فیلم موشک برنده جشنواره فیلم ترایبکا شد

Image caption نمایی از فیلم موشک

فیلم استرالیایی "موشک" فیلم برگزیده جشنواره فیلم تریبکا در نیویورک شد.

فیلم موشک (the Rocket) جایزه بهترین فیلم داستانی را برد و بازیگر ده ساله آن هم برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد.

همچنین فیلم "تیم قتل" ساخته دن کراس که درباره گروهی از سربازان آمریکایی متهم به قتل شهروندان افغان است، جایزه بهترین مستند را از آن خود کرد.

دوازدهمین دوره جشنواره فیلم تریبکا که رابرت دنیرو از موسسان آن است، روز یکشنبه ۲۸ ماه آوریل به پایان می رسد.

سیتیفون دیامو، بازیگر کم‌سال فیلم موشک، نقش اوهولو، پسری را بازی می کند که برای کمک به خانواده فقیرش، در جشنواره سنتی موشک پرانی تایلند، شرکت می کند.

داوران، این فیلم را که نخستین بار در جشنواره بین المللی فیلم برلین به نمایش درآمد، "داستانی متعالی از امید و استقامت" در جهانی دانسته اند که "غربی ها فرصت چندانی برای دیدنش ندارند."

جایزه نورا افرون

کیم مردانت، کارگردان راکت، که جایزه را از رابرت دنیرو و جین روزنتال، موسسان این جشنواره دریافت می کرد، گفت:" این جایزه واقعا به این فیلم کمک می کند... و توجه ها را به دنیای کشورهای در حال توسعه جلب می کند."

امسال این جشنواره جایزه ای را به یاد نورا افرون، فیلمنامه‌نویس، کارگردان، نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی، برای فیلمسازان زن راه اندازی کرد و اولین جایزه خود را به میرا منون، نویسنده و کارگردان، داد.

خانم منون این جایزه را برای نخستین فیلمش با عنوان Farah Goes Bang دریافت کرد که داستان دختری به نام فرح را در یک سفر جاده ای تبلیغاتی برای جان کندی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ روایت می کند.

همچنین ویرل بیتنز، برنده جایزه بهترین بازیگر زن برای فیلم هلندی/بلژیکی "شکست دایره شکسته" شد که در آن، او نقش روح آزادی را بازی می کند که همسر و مادری سوگوار می شود.

این فیلم همچنین جایزه بهترین فیلمنامه را برای کارل جوس و فلیکس ون گرونینگن به ارمغان آورد.

جایزه "کارگردان تازه" به امانوئل هاس دسماریاس برای کمدی سیاهش سفیدکاری (Whitewash) رسید که درباره مردی است که می کوشد از یک سرمای سخت کانادایی جان سالم به در ببرد. همچنین شان دان، فیلمساز آمریکایی برای فیلم اوکسیانا برنده این جایزه شد.

در جشنواره امسال به مدت ۱۰ روز از تاریخ تا ۲۸ آوریل ۸۹ فیلم در مناطق مختلف شهر نیویورک به نمایش گذاشته شده است که در این میان ۵۰ فیلم برای نخستین بار اکران شدند.

مطالب مرتبط