حراج پرماجرای ماسک‌های مرموز در فرانسه

Image caption مردمان قبلیه هوپی می‌گویند که این ماسک ها را خدایان و روح نیاکان آنها متبرک کرده‌اند

بیش از ۷۰ ماسک متعلق به یک قبیله بومی آمریکایی در آریزونا روز جمعه، ۱۲ آوریل، در یک حراجی در پاریس فروخته شد که یکی از خریداران، تنها برای یکی از آنها مبلغ ۱۶۰ هزار یورو پرداخت. این رقم سه برابر بیشتر از تخمین اولیه بود.

این ۷۰ ماسک مجموعا به مبلغ ۹۳۰ هزار یورو فروخته شد. حراج پس از آن صورت گرفت که تلاش ها برای متوقف کردن آن از نظر قانونی، ناکام ماند.

وکلای قبیله هوپی (Hopi) از برگزارکنندگان این حراجی خواسته بودند که آن را لغو کنند. آنها می گفتند این ماسک ها احتمالا از مردم این قبیله دزدیده شده است.

به گفته آنها این ماسک ها برای مردم قبیله هوپی مقدس است و خدایان، آنها را متبرک کرده اند.

با این حال برگزارکنندگان این حراجی می گفتند که این ماسک ها پیش از این خرید و فروش شده و از نظر قانونی هیچ مشکلی در خرید و فروششان وجود نداشته است.

آنها می گفتند که جلوگیری از این حراجی ممکن است این شائبه را به همراه بیاورد که اینها جزو هنرهای بومی باستانی قرار می گیرند و در این صورت ممکن است موزه های فرانسه، مجموعه ماسک ها را از آنها بگیرند.

این ماسک ها و صورتک های مرموز، از چوب، چرم، موی اسب و پر ساخته شده اند و گمان می رود که متعلق به یک قبیله کوچ نشین در شمال آریزونا در سال های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ میلادی باشند.

از سال ۱۹۹۰ فروش صنایع دستی مقدس سرخپوستان در آمریکا غیرقانونی شده است ولی این قانون، فروش این گونه اشیاء در خارج از آمریکا را دربرنمی گیرد.

در حراجی روز جمعه، تعدادی از معترضان چندین بار روند فروش را مختل کردند. پس از آنکه ماسک "مادر کلاغ" فروخته شد، یکی از معترضان فریاد زد: "اینها مقدس هستند."

یکی از مسئولان این حراجی گفته است که یکی از این ماسک‌ها را موسسه ای خریداری کرده تا به مردمان قبیله هوپی برگرداند.

Image caption ماسک مقدس هیلیلی

کلکسیونر این مجموعه که حاضر به افشای نامش نیست، به خبرگزاری رویترز گفته است: "یک روز، ممکن است بعضی از اینها را پس بدهم. ولی اگر کلکسیونرهای قرن نوزدهم نبودند و تلاش های آنها در حوزه فرهنگ شناسی و قوم سنجی نبود، اکنون اطلاعات اندکی درباره هوپی ها وجود داشت."

دو موزه در آریزونا و افراد قبیله هوپی خواستار لغو این حراجی شده بودند.

همچنین رابرت ردفورد، هنرپیشه آمریکایی، از حامیان این قبیله ۱۸۰۰۰ نفری، که خود را "دوست نزدیک" آنها خوانده، پیش از حکم دادگاه درباره فروش این ماسک‌ها در بیانیه ای نوشت که "این ماسک ها فقط و فقط به هوپی تعلق دارد."

او نوشت: "حراج کردن این اشیاء به نظر من توهین به مقدسات است- جرمی که پیامدهای اخلاقی بزرگی به همراه دارد."

دادخواهی در این زمینه را سازمان سروایوال اینترنشنال آغاز کرد که از حقوق مردم قبیله نشین دفاع می کند.

چارلز ریوکین، سفیر آمریکا در فرانسه، هم درباره این حراج گفته بود که "خیلی نگران" است.

اما سرانجام دادگاهی در پاریس حکم به برگزاری این حراج داد و اعلام کرد که ممنوع کردن فروش این آثار توجیه قانونی ندارد چرا که یک کلکسیونر فرانسوی در طول ۳۰ سال اقامتش در آمریکا آنها را به صورت قانونی خریداری کرده است.