یک شاعر فلسطینی برنده جایزه ۶۵ هزار دلاری گریفین شد

Image caption از راست: غسان زقطان، فادی جوده (مترجم اشعارش)، و اسکات گریفین

غسان زقطان، شاعر فلسطینی، برنده جایزه بین المللی شعر گریفین شد.

او برای مجموعه شعر "همچون پرنده ای سرگردان، مرا دنبال می کند" برنده این جایزه ۶۵ هزار دلاری (معادل ۴۱هزار پوند) شد.

داوران گفته اند که شعر او "به ما یادآوری می کند که در میانه جنگ، یاس و تغییرات روزگار، چرا و چگونه زنده ایم."

این جایزه که سالانه برگزار می شود به بهترین مجموعه شعری که یا به زبان انگلیسی سروده شده باشد یا به انگلیسی ترجمه شده باشد، تعلق می گیرد.

جایزه شعر گریفین گران ترین جایزه شعر کاناداست و اسکات گریفین، بازرگان و نیکوکار کانادایی، آن را در سال ۲۰۰۰ بنیان گذاشت. این جایزه هر سال به یک نویسنده کانادایی و یک شاعر بین المللی که اثرش به انگلیسی ترجمه شده باشد، تعلق می گیرد.

برندگان این جایزه در مراسمی در تورنتو با حضور ۴۰۰ مهمان از جمله مارگارت اتوود و مایکل اونداتیه، از اعضای هیئت موسس، جایزه خود را دریافت کردند.

پیشتر، در سال جاری میلادی، سه داور بین المللی از میان ۵۰۹ جلد کتاب که از ۴۰ کشور دنیا به فهرست اولیه راه یافته بودند، هفت جلد را به عنوان نامزد نهایی برگزیدند.

روز چهارشنبه، هفت نامزد نهایی بخش هایی از اشعار خود را برای هزار نفری که در سالن کرنر تورنتو گرد آمده بودند، خواندند. هر یک از شاعران راه یافته به فهرست نهایی نامزدهای جایزه، یک نسخه با جلد چرمی از کتاب خود و مبلغ ۱۰هزار دلار کانادا را هدیه گرفتند.

ماه گذشته، آقای زقطان، که از جمله موسسان خانه شعر در رام الله است، موفق به دریافت ویزای کانادا برای شرکت در این مراسم نشده بود. مسئولان صادرکننده ویزا گفته بودند که دلایل او برای سفر به کانادا "قانع کننده" نبوده است.

با این حال، مترجم او، فادی جوده، پزشک فلسطینی - آمریکایی که ساکن هیوستن است، از فیسبوک استفاده کرد تا حمایت علاقمندان به این شاعر را برانگیزد. همچنین مارگارت اتوود در توییتر خود اعتراض کرد و سرانجام ظرف ۷۲ ساعت ویزای کانادا به غسان زقطان داده شد.