ستاره های تلویزیون در مراسم اهدای جوایز تلویزیونی بفتا

Image caption بن ویشا برنده بفتای بهترین بازیگر مرد نقش اول برای بازی در نقش ریچارد دوم در سریال "تاج خالی" شد

در مراسم اهدای جوایز بفتای تلویزیونی که شامگاه یکشنبه در لندن برگزار شد، الیویا کلمن دو جایزه بفتا را از آن خود کرد. او برنده جایزه بهترین بازیگر زن نقش دوم برای "متهم" (Accused ) و جایزه بازیگر بهترین نقش اول زن برای کمدی تلویزیونی "بیست دوازده" شد.

خانم کلمن هنگام دریافت جایزه گفت: "پس معلوم شد کار من مهم بوده. ولی من تصمیم ندارم گریه کنم."

برنامه طنز تلویزیونی "بیست دوازده" (ٰTwenty Twelve) محصول بی بی سی که درباره مسابقات المپیک سال ۲۰۱۲ بود، همچنین برنده جایزه بفتای بهترین کمدی تلویزیونی شد.

خانم کلمن از جیمی مک گاورن، نویسنده "متهم" تشکر کرد و ان ماری داف، همبازی اش را ستود و گفت: " اگر همه موافق باشند من این جایزه را با ان ماری شریک می شوم. ما 'ان مالیویا کماف' هستیم. ما این کار را با هم کردیم و بدون بازی او نمی توانسستم اینجا باشم."

در این مراسم، "آخرین تانگو در هالیفکس"، سریال درام تلویزیونی محصول بی بی سی جایزه بفتای بهترین سریال درام را از آن خود کرد و مسابقات پارالمپیک لندن ۲۰۱۲ محصول کانال ۴ برنده بهترین برنامه ورزشی و بهترین پوشش زنده تلویزیونی شد.

در مراسم بفتای تلویزیونی، شریدان اسمیت، با چشم های گریان بفتای بهترین بازیگر زن نقش اول را برای بازی در درام تلویزیونی "خانم بیگز" به تهیه کنندگی آی تی وی دریافت کرد. او از همه عوامل این سریال تشکر کرد و بابت اشک ریختنش عذر خواست و گفت: "باورم نمی شود."

همچنین بن ویشا برنده بفتای بهترین بازیگر مرد نقش اول برای بازی در نقش ریچارد دوم در سریال "تاج خالی" شد.

در این مراسم مایکل پالین جایزه عضویت افتخاری بفتا را از تری جونز، نویسنده و همبازی اش در مجموعه طنز اسطوره ای "مانتی پایتون" دریافت کرد و گفت: "این افتخاری است که من به هیچ وجه سزاوارش نیستم. این جایزه را در واقع برای خوش گذراندنم در طی ۴۸ سال گذشته می گیرم.»

او همچنین از بی بی سی تشکر کرد و گفت: "هیچ موسسه تلویزیونی دیگری در دنیا به من این فرصت را نداد که هر کاری که می خواهم بکنم."

بازی های ۲۰۱۲

جایزه ویژه بفتا به کلر بالدینگ رسید. گفت که می داند که اگر جادوی تابستان سال گذشته نبود، این اتفاق نمی افتاد. اشاره او به بازی های سال ۲۰۱۲ در لندن بود که او هم مجری برنامه المپیک برای بی بی سی بود و هم مجری مسابقات پارالمپیک برای کانال ۴.

او پیش از اینکه با چشمان اشکبار از پدرو مادر و شریک زندگیش تشکر کند گفت: "از بی بی سی و کانال ۴ برای اینکه من را در قلب آن برنامه ها قرار دادند خیلی ممنونم."

همچنین قتل (Murder)، ساخته بیرجر لارسن، در رقابت با دختر (The Girl) پیروز شد و بفتای بهترین درام را از آن خود کرد. سریال "بازی تاج و تخت" (Game of Thrones) نیز جایزه بفتای ویژه تماشاگران را از آن خود کرد.

بهترین مستند

مستند ۷/۷ یک روز در لندن که به واقعه انفجار تروریستی در لندن در سال ۲۰۰۷ پرداخته است، جایزه بفتای بهترین مستند را گرفت و "هیلزبارو، سرانجام، حقیقت" (مربوط به گزارش های گرانادا) جایزه بفتای بهترین پوشش خبری را دریافت کرد.

اتاق بالا (The room at the top) در رقابت با سریال های متهم، خانم بیگز و انتهای رژه پیروز شد و جایزه بفتای بهترین سریال کوتاه را برد.

مراسم جوایز بفتای تلویزیونی را که در رویال فستیوال هال لندن برگزار می شد گراهام نورتون اجرا کرد که خودش جایزه بفتای بهترین اجرای برنامه سرگرم کننده را برای "گراهام نورتون شو" برد.

همچنین استیو کوگان برنده جایزه بفتا برای بهترین بازیگر مرد در برنامه کمدی "به نقاط زندگی من خوش آمدید" ‌شد. او موفق به حضور در مراسم نشد ولی در پیامی که از سوی او خوانده شد گفت: "خیلی ممنونم. حالا ۵ تا بفتا دارم."

همچنین الن کار جایزه بفتا در رشته بهترین اجرای سرگرم کننده برای برنامه تلویزیونی "الن کار: مرد حراف" برد.

سریال "ایست اندرز" برنده بهترین سریال داستانی شد و "ساخت چلسی" جایزه بفتای بهترین رئالیتی شو (برنامه واقع گرا) شد.

در این مراسم پنجاهمین سالگرد دکتر هو جشن گرفته شد و استیون مفات، نویسنده ارشد این سریال گفت که در این سال شگفت انگیز، چنین گرامیداشتی بسیار "هیجان انگیز" است.