتقد سینمایی

بعد از مجموعه کارهای جاده ای و روستایی که ساخته بود ، این تجربه جالب و متفاوتی برای بهمن قبادی بود. یک فرهنگ زیرزمینی را به شکل زیرزمینی و به مدد یک تکنولوژی جدید به جهانیان شناساند.شاید قبلتر فیلمهای دیگری درباره فرهنگ زیر زمینی ایران ساخته شده باشد ولی این فیلم این ویژگی و خاصیت را داشت که این نوع فرهنگ را به جهانیان به خوبی شناساند. قبادی با هوش و دارایت و شم هنری که داشت توانست این کار را به خوبی انجام دهد.

ساختار و پایه فیلم همین موسیقی است که در فیلم هست. قبادی ریتم و ضرباهنگ موسیقی های درون فیلم را گرفته و منتقل کرده به قصه و فرم فیلم خودش. این فیلم ترکیب یک مستند خودبازتابانه و سینمای روایتی داستانی است که قبادی خیلی خوب توانسته اینها را بدون آنکه به جنبه های مستند و داستانی آن لطمه بخور دبا هم ترکیب کند.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'سالامی علیکوم' ساخته علی صمدی احدی

فیلم 'سالامی علیکوم' درباره محسن طاهری، جوان ایرانی الاصل آلمانی است که به همراه خانواده اش در کلن زندگی می کند. در پی اتفاقاتی، سرپرستی قصابی پدرش به او واگذار می شود و او در این راه گذارش به دهکده ای در شرق آلمان می افتد. جایی که او دلباخته دختری آلمانی می شود.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

عرفان

یکی از بهترین فیلم های بود که توی زندگیم دیدم دستتان درد نکند که شب عیدی ما را خوشحال کردید.

نصیر

در 'سالامی علیکوم' همه چیز خوب بود ولی موسیقی فیلم و ترانه ها متاسفانه خیلی ضعیف بودند.

مهدی

یکی از بهترین فیلمهایی بود که تا حالا پخش کرده بودید، داستان، بازی ها، فیلمبرداری، جلوه های ویزه، تدوین، همه و همه درست، به جا، کافی و باور پذیر بود.

سهیل

تلاشی که برای فیلم شده بود قابل ستایشِ است ولی نشان دادن ایرانی ها با لباس و رقص هندی ها و پاکستانیها مقبول نبود و برای بینندگان مختلف پیامدهای منفی خودش را داشت. برای تماشاچی آلمانی باعث شباهت سازی ذهنی با هند و فرهنگ هند می شود و برای یک بیننده ایرانی که تا آن لحظه از فیلم از تلاش فیلم برای تبلیغ و معرفی فرهنگ ایرانی به خارجی ها لذت می برد باعث پس زدن فیلم شد، ای کاش به این نکته های کوچک هم توجه میکردند.

صمد

این فیلم بهترین فیلم شادی است که بعد از فیلم های کمدی 'دی دی هالروردن' دیدم. حتی از آن هم خوش ساخت تر بود. فضای متفاوت و شاد حاکم بر فیلم تحسین بر انگیز بود.

فرزانه

بسیار عالی بود .گاهی در بعضی صحنه ها به یاد کارهای کاستاریکا یه خصوص در خلق فضای اروپای شرقی می افتادم.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط