مارک نافلر در اعتراض به 'نقض حقوق بشر در روسیه' کنسرت خود را لغو کرد

مارک نافلر، گیتاریست و خواننده بریتانیایی، در اعتراض به آنچه سرکوب گروه های حقوق بشر در روسیه خوانده است، دو کنسرت خود را در این کشور لغو کرد.

پس از اینکه مقام های روسی دفتر سازمان های مختلفی از جمله دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل را مورد تفتیش قرار دادند، این خواننده گروه سابق دایراستریت، کنسرت های آینده خود در ماه ژوئن در روسیه را لغو کرد.

منتقدان دولت روسیه می گویند که "هجوم" به دفتر این نهادها در راستای تلاش برای سرکوب مخالفان دولت صورت گرفته است.

آقای نافلر در وبسایت خود نوشته: "امیدوارم که وضعیت فعلی به زودی تغییر کند."

او در بیانیه خود نوشته است: "با دیدن سرکوب توسط مقام های روسی،... متاسفانه تصمیم گرفته ام که کنسرت های آینده خود در مسکو و سن پترزبورگ را لغو کنم."

مارک نافلر نوشته: "من همیشه دوست داشته ام که در روسیه اجرا کنم و به این کشور و مردمانش علاقه وافری دارم."

مخالفان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهر روسیه، از تصمیم آقای نافلر حمایت کرده اند. حزب متحد روسیه در ماه نوامبر لایحه ای را تصویب کرد که بر اساس آن با همه سازمان های غیردولتی (ان جی او) که درگیر فعالیت های سیاسی اند و با کمک های خارجی فعالیت می‌کنند، باید به عنوان "عوامل بیگانه"در روسیه خود را به ثبت برسانند.

براساس این قانون فعالیت های مالی این سازمان‌های غیردولتی باید حسابرسی شود و این سازمان ها باید درباره فعالیت هایشان سالانه دو بار گزارش بدهند.

آنتون نوسیک، وبلاگ نویس مخالف دولت نوشت:"من تصمیم نافلر را درک نمی کنم، ولی به آن احترام می گذارم."

گفته می شود که بیش از ۱۰۰ سازمان غیردولتی در هفته های اخیر مورد تفتیش قرار گرفته اند.

مقام های روسیه ادعا می کنند که این تحقیق ها جزو روال همیشگی تحقیق و بررسی از سازمان هاست ولی پاول چیکوف، عضو انجمن حقوق بشر، می گوید که در یک ماه گذشته، چیزی در حدود ۲هزار سازمان و نهاد در ارتباط با قانون سازمانهای غیردولتی مورد تفتیش قرار گرفته اند.

مطالب مرتبط