محسن و سمیرا مخملباف جشنواره‎های فیلم مسکو و ادینبورگ را داوری می‌کنند

Image caption محسن مخملباف در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم مسکو

محسن مخملباف ریاست هیات داوران بخش مسابقه سی و پنجمین دوره جشنواره مسکو و سمیرا مخملباف، ریاست هیئت داوران جایزه مایکل پاول در جشنواره فیلم ادینبورگ را بر عهده دارند.

در جشنواره بین المللی فیلم مسکو که از بیستم تا بیست و نهم ژوئن برگزار می شود، محسن مخملباف در کنار ارسلا میر، فیلمساز، سرگئی گرامش، بازیگر، کیم دانگ هو، فیلمساز و بازیگر، و زوراب کیب شیدزه، بازیگر، فیلم های بخش مسابقه را داوری می کنند.

در بخش مسابقه ۱۶ فیلم از کشورهایی از جمله لهستان، ایتالیا، ترکیه، روسیه، اسپانیا، سوییس، ژاپن، گرجستان به رقابت می پردازند.

همچنین در بخش نمایش های ویژه این جشنواره، فیلم باغبان، تازه ترین ساخته آقای مخملباف، در روزهای ۲۴، ۲۸ و ۲۹ ژوئن به نمایش در می آید.

به نوشته سایت محسن مخملباف، همزمان با برگزاری این جشنواره، کتابی درباره آثار سینمایی خانواده مخملباف به قلم گلنارا ابی کی اوا، منتقد سینما و کارشناس سینمای آسیای میانه و کارگردان هنری جشنواره اروپا -آسیای کشور قزاقستان، به زبان روسی منتشر می شود.

ایران در ادینبورگ

Image caption سمیرا مخلمباف تاکنون در جشنواره‌هایی چون کن، ونیز و برلین به عنوان داور حضور داشته است

همزمان، در شصت و هفتمین جشنواره فیلم ادینبورگ در اسکاتلند که از ۱۹ تا سی ام ژوئن برگزار می شود، سمیرا مخملباف، کارگردان و نویسنده و دختر محسن مخلمباف، ریاست هیئت داوران جایزه مایکل پاول را بر عهده دارد.

سمیرا مخملباف در کنار کوین مک کید، بازیگر و کارگردان، و درک مالکوم، منتقد فیلم، بهترین فیلم بریتانیایی و بهترین بازیگران در فیلم های بریتانیایی در این جشنواره را برخواهند گزید.

فیلم های "لرزاننده چربی" به کارگردانی محمد شیروانی و "تابور" به کارگردانی وکیل وکیلی فر در بخش مسابقه جشنواره به نمایش درآمده است.

همچنین فیلم چهل و پنج دقیقه ای "از تهران تا لندن" به کارگردانی مانیا اکبری در بخش سینماگران جهان به نمایش درآمده است. همراه با این فیلم، مستند بیست دقیقه ای "رقص مانیا" نیز به نمایش درآمد که ساخته رویا اکبری است و مروری است بر تجربیات مانیا اکبری در هنرهای تجسمی و سینما.

در بخش مستند، فیلم "صحنه های سربی" به کارگردانی رضا رضوی نیز اکران می شود. این مستند سرگذشت مردی است که آرزو داشته فیلمبردار شود اما آپاراتچی سینما باقی می ماند.

علاوه بر حضور چهار فیلم و یک داور از ایران، فیلم مستندی به نام "ده" از آلمان به کارگردانی تلماچ واسینجر به بخشهایی از ایران پرداخته است. همچنین در بخش هایی از مستند "یک بازی برای آزادی" به کارگردانی نیکو اپل که درباره مفهوم آزادی ساخته شده است، به ایران پرداخته شده است.

سیب، تخته سیاه و پنج عصر، از جمله فیلم های سمیرا مخملباف است که تاکنون از چند جشنواره بین المللی جایزه برده است.

مطالب مرتبط