فیلم های صامت آلفرد هیچکاک در گنجینه فرهنگی یونسکو ثبت شد

۹ فیلم صامت بجا مانده از آلفرد هیچکاک به گنجینه اقلام هنری در یونسکو که نمایانگر میراث فرهنگی بریتانیاست اضافه شد.

این فیلم ها که جزو آثار اولیه این فیلمساز بریتانیایی است، تابستان سال گذشته پس از ترمیم کامل، در موسسه فیلم بریتانیا برای نخستین بار به نمایش گذاشته شد.

این فیلم ها به فهرست میراث فرهنگی یونسکو با عنوان "خاطرات بریتانیا از جهان" اضافه شده اند.

به این فهرست که در ژوئیه سال ۲۰۱۰ آنلاین شده، امسال یازده اثر هنری که از کتابخانه ها، بایگانی ها و موزه ها انتخاب شده، اضافه شده است. از دیگر اقلام موجود در این فهرست می توان به رساله "آداب فقیهان" نوشته پاپ گرگوری اشاره کرد که حدس زده می شود نخستین کتابی است که کاملا به زبان انگلیسی نوشته شده است.

رابین بیکر، از مسئولان ارشد موسسه فیلم بریتانیا گفت: "ما بسیار خشنودیم که فیلم های اولیه یکی از معروف ترین فیلمسازان جهان در کنار برخی از بزرگترین آثار هنری فرهنگی بریتانیا جای گرفته است."

مخاطبان تازه

به گفته آقای بیکر، ترمیم های طاقت فرسای این فیلم ها در آرشیو ملی موسسه فیلم بریتانیا نه تنها مخاطبان تازه ای را از سراسر جهان به خود جذب کرده، بلکه تحسین جامعه جهانی را هم به عنوان آثاری مهم برانگیخته است.

موسسه فیلم بریتانیا سه سال را صرف ترمیم فیلم های صامت آلفرد هیچکاک کرد. او این فیلم ها را در سال های ۱۹۲۵ تا ۱۹۲۹ ساخت. این فیلم ها در جشنواره فیلم لندن ۲۰۱۲ به نمایش در آمد.

فیلمهای صامت هیچکاک با عنوان "هیچکاک ۹" که آن را زیرپایه فیلم های شناخته شده ای چون روانی و سرگیجه می دانند، در حال حاضر در سینماهای آمریکا روی پرده است.

سال گذشته فیلم سرگیجه هیچکاک در رای گیری در خصوص بزرگترین فیلم های تاریخ سینما در مجله سایت اند ساوند موسسه فیلم بریتانیا جایگزین فیلم همشهری کین ساخته اورسون ولز شد و در صدر این فهرست نشست.