کن ۲۰۱۳؛ بازیگر فیلم فرهادی جایزه گرفت

آبی گرم ترین رنگ است، ساخته عبداللطیف کشیش برنده جایزه نخل طلا در شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم کن شد.

داستان این فیلم عاشقانه که عنوان اصلی آن "زندگی ادل" است درباره دختر نوجوانی است که تمایلات همجنس‌خواهانه خود را کشف می کند.

در بخش مسابقه این دوره جشنواره که ریاست هیئت داوران آن بر عهده استیون اسپیلبرگ، فیلمساز آمریکایی بود، "گذشته" تازه ترین ساخته اصغر فرهادی فیلمساز ایرانی نیز شرکت داشت.

"گذشته" از بخت های اصلی نخل طلای امسال محسوب می شد، اما نهایتا در رقابت با "آبی گرم ترین رنگ است" از رسیدن به این جایزه باز ماند.

Image caption عبداللطیف کشیش کارگردان آبی گرمترین رنگ است در کنار بازیگران فیلم

با این حال برنیس بژو، بازیگر فرانسوی فیلم "گذشته" به جایزه بهترین بازیگر زن این دوره دست یافت.

این دومین بار است که بازیگر زن فیلم یک فیلمساز ایرانی این جایزه را دریافت می کند. در سال ۲۰۱۰ ژولیت بینوش، بازیگر فیلم "کپی برابر با اصل" ساخته عباس کیارستمی نیز جایزه بهترین بازیگر زن را برد.

"گذشته" فیلم تازه اصغر فرهادی است که پس از موفقیت جهانی "جدایی نادر از سیمین"، از جمله دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران، در فرانسه ساخته است.

این فیلم داستان مردی ایرانی با بازی علی مصفا را روایت می کند که پس از اختلاف طولانی با همسرش (برنیس بژو) او را رها کرده و به ایران بازگشته است. اما با درخواست طلاق زن، دوباره به فرانسه بازمی گردد و این بار مردی (طاهر رحیم) وارد زندگی همسر و دو بچه او شده است.

Image caption برنیس بژو در کنار اصغر فرهادی پس از دریافت جایزه بهترین بازیگر زن

در بخش بهترین بازیگر مرد، بوریس درن بازیگر فیلم نبراسکا ساخته السکاندر پاین این جایزه را به دست آورد.

آنگ لی (کارگردان تایوانی)، نیکول کیدمن (بازیگر آمریکایی)، کریستوف والتس (بازیگر آلمانی)، کریستیان مونجیو (فیلمساز رومانیایی)، لین رمزی، نائومی کاواسه (فیلمساز ژاپنی)، دانیل اوتوی (بازیگر فرانسوی) و ویدیا بالان (بازیگر هندی)، در کنار استیون اسپلبرگ، فیلم های بخش مسابقه را داوری می کردند.

ونوس با شال خز (رومن پولانسکی)، نبراسکا (الکساندر پاین)، پشت چلچراغ‌ها (استیون سودربرگ) و تنها عشاق زنده ماندند (جیم جارموش) از فیلم های اصلی بخش مسابقه بودند.

مهمترین موفقیت سینمای ایران در جشنواره کن، دریافت نخل طلا توسط عباس کیارستمی برای فیلم طعم گیلاس (به طور مشترک با فیلم ژاپنی مارماهی) در سال ۱۹۹۷ بوده است.

مطالب مرتبط