تقی روحانی، گوینده رادیو، پس از سال‌ها بی‌خبری درگذشت

Image caption تقی روحانی در روزهای آخر فروردین ۱۳۹۲ - عکس از فرامرز امینی

تقی روحانی، گوینده سابق رادیو ایران، پس از سال‌ها زندگی سخت روی صندلی چرخ‌دار، در تهران درگذشت.

آقای روحانی که متولد ۴ مرداد ۱۲۹۹ در تهران بود، تا هنگام انقلاب ایران از مشهورترین گویندگان بخش خبر رادیو و مجری برنامه‌های مختلفی از جمله مسابقه بیست‌سوالی بود.

پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، او از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی به ۵ سال حبس و ۸۰ ضربه شلاق محکوم شد.

روزنامه کیهان ۲۹ شهریور ۵۸، یک روز پس از اعلام حکم تقی روحانی نوشت: "تقی روحانی متهم است که در زمان نخست‌وزیری (جعفر) شریف امامی و (غلامرضا) ازهاری با استفاده از فرستنده‌های رادیویی در جهت وارونه نشان دادن سیر انقلاب اسلامی ایران و تحکیم سلطنت و استعمار مردم پافشاری کرده است و تا آخرین روزهای عمر سلطنت خاندان فاسد پهلوی نقش بلندگوی رژیم را در رادیو و تلویزیون ایفا کرده و با کلمات فریبنده خود در سرویس‌های خبری رادیو به توجیه کشتارهای سفاکان رژیم خونخوار چون ازهاری و دست‌نشاندگان پلید پرداخته است."

بر اساس گزارش‌ها تقی روحانی در روز ۱۱ مهرماه در حالی که برای طی دوران محکومیتش به ایرانشهر برده می‌شد، از سوی یک گروه مسلح ربوده شد و در بیابان‌های اطراف جاده آرامگاه به‌شدت مضروب شد.

روزنامه کیهان پس از این حادثه اعلام کرد که شخصی نا‌شناس طی یک تماس تلفنی با خبرنگار کیهان مسئولیت این آدم‌ربایی را برعهده گرفته است.

به نوشته کیهان، شخص نا‌شناس در این تماس تلفنی گفت: "ما تقی روحانی را از دست پاسدارانی که قصد انتقال وی را به ایرانشهر داشتند، ربودیم و پس از ربودن از چنگ پاسداران، او را در بیابان‌های جنوب مهرآباد بردیم و اعدام کردیم."

این فرد ناشناس خود را عضو "گروه توحیدی مستضعف" معرفی کرده بود.

تقی روحانی به دلیل ضربات وارده به مخچه‌اش، در بیش از ۳۰ سال گذشته، فلج بود و قدرت تکلم خود را از دست داده بود.

رضا سجادی، گوینده و مدیر پیشین رادیو ایران، در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت: "در این سالها به اتفاق مدیر برنامه هایمان، شاهرخ نادری، تقریبا ماهی یکی دو دفعه می رفتیم منزلش و واقعا متاثر می شدم که این مرد چرا نباید بتواند صحبت کند."

او درباره همکار و دوستش گفت:" من از ۱۳۱۹ گوینده رادیو شدم و شادروان تقی روحانی اواخر سال ۲۳ به رادیو آمد و بعد از مدتی گوینده خبر شد. با هم همکار بودیم. خیلی صمیمی و وظیفه شناس بود. دبیر دبیرستان هم بود. آدمی اخلاقی و انسانی والا به تمام معنا بود."

آقای روحانی که از دو ماه پیش در بیمارستان سرخه حصار بستری بود، روز چهارشنبه ۵ تیر (۲۶ ژوئن) در ۹۳ سالگی درگذشت.