'فوتبال به سبک ایرانی' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

'فوتبال به سبک ایرانی' ساخته مازیار بهاری، فیلمی است که این هفته در آپارات به نمایش در می آید.

بالاخره ایران به جام جهانی رفت. در ایران عشق و علاقه به فوتبال با هیچ چیز قابل مقایسه نیست. فوتبال بزرگترین دلخوشی و سرگرمی برای ایرانیان هست و فوتبالیست ها بسیار محبوب ،پر طرفدار و پر درآمد هستند. روزگاری فوتبالیست های معروف صبح ها با وانت و تاکسی کار می کردند و عصر ها سر تمرین فوتبال می رفتند. حالا در فاصله دو دهه خیلی چیزها تغییر کرده است اما آنچه از گذشته تا به حال عوض نشده عشق به این ورزش است. در آپارات این هفته چند سال به عقب بر می گردیم و سراغ فوتبالی ها و عشق فوتبالی های آن زمان می رویم.

Image caption نمایی از فیلم'فوتبال به سبک ایرانی'

درباره فیلم 'فوتبال به سبک ایرانی'

گفته می شود که در ایران و بسیاری از کشورهای جهان، فوتبال فراتر از یک ورزش است. اثرات اجتماعی شکست ها و پیروزی ها در این ورزش بخصوص در کشورهایی که با محدود بودن امکانات سرگرمی روبه رو هستند، شگفت آور است. فوتبال به سبک ایرانی، ساخته مازیار بهاری، نگاهی به علاقمندان این ورزش در ایران دارد، این فیلم البته چندین سال پیش ساخته شده و یادآور دوران فوتبال ایران در دهه هفتاد خورشیدی است.

مهین گرجی، روزنامه نگار شناخته شده ایران هم که بیش از سه سال پیش در خارج از کشور در اثر تصادف در گذشت در این فیلم حضور عمده ای داشت و بخش هایی از فیلم هم تصاویری است که کاوه گلستان گرفته، عکاس و تصویر بردار شناخته شده که در جریان جنگ آمریکا و عراق کشته شد.

ویژگی فیلم ها

فیلم البته از تجربه های نخستین فیلمساز بود و کمی پراکنده به نظر می رسید . اما فیلمساز موضوع جذابی را برای فیلم اش انتخاب کرده بود و از زوایای مختلف به پشت صحنه فوتبال ایران پرداخته بود.

Image caption مازیار بهاری

درباره کارگردان

مازیار بهاری در سال ۱۳۴۶در تهران متولد شد. تحصیلات سینمایی اش را در مونترال کانادا به اتمام رسانده و در عین حال تحصیل کرده علوم سیاسی هم هست. در کارنامه این فیلمساز فیلم هایی چون : 'نقاشی کن!مهم نیست چه چیز'، 'شرم و تابوت ها'، 'محمد و دلاله'، 'و عنکبوتی آمد'، 'سلامی از شهرک صدر'، 'سقوط شاه' و 'ادیسه ایرانی' به چشم می خورد. مازیار بهاری در کنار ساخت فیلم های مستند، چند نمایشنامه هم به نام های 'انتقام کاملا موجه' و 'داستان عاشقانه در ابوغریب' نوشته است.

مازیار بهاری تنها فیلم سازی است که به گونه پیوسته از هنگام حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق در این کشور به کارپرداخته و تعدادی مستند و گزارش خبری برای 'شبکه چهار بریتانیا' و 'بی بی سی' درباره موضوع هایی چون زندگی آیت الله سیستانی و مقتدی صدر و حقوق بشر در عراق تهیه کرده است. مازیار بهاری از سال ۱۳۷۷ خبرنگار نیوزویک در ایران بوده است. وی در جریان اعتراض ها به انتخابات دهمین دروه ریاست جمهوری ایران (چهار سال پیش) در خردادماه بازداشت و پس از گذشت چند ماه از زندان آزاد شد.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مطالب مرتبط