آغاز جشنواره کن ۲۰۱۳ با گتسبی بزرگ

Image caption هیئت داوران جشنواره فیلم کن: آنگ لی، نیکول کیدمن، کریستوف والتس، کریستیان مونجیو، لین رمزی، نائومی کاواسه، دانیل اوتویو ویدیا بالان و استیون اسپلبرگ

شصت و ششمین جشنواره فیلم کن، در هوایی به شدت بارانی، با نمایش فیلم سه بعدی "گتسبی بزرگ" ساخته باز لرمن رسما آغاز به کار کرد. باز لرمن که به بازسازی نسخه های کلاسیک سینمایی علاقه دارد، این بار به سراغ رمان مشهور اسکات فیتزجرالد رفته است. رمانی شورانگیز که از آثار برجسته ادبی آمریکا در قرن بیستم محسوب می شود و بسیاری آن را بعد از اولیس جیمز جویس، دومین رمان بزرگ جهان می خوانند. پیش از باز لرمن نیز جک کلیتون نسخه سینمایی دیگری از آن را در سال با شرکت رابرت رد فورد و میا فارو ساخته بود.

آلبوم عکس از نخستین روز جشنواره کن را اینجا ببینید

گتسبی بزرگ، اقتباسی پرزرق و برق و باشکوه از رمان فیتزجرالد است و اگر از زاویه اقتباس ادبی بخواهیم به آن نگاه کنیم، باز لرمن، جز مصور ساختن این رمان در قالب سه بعدی، کار چندانی نکرده است اما فیلم به عنوان یک اثر هالیوودی عظیم و پرخرج با بازیگرانی مثل لئوناردو دی کاپریو، توبی مک گوایر، کری مولیگان و آمیتا پاچان، انتخاب مناسبی برای افتتاحیه کن بود. دی کاپریو که به همراه بازیگر شهیر هندی آمیتا پاچان در مراسم افتتاحیه کن شرکت داشت، احساسش را از حضور در کن به صحنه افتتاحیه فیلم "زندگی شیرین" فلینی و پرواز مجسمه غول پیکر مسیح با هلی کوپتر بر فراز شهر تشبیه کرد. وی گفت رمان گتسبی بزرگ را در دوران دبیرستان خوانده است و همیشه با شخصیت گتسبی، همذات پنداری کرده است.

باز لرمن نیز، رمان گتسبی بزرگ را با هملت مقایسه کرده و گفت که هر کس می تواند همانند هملت، تفسیر خود از این رمان و شخصیت گتسبی را داشته باشد و دی کاپریو، در مورد این شخصیت، ساعت ها با او بحث کرده، تا توانسته او را کشف کند و به نمایش بگذارد. وی همچنین گفت که فیتزجرالد، رمان خود را در همین حوالی کن نوشته است.

به گفته تیه ری فرمو، امسال از بین ۱۸۵۸ فیلم بلند متقاضی برای شرکت در جشنواره فیلم کن، ۲۲ فیلم برای نمایش در بخش مسابقه اصلی و فیلم برای رقابت در بخش‌ نوعی نگاه انتخاب شدند.

Image caption گتسبی بزرگ اقتباسی پرزرق و برق از رمان اسکات فیتزجرالد است

استیون اسپیلبرگ که ریاست هیئت داوران بخش مسابقه نخل طلای امسال کن را به عهده دارد، در مراسم افتتاحیه، پس از رفتن روی صحنه، دقایقی طولانی مورد استقبال مهمانان جشنواره قرار گرفت. وی در سخنان کوتاهی، ریاست داوران جشنواره کن را افتخاری برای خود دانست و گفت؛ سن جشنواره کن همانند سن او به ۶۶ رسیده و او نیز همراه با این جشنواره سال به سال پیرتر شده است. در این مراسم که اجرای آن را اودری توتو بازیگر فرانسوی (چند فیلم از جمله امیلی) به عهده داشت، همچنین بعد از به روی صحنه آمدن داوران و به نمایش درآمدن کلیپ هایی کوتاه از فیلم های بخش مسابقه اصلی، ارکستر موسیقی جاز، ترانه «سیستر» از موسیقی فیلم «رنگ ارغوانی» اسپیلبرگ را به افتخار حضور او در کن اجرا کرد.

داوران و رقبای دریافت نخل طلا

آنگ لی، نیکول کیدمن، کریستوف والتس، کریستیان مونجیو (فیلمساز برجسته رومانیایی)، لین رمزی، نائومی کاواسه (فیلمساز ژاپنی)، دانیل اوتوی (بازیگر فرانسوی) و ویدیا بالان، ستاره هندی، در کنار استیون اسپلبرگ، فیلم های بخش مسابقه را داوری می کنند.

در بخش مسابقه اصلی، سینماگران سرشناسی چون استیون سودربرگ، رومن پولانسکی، جوئل و اتان کوئن، الکساندر پین، آرنو دسپلشین، محمد صالح هارون، فرانسوا اوزون، پائولو سورنتینو، جیم جارموش و اصغر فرهادی برای دریافت نخل طلا با هم رقابت می کنند.

در بخش نوعی نگاه که بعد از بخش مسابقه اصلی، مهم ترین بخش جشنواره کن است، بیشتر فیلم ها متعلق به فیلمسازان جدید و کمتر شناخته است. با این حال چهره های سرشناسی چون سوفیا کاپولا با فیلم حلقه بلینگ، جیمز فرانکو با فیلم As I lay dying - اقتباسی از رمان فاکنر که در فارسی به «گوربه‌گور» معروف است-، هانی ابواسد با فیلم «عمر»، محمد رسول اف با فیلم «ناشناس» و «کلر دنی» با فیلم «لعنتی ها»، در این بخش حضور دارند.

در بخش نمایش های ویژه نیز فیلم های «فریب‌خورده و رهاشده» ساخته جیمز توباک، «آخرهفته یک قهرمان» رومن پولانسکی، «قلب تپنده را خاموش کن» ساخته روبرتو مینروینی و «مسابقه بزرگ محمدعلی» ساخته استیون فریرز به نمایش درمی آید.

بخش آثار کلاسیک کن، جزو بخش های رسمی جشنواره کن است و از سال ۲۰۰۴ راه‌اندازی شده و به نمایش فیلم‌های برتر تاریخ سینما و نسخه‌های ترمیم‌شده دیجیتالی آثار شاخص کلاسیک اختصاص دارد.

فیلم های «کلئوپاترا» ساخته جوزف ال. منکه‌ویتس (۱۹۶۳)، «فدورا» ساخته بیلی وایلدر (۱۹۷۸)، «آخرین ماموریت» ساخته هال اشبی (۱۹۷۳)، نسخه سه‌بعدی «آخرین امپراتور» ساخته برناردو برتولوچی(۱۹۸۷)، «لاکی لوچانو» ساخته فرانچسکو رزی (۱۹۷۳)، «پرخوری بزرگ» ساخته مارکو فرری (۱۹۷۳) و «سرگیجه» به کارگردانی آلفرد هیچکاک در میان فیلم هایی هستند که نسخه مرمت ‌شده آن‌ها در این بخش نشان داده می‌شوند.

پوستر جشنواره امسال هم نمایی است سیاه و سفید از پل نیومن و جون وودوارد همسر او در فیلم « نوع تازه ای از عشق» (به کارگردانی ملویل شاولسن-۱۹۶۳) که به شکل عدد ۶۶ به نشانه شصت و ششمین دوره جشنواره کن طراحی شده است. نیومن و وودوارد، در سال ۱۹۵۸ به خاطر نمایش فیلم «تابستان گرم و طولانی» ساخته مارتین ریت در جشنواره کن شرکت کردند.

اما علاوه بر آثار کلاسیک تاریخ سینما، دو فیلم از سینمای موج نوی فرانسه نیز که اکنون دیگر کلاسیک محسوب می شوند، در این بخش قرار دارند: «هیروشیما عشق من» ساخته آلن رنه (۱۹۵۹) با شرکت امانوئل ریوا و «چترهای شربورگ» ساخته ژاک دمی (۱۹۶۴) با شرکت کاترین دونوو. همچنین به مناسبت پنجاهمین سال درگذشت ژان کوکتو، فیلمساز سوررئالیست فرانسوی، نسخه ترمیم‌شده فیلم «دیو و دلبر» (۱۹۴۶) او به نمایش درمی‌آید.

نمایش 'صحرای تاتارها'

فیلم «صحرای تاتارها» که در سال ۱۹۷۶ بر اساس رمان دینو بوتزاتی در ایران و در ارگ بم فیلمبرداری شده، از فیلم های کلاسیک ترمیم شده است که در این بخش گنجانده شده. «صحرای تاتارها»، ماجرای سربازانی است که وظیفه دارند از پادگان خود در مقابل اقوام تاتار مهاجم مراقبت کنند.

بهمن فرمان آرا، یکی از تهیه کنندگان این فیلم بود و در آن بازیگران سرشناسی چون ژان لویی ترن تینیان، ماکس فون سیدو، جولیانو جما، فیلیپ نواره، ویتوریو گاسمن، فرناندو ری، سعید کنگرانی و محمدعلی کشاورز، بازی کرده اند و موسیقی آن را نیز انیو موریکونه ساخته است.

فیلم های «چارولاتا» ساخته ساتیاجیت رای (۱۹۶۴)، «ملکه مارگو» ساخته پاتریس شرو (۱۹۹۴)، «آفتاب سوزان» ساخته رنه کلمان(۱۹۶۰)، «بعد از ظهر پاییزی»ساخته یاسوجیرو اوزو (۱۹۶۲) و «هشت نگاه» ساخته مشترک یوری اوزروف، میلوش فورمن، مای زترلینگ، کلود للوش، آرتور پن، مایکل فلگار، جان شله‌زینگر و کن ایچیکاوا (۱۹۷۳)، فیلم‌های دیگر بخش آثار کلاسیک‌ کن امسال اند.

همچنین انجمن کارگردانان فرانسه که مسئولیت برگزاری بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن را به عهده دارد، در شب افتتاحیه این بخش، با اعطاء جایزه کالسکه طلایی از جین کمپیون فیلمساز نیوزیلندی به خاطر ویژگی‌های نوآورانه، شجاعت و استقلال هنری او تقدیر خواهد کرد.

جایزه کالسکه طلایی که از سال ۲۰۰۲ به فیلمسازان اهدا می شود، تا کنون به کلینت ایستوود، نانی مورتی، جیم جارموش، دیوید کراننبرگ، آلن کاوالیه، آنیس واردا، نوری بیلگه جیلان و جعفر پناهی، تعلق گرفته است.

جین کمپیون، تنها فیلمساز زنی است که تاکنون برنده جایزه نخل طلای کن شده است. وی در سال ۱۹۹۳ این جایزه را برای فیلم «پیانو» به دست آورد.

شصت و ششمین جشنواره فیلم کن، روز ۲۶ مه با فیلم تریلر فرانسوی «زولو» ساخته ژروم سال به پایان می‌رسد.

مطالب مرتبط