آیا نمایشگاه کتاب خلوت‌تر بود؟ حرفهای شنیدنی مسئولان و ناشران

نمایشگاه کتاب روز شنبه ۲۱ اردیبهشت به پایان می رسد. امسال شواهد، عکس ها، گزارش خبرنگاران و گفته های بسیاری از مسئولان حاکی از کاهش بازدیدکننده و خریدار بود. در این میان، علاوه بر اظهارنظرهایی که مسئولان حکومتی داشته اند، خبرگزاری ها، سایت ها و روزنامه های ایران از ناشران و مسئولان غرفه های مختلف درباره میزان فروش کتابهای خود در نمایشگاه امسال و دلایلش سوال کرده اند که در زیر گزیده ای از اظهار نظر برخی از ناشران و مسئولان غرفه ها را می خوانید:

حرف ناشران و مسئولان غرفه ها

نشر هرمس: "با این همه گرانی کاغذ، فروش ما از سال گذشته خیلی کم‌تر شده است. این همه می‌گویند تورم‌ها را دور می‌زنیم، اما ما داریم به خودمان دور می‌زنیم."

انتشارات امیرکبیر: "اگر ما سال گذشته روزی پنج میلیون تومان فروش داشتیم، این رقم امسال به سه میلیون تومان می‌رسد؛ این یعنی ضرر و خواب سرمایه که آدم را از کار چاپ و نشر زده می‌کند."

نشر مروارید: "فروش امسال ما تعریفی ندارد. هر سال تعداد عنوان‌های ما بیش‌تر و غرفه‌مان کوچک‌تر می‌شود."

نشر نگاه:

"هم بازدید کم است و هم فروش، بیش‌تر بازدیدکننده‌ها هم کتاب نمی‌خرند."

انتشارات نیستان:

"با این وضعیت تا سه سال آینده نمایشگاه کتابی نخواهیم داشت."

مشاهدات نویسندگان و خبرنگاران

علاوه بر این، نویسندگان، خبرنگاران و تحلیلگران نیز مشاهدات خود را از نمایشگاه نوشته اند و به بررسی دلایل کاهش بازدیدکننده و میزان فروش پرداخته اند.

فاطمه کریمخان، خبرنگار ایسنا:

درهای ورودی نمایشگاه، امسال هم مثل سال گذشته، با فلش‌هایی مشخص شده‌اند، آدم را به ون‌هایی راهنمایی می‌کند که ظاهرتان را مناسب تشخیص می‌دهند، بعد که توانستید خودتان را به فضای داخلی شبستان برسانید، لازم نیست مثل دو سه سال قبل نگران حجم جمعیتی باشید که جلوی غرفه‌ها را گرفته است و راه رفتن در راهروها و دیدن کتاب ها را مشکل می کند. (منبع: ایسنا)

اسماعیل امینی، شاعر و مدرس دانشگاه:

غوغای بلندگوها و لحن آمرانه و کوبنده گویندگانی که جزوه های درسی را تبلیغ می کنند، سرسام آور است و هیچ نسبتی با کتاب و مطالعه و اندیشه ندارد. اصلا جزوه های درسی، کتاب محسوب نمی شود و جایش در نمایشگاه کتاب نیست. همه چیزهای دیگر، غیر از کتاب، در نمایشگاه به نحو چشمگیرتری عرضه می شود، از اسباب بازی های کودکان تا انواع خوراکی، اشتراک اینترنت، افتتاح حساب بانکی، مشاوره روان شناسی و هر چیز دیگری که نمایشگاه کتاب را به یک کارناوال تفریحی عوامانه تبدیل می کند. (چاپ شده در: جام جم آنلاین)

عبدالجواد موسوی، نویسنده و شاعر:

نمایشگاه کتاب امسال فقط بی رونق نبود، مرده بود و اصلا نشانی از حیات در آن دیده نمی شد. لطفا مسئولان محترم فرهنگی حضور فلان نویسنده و فعال فرهنگی را در نمایشگاه به حساب توفیقات خود نگذارند. آن ها آن قدر شریفند که علی رغم همه دلخوریهایشان از وضع موجود نمی خواهند باور کنند چه برسرفکر وفهم و فرهنگ آمده است. (چاپ شده در: خبرآنلاین)

فرهاد تیمورزاده، مدیرمسئول انتشارات تیمورزاده: "به اعتقاد من نمایشگاه کتاب تهران درواقع سرپوشی است بر ضعف عملکرد مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به عبارت بهتر مدیریت فرهنگی دولت. سال گذشته آقای رحیمی (معاون اول رئیس‌جمهور) در اختتامیه نمایشگاه کتاب خطاب به وزیر ارشاد چه فرمودند: " من از وزیر ارشاد می‌خواهم... مقدمات کلنگ زنی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را فراهم کند. با گذشت یک سال، به نظر می‌رسد کلنگ مسئولین محترم وزارت ارشاد، پیش‌تر و بیش‌تر بر سر اصحاب فرهنگ و رسانه اصابت کرده است. (چاپ شده در ایلنا)

مسعود پایدار، مدیر مسئول انتشارات کتاب دانشگاهی:

او با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در مصلی مشکلاتی مانند عدم وجود تهویه مناسب را به همراه دارد، گفته شایسته است مکانی دائمی به ناشران اختصاص داده شود و زیبنده نمایشگاه کتاب تهران نیست که در زیر چادر و در سازه‌های موقت برگزار شود. (خبرگزاری ایلنا به نقل از ستاد خبری نمایشگاه كتاب)