یک هفته با موسیقی: املی سندی رکورد پنجاه ساله بیتلز را شکست

املی سندی رکورد پنجاه ساله بیتلز را شکست. آلبوم Our Version Of Events برای شصت و سومین هفته در بین ده آلبوم پرفروش بریتانیا قرار گرفت.

قبلا این رکورد متعلق به بیتلز بود که با آلبوم "پلیز پلیز می" شصت و دو هفته در سال های ۱۹۶۲ - ۶۳ جزو ده آلبوم پرفروش بریتانیا بود. سندی در این باره می گوید: "برایم این غیر واقعی به نظر می رسد که اسم من در یک جمله در کنار اسم بیتلز دیده شود. برای یک آلبوم که توانسته است در مدتی طولانی در بالای جدول قرار بگیرد لازم است که با مردم ارتباطی خاص بر قرار کرده باشد و من از این بابت خیلی خوشحالم."

Image caption املی سندی در کنار خواننده نوازنده لبرینث نویسنده آهنگ Beneath you Are Beautiful

سندی تا به حال سه آهنگ پرفروش هم در جدول پرفروشترین آهنگ بریتانیا داشته است. آهنگ Read All About It با پروفسور گرین، آهنگ Beneath You Are Beautiful با لبرینت و Next To Me.

"نکست تو می" در حال حاضر آهنگ شماره چهل و شش جدول بیل بورد آمریکاست و سندی ماه آینده برای برگزاری کنسرت راهی آمریکا خواهد شد تا جای پایی در بازار این کشور برای خود باز کند. سندی که دانشجوی پیشین رشته پزشکی است می گوید: "باید این را در نظر داشت که آمریکا بازار بسیار بزرگی است و برای موفقیت باید شناخت درستی از آنجا داشت. حس یک ماجراجو را دارم و این بخش دوم این داستان است. اما مهم‌ترین چیز برایم در حال حاضر، ضبط آلبوم جدیدم است آن طور که دوست دارم."

بازگشت موسیقی دیسکو

Image caption نایل راجرز (اول از چپ) همرا با گروه شیک موفق ترین گروه موسیقی دیسکو

گروه دافت پانک با آهنگ جدید خود به نام Get Lucky در سبک موسیقی دیسکو برای اولین بار مقام اول پرفروشترین آهنگ بریتانیا را کسب کرد. البته این با کمک دو هنرمند نامی و موفق موسیقی پاپ بوده است ؛ "فرل ویلیامز "و "نایل راجرز".

فرل ویلیامز خواننده این آهنگ تا به حال هم در سبک "آر اند بی" آلبوم به بازار ارائه کرده است و هم با گروه هیپ هاپ Nerd. او هشت جایزه گرمی برده که چهار تا از آنها به عنوان تهیه کننده بوده است. نایل راجرز، نوازنده گیتار این آهنگ یکی از ستاره های موسیقی دیسکو است.

Image caption گروه دافت پانک

نایل راجرز بنیانگذار یکی از موفق ترین گروه های دیسکو یعنی گروه Chic است و تهیه کننده آلبوم بسیاری از ستاره های موسیقی پاپ از جمله آلبوم "لتز دانس" دیوید بوئی.

دافت پانک گروه دو نفره فرانسوی است که در سبک های مختلف موسیقی رقص کار می کند. این گروه در سال ۱۹۹۲ شروع به کار کرد و موفق ترین آهنگش پیش از این،که به مقام دوم پرفرشترین آهنگ بریتانیا رسید One More Time نام داشت.

گلچین ها هنوز زنده اند

فروش آلبوم های گلچین برای اولین بار در دهه گذشته رو به فزونی گذاشت. بر خلاف آنچه پیش بینی می شد سایت های استریمینگ مانند اسپاتی فای، یوتیوب و آی تیونز سبب پایان کار این آلبوم ها نشده اند. به گفته روزنامه گاردین، در سال ۲۰۱۲ بیش از بیست میلیون نسخه آلبوم گلچین در بریتانیا فروخته شده است، که هفت در صد رشد نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

فروش این آلبوم ها از سال ۲۰۰۴ در حال رکود بوده است سالی که بیش از سی و نه میلیون نسخه فروش داشتند. دانلود این آلبوم ها بیست و سه درصد فروش را تشکیل می دهد. یکی از پر فروشترین این آلبوم ها سری Now Thats What I Call Music نام دارد که امسال سی ساله شده است.

به گفته جف تیلور، رییس کمپانی "بی ال پی" دلیل محبوبیت این آلبوم ها در این است که به خاطر وقت کم و حجم موسیقی زیادی که هر سال راهی بازار می شود مردم ترجیح می دهند تا متخصصی در ژانرهای مختلف موسیقی، بهترین ها را برای آنها گلچین کند. از سوی دیگر، بسیاری از این آلبوم ها با قیمتی مناسب بین چهل تا شصت آهنگ را در اختیار هواداران موسیقی قرار می دهند.

روح جدید در جلد قدیمی

Image caption گروه گو گو دالز

آهنگ ماندگار Iris از گروه Goo Goo Dolls بار دیگر به جدول پرفروشترین های بریتانیا بازگشت. هفته گذشته این آهنگ در یکی از شوهای تلویزیونی کشف استعداد توسط یکی از شرکت کنندگان خوانده شد و این سبب شد که اول وارد جدول آهنگ های آی تیونز و بعد هم وارد جدول پرفروشترین آهنگ بریتانیا شود. اما در جدول پرفروشترین آهنگ راک بریتانیا ۳۰۵ هفته متوالی است که جای خود را حفظ کرده است.

Image caption جلد البوم موسیقی متن فیلم City Of Angels

"گو گو دالز" این آهنگ را اولین بار در سال ۱۹۹۸ برای موسیقی متن فیلم City of Angels ساخت و راهی بازار کرد. آیریس ۱۸ هفته را در صدر یکی از جدول های بیل بورد آمریکا گذراند و تا پایان سال بعد سه میلیون نسخه از آن به فروش رسید.

این اولین بار نیست که این آهنگ دوباره وارد بازار شده است. پیش از این و در سال ۲۰۱۱ هم بعد از اجرای آن در شوی تلویزیونی اکس فکتور، به مقام سوم جدول پرفروشترین آهنگ بریتانیا رسید. باید دید که آیا این بار آیریس قادر خواهد بود به مقام اول برسد یا نه. اما بدون تردید قدرت شوهای تلویزیونی در دمیدن روح جدید در آهنگ های قدیمی امری غیر قابل انکار و جالب توجه برای کمپانی های موسیقی است.