فیلم تازه اصغر فرهادی به بخش مسابقه جشنواره کن راه یافت

Image caption گذشته در فرانسه و با تهیه کنندگی ممنتو، یک شرکت فیلمسازی فرانسوی، ساخته شده است

فیلم های راه یافته به بخش های اصلی جشنواره سینمایی کن، روز پنج شنبه، هجدهم آوریل در مراسمی در پاریس اعلام شد.

اصغر فرهادی با فیلم تازه اش با نام "گذشته"، به بخش مسابقه راه یافته و برای دریافت نخل طلا با فیلمسازان برجسته ای چون رومن پولانسکی، برادران کوئن، فرانسوا اوزون و استیون سودربرگ رقابت خواهد کرد.

فیلم تازه ای از محمد رسول اف با عنوان ناشناس (Anonymous ) هم در بخش "نوعی نگاه" پذیرفته شده است.

«گذشته» اصغر فرهادی

"گذشته" فیلم تازه اصغر فرهادی است که پس از موفقیت جهانی "جدایی نادر از سیمین"، از جمله دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران، در فرانسه ساخته است.

این فیلم داستان مردی ایرانی با بازی علی مصفا را روایت می کند که پس از اختلاف طولانی با همسرش (برنیس بژو) او را رها کرده و به ایران بازگشته است. اما با درخواست طلاق زن، دوباره به فرانسه بازمی گردد و این بار مردی (طاهر رحیم) وارد زندگی همسر و دو بچه او شده است.

تهیه کنندگی این فیلم را ممنتو، یکی از شرکت های بزرگ فیلمسازی در اروپا بر عهده دارد. این فیلم به زبان فرانسوی ساخته شده و یکی از امیدهای دریافت نخل طلا محسوب می شود.

فیلم "گذشته" همزمان با جشنواره کن در فرانسه اکران می شود و گفته می شود که ممکن است همزمان در ایران هم اکران شود.

جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی درباره اکران این فیلم در ایران گفته است: «اگر موازین و موضوع این فیلم با موازین جمهوری اسلامی هماهنگ باشد، برای اکران مشکلی نخواهد داشت.»

رسول اف و فیلم تازه

محمد رسول اف که در سال ۲۰۱۱ با فیلم "به امید دیدار" برنده جایزه بهترین کارگردانی در بخش "نوعی نگاه" جشنواره کن شده بود، امسال هم فیلم تازه ای در این بخش خواهد داشت.

هنوز اطلاعاتی درباره فیلم تازه رسول اف که "ناشناس" نام دارد، منتشر نشده است.

چندی پیش محمد رسول اف به همراه جعفر پناهی دستگیر و پس از گذراندن مدتی در بازداشت، آزاد شد، اما در حکمی سنگین به شش سال حبس تعزیزی محکوم شد.

اندکی پس از اعلام این حکم اعلام شد که فیلمی از او با عنوان "به امید دیدار" در جشنواره کن (سال ۲۰۱۱ )به نمایش در خواهد آمد. فیلم در این جشنواره به نمایش درآمد، اما مسئولان اجازه خروج به رسول اف را ندادند.

اما این فیلمساز بعدتر در نمایش همین فیلم در پاریس حضور پیدا کرد.

دو فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره

پس از سال ها، یک فیلم ایرانی کوتاه در بخش مسابقه فیلم های کوتاه کن پذیرفته شده است. این فیلم چهارده دقیقه ای، "بیشتر از دو ساعت" نام دارد و کارگردان آن علی عسگری است.

همین طور در بخش سینه فونداسیون که به نمایش فیلم های کوتاه دانشجویان اختصاص دارد، فیلمی از ایران با نام "دوئت" پذیرفته شده است. کارگردان این فیلم نوید دانش، هنرجوی سینما در مدرسه کارنامه است.

آناهیتا غزنوی زاده هم به عنوان دانشجوی مدرسه هنری شیکاگو در آمریکا، فیلمی به نام عقربه در این بخش خواهد داشت.

دیگر فیلم های بخش مسابقه

رومن پولانسکی فیلمساز سرشناس لهستانی، با فیلم تازه اش با عنوان "ونوس با لباس خز" در بخش مسابقه حضور خواهد داشت.

برادران کوئن با فیلم "درون لوین دیویس" برای دریافت نخل طلا رقابت خواهند کرد و آرنو دپلشن، فیلمساز برجسته فرانسوی که با فیلم های روانشناسانه درباره روابط انسانی شهره است، با فیلم "جیمی پی" در بخش مسابقه حضور خواهد داشت.

استیون سودربرگ که به تازگی با فیلم تازه اش در جشنواره برلین حضور داشت اما موفقیتی کسب نکرد، با فیلم تازه تری با نام "پشت شمعدانی" در بخش مسابقه کن حضور خواهد داشت.

فیلم "گتسبی بزرگ" ساخته باز لورمن به عنوان افتتاحیه جشنواره در بخش خارج از مسابقه به نمایش درمی آید و فیلم "زولو" ساخته جروم سال به عنوان فیلم اختتامیه انتخاب شده است.

استیون اسپیلبرگ ریاست هیات داوران جشنواره امسال را به عهده دارد.

جشنواره فیلم کن از پانزدهم تا بیست و هشتم ماه مه در شهر ساحلی کن در جنوب فرانسه برگزار می شود.

مطالب مرتبط