لوور؛ 'پربیننده‌ترین' موزه هنری جهان در سال ۲۰۱۲

Image caption صدرنشینی لوور در فهرست سالانه پربیننده ترین موزه ها از سال ۲۰۰۷ آغاز شد

بر اساس گزارش ماهنامه "آرت نیوزپیپر"، موزه لوور در پاریس پرببینده‌ترین موزه هنری در سال ۲۰۱۲ بوده است.

به نوشته این ماهنامه هنرهای تجسمی چاپ لندن، حدود ۹.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ از لوور بازدید کردند که یک میلیون نفر بیشتر از سال پیش از آن بوده است.

در رده دوم این فهرست، موزه هنر متروپولیتن نیویورک و در رده های سوم تا پنجم سه موزه لندن جای دارند.

نمایشگاه "استادان کهن هلندی" که در موزه هنر متروپولیتن توکیو برگزار شد، عنوان پر بیننده ترین تک نمایشگاه سال را به خود اختصاص داد.

در این نمایشگاه شاهکارهای نقاشی هلند که آنها از گالری تصاویر سلطنتی مورتیس‌هویس در لاهه قرض گرفته شده بود، به نمایش گذاشته شده بود.

از جمله این نقاشی ها، تابلوی معروف دختری با گوشواره های مروارید اثر یوهانس ورمیر، نقاش قرن هفدهمی بود که بین ماه های ژوئن و سپتامبر ۲۰۱۲ روزانه ۱۰ هزار و ۵۰۰ بیننده داشت.

Image caption گالری تیت مدرن سال۲۰۱۲ حدود ۵.۳ میلیون بازدیدکننده داشت

این نقاشی ها با توجه به تعطیل بودن این گالری برای مرمت تا سال ۲۰۱۴، در ادامه در نمایشگاه هایی در آمریکا و ایتالیا نمایش داده می شوند.

صدرنشینی لوور در فهرست سالانه پربیننده ترین موزه ها از سال ۲۰۰۷ آغاز شد و تعداد بازدیدکنندگان این موزه با گشایش بخش هنرهای اسلامی افزایش یافت.

موزه بریتانیا هم با توجه به برگزاری المپیک تابستانی در لندن سال خوبی را پشت سر گذاشت و در رده سوم جای گرفت.

گالری تیت مدرن هم به لطف نمایشگاه دیمین هرست، سال ۲۰۱۲ حدود ۵.۳ میلیون بازدیدکننده داشت و در رده چهارم قرار گرفت و نشنال گالری را به یک رده پائین تر فرستاد.

اما جالب اینکه هیچکدام از نمایشگاه های فهرست ۲۰ تایی پربیننده ترین ها، در پنج موزه و گالری پربیننده جهان برگزار نشده بودند.