انسل آدامز: عکاسی از کوهستان تا دریا

به جرأت می‌توان گفت که انسل آدامز (۱۹۰۲-۱۹۸۴) نامدارترین عکاس آمریکایی سده‌ی بیستم میلادی است که طبیعت وحشی آمریکای شمالی را با عکسهای شگفت‌انگیزش از چشم‌اندازهای ناهموار و خیال‌پرور‌ به رُخ میلیونها نفر کشاند.

در کنار عکسبرداری از طبیعت دست نخورده، ویژگی دیگر کارهای او سیاه وسفید بودن آنهاست. عکس‌های سیاه و سفید او از چشم‌اندازهای طبیعی از آن چنان توانمندی و آفرینشی برخوردار است که هنوز هم به‌عنوان مرجعی برای راهنمایی عکاسان و هنرجویان عکاسی در گوشه و کنار دنیا در زمینه‌ی عکسبرداری از طبیعت بویژه بصورت سیاه و سفید به شمار می‌رود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در کنار چاپ آثار برتر او در بیش از ۳۵ جلد کتاب که در کشورهای گوناگون و از جمله ایران منتشر شده اند، کارهای او در موزه‌ها و نمایشگاه‌های مهمی در دنیا به نمایش درآمده‌اند که از جمله می‌توان به موزه ی هنر متروپولیتن نیویورک، موما ( MoMA) و موزه‌ی هنر آمریکایی اسمیتسونیان و مجموعه‌های خصوصی معتبر اشاره کرد.

با گذشت سالها از مرگ او هنوز مشتاقان فراوانی تشنه‌ی دیدار تابلوهای عکاسی او از نزدیک و در اندازه‌های بزرگی که خودش چاپ کرده، بر دیوار نمایشگاه‌ها و گالری‌ها هستند و یکی از تازه‌ترین نمایشگاه‌ها از این دست با عنوان «انسل آدامز: عکاسی از کوهستان تا دریا»، این روزها در موزه‌ی ملی دریانوردی، در گرینیچ (گرینویچ) در لندن پایتخت بریتانیا، برقرار است.

انسل آدامز که به‌خاطر علاقه‌ی فراوانش به طبیعت، از اعضای فعال جنبش‌های زیست محیطی آمریکا بوده است، بیشتر به خاطر عکسهایی که از کوهستان‌ها و پارک‌ها ی طبیعی و حفاظت‌شده ‌ گرفته مورد توجه است. عشق به طبیعت چنان در او ریشه داشت که عکسهایش مصداق «هر آن‌چه از دل بر آید، لاجرم بر دل نشیند» بوده و هر تماشاگری را مسحور زیبایی مناظر طبیعت دست نخورده و در برخی جاها همراه با حضور آشکار یا پنهانی آدمیان می‌کند که او در عکسهایش به تصویر کشیده.

آن‌چه که به نمایشگاه «انسل آدامز: عکاسی از کوهستان تا دریا» تازگی می‌دهد، این است که این نخستین نمایشگاهی است که به نمایش شیفتگی انسل آدامز به منظره‌های مربوط به آب در تمام صورت‌های موجودش در طبیعت می‌پردازد، شیفتگی که از دوران نوجوانی و آغاز کار عکاسی در جان او ریشه دوانده و تا پایان عمر رشد کرده و به بار نشسته بود.

نمایشگاه «انسل آدامز: عکاسی از کوهستان تا دریا» که یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های عکاسی یک استاد درگذشته است، زیباترین نمونه‌های عکاسی در برگیرنده‌ی عناصر تصویری مورد توجه آدامز را کنار هم گرد آورده و ترکیبی از مطرح‌ترین عکسهای قرن بیستم در کنار نمونه های خیره‌ کننده و کمتر شناخته شده را پدید آورده که بهانه‌ی جدیدی را برای لذت بردن از کارهای این هنرمند مهم و میراثش در اختیار می‌گذارد. در این نمایشگاه عکس‌هایی از آبشارهای توفنده، تندآب‌ها و آب‌فشان‌های مبهوت کنننده، برکه‌های آرام، رودهای مواج، و یخچال‌های طبیعی به چشم می‌خورد و بازدیدکننندگان این بخت را داشته‌اند که برخی از کارهای این استاد عکاسی را در اندازه‌های بسیار بزرگی که خودش چاپ کرده‌بود، از جمله سه عکس بزرگ دیواری متعلق به بانک آمریکن تراست، تماشا کنند.

فیلیپا سیمپسون (Philippa Simpson) از برگزارکنندگان نمایشگاه می‌گوید:

«آن‌چه برای من درباره‌ی این نمایشگاه هیجان انگیز است، آموختن درباره‌ی خود انسل آدامز است که سرشار از انرژی و زنده‌دلی شگفت‌انگیزی بود و می‌خواست هر چیزی را آزمایش و تجربه کند و از آن سر در بیاورد.»

با وجودی که انسل آدامز از پیشروان عکاسی صریح (Pure Photography) بود، ولی در واقع آن‌چه که کارهای او را از دیگر عکاسان همدوره‌ی خودش متفاوت می‌کرد، اهمیتی بود که به فرم بیانی در تصویر می‌داد.

در عکاسی صریح، عکاس تنها آن‌چه را که بصورت واقع در برابر لنز دوربینش روی می‌دهد به تصویر می‌کشد و دخل و تصرف در واقعیت را جایز نمی‌داند.با این وجود انسل آدامز، نگاتیو عکاسی را ماده‌ی خام برای ثبت اولیه‌ی یک آفرینش می‌دانست که مانند صفحه‌ی نت نوشته شده‌ی موسیقی در اختیار آهنگساز و تنظیم کننده‌ی آهنگ قرار می‌گیرد. همانطور که آهنگساز می‌تواند تنظیم دلخواه خود را از یک متن موسیقی بسازد، عکاس نیز در مرحله‌ی چاپ با استفاده از ترفندهای چاپ می‌تواند فرم بیانی مورد نظر خود را از نگاتیو عکسبرداری شده، به اجرا بگذارد. البته این به معنای دستکاری در اصل نگاتیو نبود، بلکه دستکاری در نور و ترکیب‌بندی هنگام چاپ در تاریکخانه بود که انسل آدامز برای بیان‌های جدید فرمی از نگاتیوهای قدیمی و پیشتر چاپ‌شده به کار می‌برد.

به پیروی از همین ایده است که آدامز در سالهای پایانی عمر، بجای عکاسی بیشتر به چاپ دوباره‌ی نگاتیوهای پیشتر عکسبرداری شده‌اش، در اندازه‌ها و شیوه‌های چاپی نو و دیگرگون پرداخت و جالب این که همین کارها درستی ایده‌های او را ثابت کرد و تازگی لذت بخشی به این عکس‌های نسبتاً قدیمی داد.

از او روایت شده که:

« من یک کنتراست و زمان نوردهی معینی را به عنوان پایه و اساس به دست آوردم و بعد با تغییرات نوردهی و پوش دادن (زیاد نور دادن برخی از نقاط تصویر و کم نور دادن نقاط دیگر در هنگام چاپ) و بعضی اوقات با استفاده از فیلترهای گوناگون کنتراست، نگاتیو را چاپ می‌کنم.»

با توجه به همین تلاش‌ها و خلاقیت‌ها در عرصه‌ی فنی عکاسی است که از انسل آدامز بعنوان هنرمندی که از نوآوری‌های تکنیکی هم روی گردان نبوده یاد می‌شود. در حالی که بیشترین آثار به جا مانده از انسل آدامز عکس‌های سیاه و سفید است، ولی او هیچ‌گاه رو در روی فنآوری‌های جدید و از جمله عکاسی رنگی قرار نگرفت.

بازدید‌کنندگان نمایشگاه «انسل آدامز: عکاسی از کوهستان تا دریا» این بخت را داشته‌اند که بیش از یک صد اثر چاپ‌شده‌ی اصل را که تعدادی از آنها تا پیش از این در بریتانیا به نمایش در نیامده بودند، از نزدیک تماشا کنند.

این نمایشگاه در برگیرنده ی عکسهای بی نظیر و حتی کمتر دیده شده ای از اوست که شامل یکی از نخستین عکسهای او که در سن ۱۴ سالگی گرفته هم می باشد، عکسی که یک برکه ی آب را به تصویر کشیده و در نمایشگاه جهانی پاناما پاسیفیک در سال ۱۹۱۵ میلادی به نمایش در آمده. یکی دیگر از عکسهای شاخص این نمایشگاه سه تابلو-عکس دیواری بانک آمریکن تراست است، تهیه شده در در دهه ی ۱۹۵۰ میلادی دراندازه ای بی سابقه و گواهی معتبر برای نوآوری آدامز. در کنار آنها کار دلخواه آدامز، گلدن گیت پیش از ساخت پل (Golden Gate before the Bridge) که بالای سر میز خودش آویزان شده بود؛ و تعدادی از به یاد ماندنی ترین کارهای آدامز از جمله طوفان پاک کننده ی زمستانی (Clearing Winter Storm, Yosemite)، و نهر، دریا، ابرها (Stream, Sea, Clouds, Rodeo Lagoon, Marin County, California) نیز به نمایش درآمده‌اند.

این آثار از موزه‌ی پی‌باد اسکس، واقع در سالم ایالت ماساچوست آمریکا در موزه‌ی ملی دریانوردی آورده و به نمایش گذاشته شده.