'گزارش یک رای، ایران از درون تظاهرات' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دو فیلم مستند 'گزارش یک رای' و 'ایران از درون تظاهرات' در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید.

انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران همچنان موضوع بحث و گفت و گوی محافل داخلی و خارجی ایران است. هرفردی نگاه و تحلیل خاص خودش را از اوضاع داخلی ایران دارد. انتظارات گروهی از رای دهندگان از حاکمیت ،برخورد حاکمیت با این انتظارات و حوادثی که در یک سال گذشته در ایران اتفاق افتاده به عنوان یکی از مقاطع ماندگار در تاریخ معاصر ایران ثبت خواهد شد.

نقطه آغاز همه این حوادث از روزهای قبل و بعد از انتخابات ایران اتفاق افتاد و هر کس روایتی از آن روزها دارد. تصاویری از این حوادث به صورت وسیع اما پراکنده و در شکل های مختلف ضبط و نشان داده شده، اما به علت محدویت های حکومتی از یک سو و نیز نبودن امکانات اجرایی از سوی دیگر، تاکنون فیلمی که نگاهی مستقل، جست و جو گر و بیطرفانه درباره این موضوع داشته باشد، ساخته نشده است.

حکومت ایران پس از راهپیمایی بزرگ معترضان به نتایج انتخابات، تمام خبرنگارن و تصویرگران را از پوشش تصویری این حوادث منع کرد و با هر فرد غیر حکومتی که در دستش دوربین دیده شد، برخورد شد. به همین دلیل مستند سازان ایرانی از ثبت این حوادث منع شدند . این ممنوعیت ها و محدودیت ها ، کار را برای مستند سازان سخت کرده و سبب شده که هنوز شاهد یک فیلم جامع و کامل از روند این حوادث در دست نباشیم. البته فیلم هایی به ویژه در خارج از ایران در این زمینه تدوین شده ، اما این فیلم ها بیشتر مبتنی براحساسات و نگاه های سیاسی سازندگان اش است تا یک گزارش بیطرفانه از آن چه که در ایران گذشته است.

برنامه این هفته آپارات به دو روایت از روزهای انتخابات ایران اختصاص دارد. روایت اول از نگاه فیلمسازان ایرانی و روایت دوم از نگاه یک روزنامه نگار و فیلمسازغربی.

Image caption نمایی از فیلم 'گزارش یک رای'

درباره فیلم 'گزارش یک رای'

گزارش یک رای فیلمی است که با محدویت های داخل ایران ساخته شد ه است، یک تجربه گروهی است و گزارشی است از آن چه که در خیابان ها گذشته است.

فیلمساز در این فیلم تلاش داشت تا بدون جهت گیری، از آن چه که گذشت گزارش بدهد. با توجه به محدویت های موجود حکومتی و محدودیت هایی که خود فیلمسازان، برای حفظ هویت خود و همین طور کسانی که در فیلم ها حضوریافته اند، به کار می گیرند، این فیلم از ویژگی های حداقلی قابل قبولی برخوردار است.

فیلم 'ایران از درون تظاهرات'

فیلم ایران از درون تظاهرات ساخته 'مانون لویزو' خبرنگار و فیلمساز فرانسوی هست. مانون لویزو برای پوشش خبری انتخابات ایران به تهران سفر می کند، اما ناگهان خودش را در خیابان هایی می بیند پر از دود و آتش. فیلم ایران از درون تظاهرات، حاصل سفر این خبرنگار فرانسوی است.

Image caption نمایی از فیلم'ایران از درون تظاهرات'

ویژگی فیلم ها

هر دو فیلم نوعی 'رپرتاژ ' یا گزارش هستند از یک واقعه. روایت ایرانی ماجرا بدون واسطه بیننده را به خیابان های تهران در ایام قبل و بعد از انتخابات می برد و در روایت دوم، بیننده با جزییات بیشتری از آن چه بعد از انتخابات رخ داد آشنا می شود. هردو فیلم با آن که کوشیده اند، نگاه و دیدگاه طرفداران حاکمیت را هم ثبت و عرضه کنند، اما در این راه چندان موفق نبوده اند.

در فیلم ایران از درون تظاهرات اوضاع سیاسی و امنیتی آن روزها با توجه به ممنوعیت ها تا حدوی توسط یک خبرنگار خارجی ثبت و ضبط شده است.

یک مشکل عمده یگر این جور فیلم ها به جز محدودیت هایی حکومتی، ملاحظه هایی هست که خود فیلمساز به کار می گیرد. از جمله این ملاحظه ها، نگرانی در مورد آزار احتمالی کسانی است که مقابل دوربین ظاهر شدند. همین نگرانی هم باعث می شود که چهره ها پوشانده و محو بشوند و بعضی از تصاویر یا اظهارات تاثیر گذار کنار گذاشته شود. با این وجود هم تصویرهای ثبت شده در این محدویت ها اینقدر ارزشمند هستند که دیده بشوند.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'بیست و چندم خرداد...' ساخته پناه فرهاد بهمن

Image caption نمایی از فیلم 'بیست و چندم خرداد' ساخته پناه فرهاد بهمن

با گذشت چهار سال از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران، کماکان نقاط مبهم فراوانی در مورد پشت پرده این انتخابات وجود دارد. سیر سریع حوادث پس از انتخابات، باعث شد تا خود اتفاقات روز رای‌گیری کمتر مورد توجه قرار بگیرد. 'بیست و چندم خرداد...' مستندی است که سعی در روشن کردن برخی از این ابهامات دارد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

امید بهروزی روایتی که آب پاکی را روی دست کسانی که قصد تایید آن تقلب را دارند ریخت. میدونم برای یک سری دیدن حقایق ناراحت کننده است. ولی بهتر نیست به دوستان خود بگویند دروغ را بس کنند و حق حاکمیت مردم را بصورت مسالمت آمیز به مردم دهند و بیش از کشور را به سمت پرتگاه و ویرانی نبرند؟

سپیده

این برنامه کامل و بدون بحث بود. اما فقط عده ی کمی تونستن برنامه رو ببینن. اگر این فیلم برای مدت نسبتا بیشتری روی سایت و صفحه ی آپارات باشه احتمال اینکه عده ای زودتر از خواب بیدار بشن زیاده...و اینکه خواهشا برای انتخابات امسال هم برنامه داشته باشید از شب قبل انتخابات تا روزهای بعد از اعلام نتایج آرا.

رضا داغ همه تازه شد. حقیقت بود. هرچند تلخ. ممنون از فرهاد پناه بهمن.

امیر هوشنگ حکومت از اتفاقات انتخابات گذشته و کارکرد رسانه های آزاد بدجوری ترسیده. امسال پارازیت دادن رو گسترده کردند و سفت و سخت گرفت اند. ماهواره، اینترنت، اطلاعات و زندگی با اعمال شاقه.

عطاخانی دیدم و خیلی آشفته شدم بازهم اون روزها تداعی شد.

محمد رستگار خیلی خوب بود. بر خلاف فیلم های هفته های گذشته.

شیرین انتظارم بیشتر بود! به نظرم بیشتر شبیه گزارش های تکراری بود تا فیلم! با من مصاحبه می کردین حرفای بیشتری داشتم بزنم ،آرشیو فیلم من هم بهتر بود! هیچ فیلمی تا حالا حق مطلب درباره وقایع ۸۸ به خوبی بیان نکرده!

کامبیز بی‌ بی‌ سی‌ فارسی خیلی‌ ناجوان مردانه داره از پشت به جبهه اصلاحات و سبد آرا آقای عارف و آقای روحانی با پخش فیلم انتخابات سال ۸۸ خنجر میزنه ، استعمار پیر طبقه تحصیل کرده و جوانان هدف قرار داده که پای صندوق‌های رای نیان و احساس نا امیدی بعد انتخابات سال ۱۳۸۸ در مردم زنده کنه تا آرا رو آونجور که می خوان به سمت تند رو‌ها و بخش سنتی‌ جامعه مهندسی معکوس کنن ، خدا به خیر کنه چه نقشه‌ای دارن.

مهرنوش

دست همه دست اندرکاران درد نکنه. فیلم تکان دهنده ای بود. فقط آقای صلح جو یه انتقاد داشتم به سوالات بعد از پخش فیلمتون، این سوالی که پرسیدید چرا اسم فیلمو گذاشتی بیست و چندم خرداد، واقعا؟ خب اینکه برای همه اظهر و من الشمس بود، بنظر کمی نمایشی اومد این سوالتون. بهتر بود می پرسیدین اینهمه آدمهای نزدیک به ستادها و صندوقها و ناظران نزدیک رو چه جوری پیدا کردی؟ من نوعی اگه بخوام چنین فیلمی بسازم آیا دسترسی به همه این آدمها خواهم داشت؟ اینها ایران بودن یا خارج از کشور بودن؟ کلا نحوه پرسشهاتون از کارگردانها رو کمی چالشی تر کنین، از چارچوب همیشگی خارجش کنین. بازم ممنون از فیلمهای گاهگاه خوبی که پخش می کنید.

علوی مستندپناه فرهادبهمن خیلی خوب بود.

محبوبه عالی بود این فیلم و چه به موقع.

یلدا مستند جالبی بود و نگفته هایی توش گفته شد که منم خودم تو این ۴ سال نه شنیده بودم و نه دید بودم مخصوصا همون قسمتی که از تلفن صحبت کردن کروبی با میر حسین فیلم برداری شده بود خیلی قابل توجه بود.

نریمان فیلم بسیار زیبا بود. هرچند که دیدنش یادآوری خاطرات تلخ گذشته بود و بازگرداننده ی اون خشم فرو خورده ای که امثال ماها دارن. امیدوارم برای کسایی که مصاحبه باهاشون شده و توی فیلم هستن اگر در داخل ایران هستند مشکلی پیش نیاد.

کاران این فیلم هم خیلی خوب بود. با نظر شما هم که از کارگردان فیلم'بیست و چندم خرداد' آقای پناه فرهاد بهمن در مورد صحبت با افراد یک جناح پرسیدید کاملا موافقم. آقای بهمن می تونستند با استفاده از افراد جناح های دیگر تاثیر و مقبولیت بیشتری رو ایجاد کنند. یه انتقاد کوچولو هم دارم. ایشون که برای یک ملت اونم ملتی آشفته و پراکنده مثل ایران فیلم می سازن هیچ وقت نباید از افرادی استفاده کنند که قبلا به هر علتی منزوی شدن(البته هرچند در نظر این مردم نه من وشما). این باعث میشه که فیلم ساز و تهیه کننده رو فردی کوتاه نگر وسطحی گرا به حساب میارن. اگه میخوان از یک واقعیت تلخ و بزرگی مثل جریان ۸۸ پرده بردارن برای همه گیر شدن فیلمشون و مقبولیت از طرف تمام احزاب و اقشار تنها راهی که دارن اینه که با دیدی بسیار وسیع تر از مردم به قضیه نگاه کنن واز همه دلایل بازخواست و از هر جبهه ای افرادی رو تعیین و با آنها صحبت کنند. در پایان بازم از برنامه خوبتون تشکر می کنم و ازتون می خوام که اگر خواستید برنامه ای تولید کنید یا کار مثبتی برای این مردم انجام بدید در حد اونها و یا در حد افرادی از جامعه اونها و یا در خور شخصیت و فرهنگ اونها کاری رو انجام ندید بلکه کاری رو بکنید که فقط فقط فکر می کنید درسته. چون این مردم حتی دیگه فکر و اندیشه اشون هم مال خودشون نیست و اگه قرار باشه چیزی اونا رو عوض کنه یا تحت تاثیر قرار بده باید چیزی فراتر از ذهن و توان و اندیشه و....اونا باشه.

از کرمانشاه جناب صلح جو مثل همیشه برنامه که تهیه کردید بی نظیر و یا کم نظیر بود. اولا در بهترین شرایط زمینی بود تا یک باره دیگر خاطرات گذشته ذکر شود و توانایی و غیرت ملت ایران را به رخ نا اهلان و نامهربانان این مرز و بوم بکشید ملت ایران اگر بخواهد شجات و ایمان آن را دارد مخوف ترین و پلیدترین نظامها را به خاک سیاه بکشند. نهایتا بابت زحمت و سوژه هایی که انتخاب می کنید نهایت سپاس را دارم . در پناه حضرت دوست باشید. توفیق رفیق راهتان

الهه فیلم غم انگیزی بود و حقیقت دردناکی را به تصویرمی کشید از یک طرف به حساب نیاوردن مردم در مورد رای شان و از طرف دیگر ریختن خون جوانان بخاطر اعتراضها یشان به روز روشن و اعتراف رهبر و یک رای ایشان دنیا را تکان داد. توی بحث شما یک موضوع مطرح شد که چرا افراد دیگری در این فیلم حضور نداشتند به نظر من نیازی نبود که توی اون شرایط عده ا ی حضور داشته باشند کارگردان کار خودش را خوب شروع کرد و قدم به قدم توی صحنه و اتفاقاتی که به ناحق حق شده بود حضورداشت.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط