عیش مدام: ستایش تئاتر در جشنواره آوینیون

Image caption نمایی از تئاتر فاوست که اجرای آن هشت ساعت و نیم طول می کشد

شصت و هفتمین دوره جشنواره هنری آوینیون در جنوب فرانسه که در نوع خود یکی از بزرگ ترین جشنواره های هنری جهان محسوب می شود ( و شاید تنها رقیبش جشنواره ادینبورگ در اسکاتلند باشد) امسال هم میزبان اجراهای گوناگونی شامل تئاتر، رقص، کنسرت و ویدئو از کشورهای مختلف جهان است.

جشنواره آوینیون مانند جشنواره ادینبورگ به دو بخش مختلف تقسیم می شود: بخش اصلی با نام In ، که برگزار کنندگان جشنواره به انتخاب خود آثاری را برای اجرا در تالارهای متعدد این شهر تاریخی ( و حتی تالار رو بازی که در میان کوهستان برای اجرا طراحی شده؛ مکانی به انتخاب پیتر بروک) برمی گزینند و بخش دوم که Off نام دارد هزاران اجرای مختلف از کشورهای گوناگون را گرد می آورد که در تالارهای کوچک تر و حتی کافه ها مورد استقبال قرار می گیرند و در واقع این بخش در پاسخ به محدودیت های بخش اصلی، برای باز بودن فضا برای تمام گروه های که مایل به شرکت هستند، شکل گرفته است.

آثار شاخص

فاوست، اثر کلاسیک و شناخته شده گوته، این بار در نمایشی دو بخشی به کارگردانی نیکلاس استمان کارگردان آلمانی به روی صحنه می رود. این نمایش که اجرای آن هشت ساعت و نیم طول می کشد، تنها سه بار اجرا می شود و ویژگی مورد بحث آن، اجرای کاملاً مدرن و متمایز آن ذکر شده است.

جشنواره آوینیون در بدو تاسیس با هدف حمایت از اجراهای مدرن و متفاوت پا به عرصه ظهور گذاشت، اما در سال های اخیر محافظه کارتر شده و گاه اجراهایی کاملاً کلاسیک را انتخاب کرده است.

امسال اما توجه به اجراهای مدرن چشمگیرتر از سال گذشته به نظر می رسد. "نیدکمپانی"، گروه معروف بلژیکی، امسال اثر پرسرو صدایی را ارائه می کند که بلیت های آن از مدت ها قبل نایاب شده است: میدان بازارچه ۷۶. این نمایش به کارگردانی یان لاورس، داستان بازارچه ای را روایت می کند که در آن آتش سوزی ای رخ داده و تعدادی مرده اند، اما این شروع روایتی با فاصله گذاری های متعدد است که داستان خشونت جنسی و داوری مردم بازارچه را در قبال آن بررسی می کند.

Image caption جشنواره آوینیون حدود هشت هزار هنرمند را از بیست و یک کشور جهان به خود جذب کرده است که ۱۲۵۸ نمایش مختلف را در حدود سی هزار بار اجرا خواهند کرد

سوفی کل، هنرمند معروف فرانسوی که سال پیش با یک نمایشگاه بزرگ در جشنواره آوینیون شرکت کرده بود و در آن دفترچه خاطرات مادرش را هر روز می خواند، این بار در اجرایی به نام «اتاق بیست»، مخاطبان را به اتاق خود در یک هتل دعوت می کند؛ اتاقی که با عکس و اشیاء مختلف تزئین شده و با قصه های زندگی شخصی او آمیخته است و مرز میان واقعیت و غیرواقعیت را از بین می برد.

پیتر بروک، کارگردان پیشکسوت بریتانیایی، هم امسال مهمان ویژه جشنواره است. پسرش با نام سیمون بروک فیلم مستندی از پشت صحنه و تمرینات اجرای فلوت سحر آمیز ساخته که در جشنواره آوینیون به نمایش درآمد و پیتر بروک پس از نمایش فیلم در تالار حاضر شد و به سوالات مخاطبان درباره حال و هوا و چگونگی خلق آثارش پاسخ داد.

حاشیه ای بزرگ تر از اصل

در حالی که جشنواره Off در طی سال ها در حاشیه جشنواره اصلی شکل گرفته، اما حالا یکی از بخش های جدایی ناپذیر جشنواره آوینیون است که هنرمندان و تماشاگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کند و فضای شهر را از بدو ورود به فضایی هنری با اجراهای خیابانی بدل می کند.

جشنواره آوینیون در این بخش خود حدود هشت هزار هنرمند را از بیست و یک کشور جهان به خود جذب کرده است که ۱۲۵۸ نمایش مختلف را در حدود سی هزار بار اجرا خواهند کرد. بلژیک با بیست و هشت گروه و سوئیس با بیست و یک گروه، در صدر کشورهای شرکت کننده در این جشنواره هستند. امسال از ایران گروهی حضور ندارد.

حدود چهار هزار نفر روزنامه نگار و هنرمند حرفه ای هم در این جشنواره حاضرند و اخبار اجراها را با ویژه نامه های گوناگون در نشریات مختلف فرانسوی به چاپ می رسانند.

بخشOff از هشتم ژوئیه آغاز شده و تا آخرین روز این ماه ادامه خواهد داشت، در حالی که بخش In از سه روز پیشتر آغاز شده و تا ۲۶ این ماه ادامه دارد.

مطالب مرتبط