ای ام هومز برنده جایزه ادبیات زنان ۲۰۱۳ شد

Image caption ای ام هومز در استودیو خبر بی بی سی

ای ام هومز، نویسنده آمریکایی، با رمان "باشد که بخشیده شویم" جایزه ادبیات زنان سال ۲۰۱۳ را برد.

این جایزه ۳۰هزار پوندی برای پنجمین سال پیاپی است که به یک نویسنده زن آمریکایی می رسد.

میراندار ریچاردسون، بازیگر و رئیس هیئت داوران این جایزه، این رمان را "شگفت انگیز، اصیل و ذاتا یک کمدی سیاه خنده دار" توصیف کرد و گفت: "این کتابی است که ما می خواهیم دوباره بخوانیم و به دوستانمان هم بدهیم."

رمان "باشد که بخشیده شویم" داستان دو برادر را روایت می‌کند که یکی در تصادفی وحشتناک، چند نفر را می‌کشد و برادر دیگر، به رفع و رجوع رخدادهای پس از آن می‌پردازد.

رمان "باشد که بخشیده شویم" در کنار فضای تیره‌ای که دارد سرخوشانه است و سرشار از طنز.

Image caption ای ام هومز در کنار سایر نامزدهای جایزه ادبیات زنان

نامزدهای دیگر این جایزه که در سال های پیش، به جایزه اورنج معروف بود، هیلاری منتل، زیدی اسمیت، باربارا کینگسالور، کیت اتکینسون و ماریا سمپل بودند.

خانم هومز جایزه خود را در مراسمی که شامگاه چهارشنبه در رویال فستیوال هال در لندن برگزار شد دریافت کرد.

او در گفت و گو با رادیو بی بی سی گفت که این رمان را در ابتدا به صورت داستان کوتاه دیده بود. داستان کوتاه او با همین نام در کتاب بهترین داستان های کوتاه آمریکایی منتشر شده بود.

او گفت:" ولی بعد تا ۷۰۰ صفحه ادامه دادم. به خودم اجازه دادم که همین طور پیش بروم، کاری که معمولا نمی کنم. فکر کردم می خواهم کتابی را که دوست دارم بنویسم و خودم را سرگرم کنم."

داستان‌های کوتاه و رمان‌های ای. ام. هومز به بیست و دو زبان ترجمه شده و در نشریه‌هایی از جمله نیویورکر، گرانتا، نیویورک تایمز، و هارپرز منتشر شده و می‌شود. او ادیتور مهمان نشریه‌های ونیتی فیر، بامب و اسپات هم بوده است.

از تعدادی از آثار او از جمله "جک"، نخستین کتابش، اقتباس‌های تلویزیونی و سینمایی شده و اقتباس‌هایی بر اساس برخی دیگر از آنها از جمله "این کتاب جان شما را نجات می‌دهد" در حال ساخت است.

مطالب مرتبط