دیانا دربین، ستاره هالیوودی دهه ۱۹۳۰ درگذشت

Image caption دیانا دربین در ۱۸سالگی جایزه اسکار جوانان را دریافت کرد

دیانا دربین، یکی از ستاره های مشهور هالیوود در سال های دهه ۱۹۳۰ و اوایل ۱۹۴۰، در ۹۱ سالگی درگذشت.

پیتر اچ دیوید، پسر خانم دربین در خبرنامه ای خطاب به طرفداران مادرش نوشت که "او چند روز پیش" درگذشته است.

در سال ۱۹۴۷ دیانا دربین بالاترین دستمزد را در میان ستاره های آمریکایی دریافت می کرد، ولی یک سال بعد، در حالی که تنها ۲۷ سال داشت، از سینما کناره گرفت.

او برای نخستین بار در فیلم کوتاه "هر یکشنبه" محصول ۱۹۳۶ جلو دوربین رفت و جو پاسترناک، تهیه کننده آمریکایی، او را به دنیای حرفه ای سینما معرفی کرد.

نخستین فیلم او برای کمپانی یونیورسال، "سه دختر باهوش" بود که در سال ۱۹۳۷ نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم شد.

دربین در سال ۱۹۳۶ برای بازی در "سفیدبرفی" تست بازیگری داد ولی والت دیزنی او را نپذیرفت و گفت که صدای ۱۵ ساله اش برای این نقش مناسب نیست.

گفته می شود موفقیت های بعدی او در فیلم ها، یونیورسال را در اواخر سال های ۱۹۳۰ از ورشکستگی نجات داد و برآورد می شود که حدود ۱۷ درصد از سود یونیورسال در طی یک دهه مدیون بازی های او بوده است.

در سال ۱۹۴۶ دستمزد دربین ۲۳۲ هزار و ۴۷۷ دلار بود و دومین دستمزد را - پس از بت دیویس- در میان بازیگران زن آمریکایی می گرفت.

وینستون چرچیل فیلم های او را پیش از اکران عمومی در برتیانیا تماشا می کرد و ان فرانک، عکسی از او را به دیوار اتاق زیرشیروانی خانه ای که به همراه خانواده اش از چشم نازی‌ها مخفی شده بود، چسبانده بود.

در سال ۱۹۴۹ بعد از بازی در ۲۱ فیلم و در اوج شهرت جهانی، دیانا دربین دست از بازیگری کشید و به دهکده ای در فرانسه رفت.

او به همراه سومین شوهرش، چارلز دیوید، کارگردان فیلم که در سال ۱۹۹۹ درگذشت، خود را از کانون توجه ها خارج کرد.

دربین به ندرت حاضر به گفتگو با رسانه ها می شد ولی در سال ۱۹۵۸ در نامه ای خطاب به خبرنگاران نوشت که هیچ گاه در دوران بازیگری خوشحال نبوده است.

او نوشت: "شخصیتی که مجبور به رفتن در قالبش می شدم با من، یا اصلا با بقیه جوان های هم‌نسل من- اشتراک ناچیزی داشت یا هیچ اشتراکی نداشت."