تئاتر در تهران؛ نگاهی به آثار روی صحنه

Image caption نمایی از تئاتر خانه سربی

خرداد و تیر ۹۲ سالن‌های تئاتر پررونق است. اجرای نمایش‌های بعد از عید به پایان رسیده و نمایش‌های جدید، اجراهاشان را شروع کرده و تا اواسط تیر فرصت برای تماشای بیشتر آن‌ها هست.

علی رفیعی، کارگردان پیشکسوت تئاتر خرداد و تیر امسال یرمای فدریکو گارسیا لورکا را در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر اجرا می‌کند. او مانند تئاتر قبلی‌اش -آشپزخانه- که در تالار وحدت آن را روی صحنه برده بود، از بازیگران جوان کارگاهش برای ایفای نقش‌های دشوار نمایش کلاسیک یرما استفاده کرده است. یرما هم مثل همه آثار علی رفیعی پر است از تابلوهای فرمیک و رنگ. آن‌چه علی رفیعی در فیلم‌های سینمایی‌اش هم به کاربرد آن اصرار دارد. این، دومین نمایشنامه لورکاست که علی رفیعی کارگردانی می‌کند. اولی آن "عروسی خون" بود که برخلاف یرما بازیگران حرفه‌ای تئاتر مثل گوهر خیراندیش، رویا تیموریان و شبنم طلوعی در آن بازی می‌کردند. تهیه کننده تئاتر لورکا احسان رسول‌اف است.

مرد بالشی

آیدا کیخایی دو نمایش همزمان در سالن‌های تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه دارد. مرد بالشی را با همکاری محمد یعقوبی یکی از پرطرفدارترین کارگردانان تئاتر دهه هفتاد تا امروز کارگردانی کرده است و "شام با دوستان" را مستقل. مرد بالشی نمایشنامه‌ای است نوشته مارتین مک‌دونا که نگاهی طنز آمیز به مفهوم خشونت دارد.

Image caption نمایی از تئاتر مرد بالشی

مرد بالشی داستان نویسنده‌ای است که به دلیل خشونت موجود در داستانهایش دستگیر می‌شود. داستان‌ها مربوط به قتل‌ بچه‌ها در شهر است. همه تئاتر "مرد بالشی" در یک سلول زندان می‌گذرد. شاید از نظر طرح داستانی، مردبالشی یادآور «یک دقیقه سکوت» محمد یعقوبی باشد. آن‌هم داستان نویسنده‌ای بود و داستانش و عواقبی که داستان برایش به وجود می‌آورد. پیام دهکردی، احمد مهرانفر، علی سرابی و نوید محمدزاده در مرد بالشی بازی می کنند.

شام با دوستان

شام با دوستان نمایش دیگری به کارگردانی آیدا کیخایی است که در همان سالن اجرا می‌شود. آیدا کیخایی پیش از این نمایشنامه یک دقیقه سکوت را در سالن مولوی اجرای مجدد کرده بود. این چهارمین تجربه کارگردانی مستقل اوست؛ بر اساس متنی خارجی از دونالد مارگولیز. نیکی کریمی اولین تجربه بازی در تئاتر را با بازی در "شام با دوستان" به نمایش می‌گذارد. امیررضا دلاوری، احمد ساعتچیان و بهناز جعفری دیگر بازیگران این نمایش هستند. شام با دوستان با یک مهمانی شام دوستانه از دو زوج که دوستی قدیمی با هم دارندآغاز می شود و در طی این مهمانی شام متوجه می شویم که زندگی یکی از آن دو زوج در این مقطع در آستانه جدایی است در ادامه برون ریزی آنها از زندگی مشترک، رفاقت و رابطه زناشویی به تصویر در می آید. در پایان یک زوج جدا می شود و زوج دیگر در زندگی خود و دوستی شان دچار تردید می شوند.

خانه سربی

علی نرگس نژاد با نمایش خانه‌ سربی در سالن اصلی تئاتر شهر حضور دارد. نمایشی که بیشتر مناسب سالن‌های کوچک است. در چندسال اخیر آن‌قدر این عدم تناسب تئاترها با سالن اصلی تکرار شده که هم از اعتبار این سالن کاسته و هم گاهی اعتبار کارگردانان حرفه‌ای تاتر را زیر سوال برده است. این‌روزها مخاطبان جدی تئاتر بیشتر پی‌گیر تاترهای سالن‌های کوچک این مجموعه اند.

شاید بازیگران خانه‌ سربی مهم‌ترین عامل کشاندن مخاطبان به سالن اصلی باشند. بابک حمیدیان و پانته‌آ پناهی‌ها هر دو جایزه بهترین بازیگران تاتر سال ۹۱ را گرفته‌اند. فرزین صابونی و سیامک صفری هم از بازیگران باسابقه تئاتر هستند. مینا ساداتی و سحر دولتشاهی اما بیشتر تجربه بازی در فیلم و سینما را داشته‌اند.

تکیه به دیوار نمناک

تکیه به دیوار نمناک در سالن مولوی اجرا می‌شود. سالنی که بیشتر متعلق به گروه‌های دانشجویی یا تازه‌وارد است و اتفاقا اجراهای متفاوت و جسورانه‌ای را در آن می‌توان دید. تکیه به دیوار نمناک را آراز بارسقیان به همراه کارگردان نمایش، غلامحسین دولت‌آبادی، نوشته است. نمایش، داستان حسن گلشن، نویسنده‌ای است که در مسکو تحصیل کرده است، به ایران آمده و می‌خواهد تئاتر کار کند. داستان مربوط به سال ۱۳۱۸ است و لوکیشن آن کافه خیام. مشکلات یک کارگردان تئاتر در ایران و پایان تلخ نمایش، نوعی مشابه‌سازی با فضای امروز را به یاد می‌آورد.

مرغ باران

اما علاقمندان به موزیکال این روزها شاهد تئاتر مرغ باران پری صابری هستند. این تئاتر موزیکال مانند آثار قبلی پری صابری برگرفته از یکی از داستان‌های کهن، این بار ضحاک مار به دوش است. ترکیب داستان با شعرهای شاملو و حرکات موزون هماهنگ و آوازخوانی هانا کامکار از عوامل استقبال مخاطبان از مرغ باران است. و البته پری صابری مخاطبان ثابت دارد که همیشه منتظر نمایش‌های موزیکال او هستند. مرغ باران در تالار وحدت اجرا می‌شود.

و اجرایی که از ۱۹ خرداد در سالن سایه حضور دارد کنجکاوی برانگیز است. نمایشنامه‌ای از نغمه ثمینی با تک بازیگری ریما رامین‌فر. « این‌جا کجاست» را شیوا مسعودی که پیش از این بیشتر در حوزه نمایش عروسکی فعال بوده کارگردانی کرده است. این نمایش پیش از این در خبرها با نام « پرواز صفر به زمین نشست» معرفی شده بود.

پیکنولپسی

پیکنولپسی با نویسندگی و کارگردانی بنفشه اعرابی قرار است از ۱۷ خرداد در کارگاه نمایش تئاتر شهر اجرا شود. اعرابی در تعریف این نمایش آن را ترکیبی از محاکمه کافکا و گل‌های میخک ریموند کارور معرفی کرده. و نام نمایش هم برگرفته از یک بیماری است که از مهمترین اثرات آن غفلت است.

نمایش "دره گل زرد" به کارگردانی مهدی حاصل‌پور براساس داستانی از نادر ابراهیمی درباره تنها ملاقات آیت‌الله خمینی با محمدرضاشاه پهلوی است. دره گل زرد از مجموعه نمایش‌های سیاسی مذهبی موافق با سیاست‌های جاری حکومت است که تعدادشان روز به روز در سالن‌های تاتر شهر بیشتر می‌شود و تنها نمایشی است که در ایام تعطیلات خرداد اجازه اجرا داشت.

نمایش « زندگی به روایت گریه و خنده» به کارگردانی هانی صالحی خرداد ۹۲، سی اجرا در تماشاخانه پارین واقع در موزه زمان داشت. این تماشاخانه کمتر از یک سال است که افتتاح شده و علاوه بر سالن، گاهی در تراس و کافه هم نمایش‌های محیطی و معمولا متعلق به گروه‌های جوان تئاتری را اجرا می‌کند.