پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

هنر آلمان

در این مجموعه سه قسمتی اندرو گراهام دیکسون محقق هنری شناخته شده، جستجویش را در باره هنر آلمان از دوران تاریک قرون وسطی شروع کرده، زمانی که در کلیساها غول ها و شیاطین در کنار مجسمه های زیبا نشسته اند. او سفرش را با بررسی کارهای آلبرشت دورر در دوران رنسانس ادامه می دهد. ماشین جستجوگرش، او را به آلمان اواخر قرن نوزدهم و قرن بیستم می برد، زمانی که هنرمندان نمایانگر اراده آلمانها برای تشکیل یک ملت واحد بودند.

او به سراغ شهر ساحلی گرایفسوالد می رود، محل تولد تاثیرگذارترین نقاش دوره رمانتیک آلمان، کاسپر داوید فریدریش. آنجا می بیند که نقاشی های پر رمز و راز فریدریش چگونه از منظره های ساحل دریای بالتیک تاثیر گرفته اند. سپس سری هم به برلین می زند جایی که عظمت قدرت پروس در نقاشی هایش نمایان شده. گراهام دیکسون سفرش را در قرن بیستم را با بررسی تاثیر جنگ جهانی اول بر کارهای هنرمندانی همچون فرانز مارک و اتو دیکس به پایان می رساند.

در سومین قسمت از این مجموعه شاهد روی کار آمدن آدولف هیتلر می شویم و تاثیری که این دوران تاریک بر هنر آلمان گذاشت. هیتلر تبلیغات وسیعی را علیه همه اشکال هنر مدرن آغاز کرد. بعد از جنگی جهانی دوم آلمان کشوری ویران و افسرده بود، فضایی که در نقاشی های بعد از جنگ انعکاس یافته. برای اندرو گراهام دیکسون این سوال مطرح می شود؛ هنرمندان آن زمان چگونه با گذشته ای کنار می آیند که همه می خواهند فراموشش کنند؟ او برای پیدا کردن پاسخ به سراغ کارهای جورج بازلیتز، هیلا بکر و جوزف بویز می رود.

با ما از طریق صفحه فیس‌بوک بخش دوبلاژ facebook.com/bbcpersian.dubbing و یاآدرس ایمیل Doublage@bbc.co.uk در ارتباط باشید و نظرات و پیشنهادهای خود را در میان بگذارید.

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، زمان پخش این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.