احمدی نژاد: پلمپ خانه سینما کار خیلی غلطی بود

Image caption جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی ایران گفته است که مسئولیت پلمپ خانه سینما با حراست وزارت ارشاد بوده است

در پی پلمپ ساختمان خانه سینما، محل شورای صنفی سینماگران ایرانی، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، پلمپ شدن خانه سینما را کار "بسیار غلطی" دانست.

آقای احمدی نژاد در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: "پلمپ خانه سینما کار خیلی غلطی بوده و انشاء الله باز خواهد شد."

روز سه شنبه ۲۵ تیرماه، عده ای از سینماگران در اعتراض به پلمپ ساختمان خانه سینما در خیابان سمنان تهران در مقابل این ساختمان تجمع کردند.

فرهاد توحیدی، رئیس هیئت مدیره خانه سینما، در سخنرانی خود در جمع سینماگران تجمع کننده گفته بود: "شب گذشته ساختمان خانه سینما پلمپ شد و ما از ساعت ۲۳ اینجا بودیم. البته نیروی حراست ارشاد نیز در داخل ساختمان بوده است. ما با پلیس ۱۱۰ تماس گرفتیم زیرا از نظر ما این یک تصرف عدوانی است. این در حالی است که آنها ساختمان را پلمپ کرده بودند اما داخل آن حضور داشتند."

امروز چهارشنبه، ۲۶ تیر، جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی، در واکنش به اظهارات آقای احمدی نژاد گفته است: "من هم از پلمپ ساختمان ناراحت شدم، چون حراست باید صورت اموال را می‌داشت اما گویا قوانین حراستی اینگونه حکم کرده است."

اوایل تیرماه، پرونده پیچیده خانه سینما با انتشار نامه عتاب آمیز محمود احمدی نژاد خطاب به جواب شمقدری و تاکید رئیس دولت بر لزوم بازگشایی این نهاد صنفی وارد مرحله تازه ای شده بود اما هفته گذشته "خانه اصناف سینمای ایران" با حمایت مدیران سینمایی دولت دهم و بدون حضور اعضای خانه سینما تشکیل شد.

شمقدری: 'مخالفان پلمپ باید به قانون اعتراض کنند نه ما'

آقای شمقدری در بیان دلیل پلمپ ساختمان خانه سینما با تاکید بر اینکه این پلمپ "حاصل شرح وظایف و آیین‌نامه‌های حراست است" گفته است: "اتفاق پیش آمده هیچ ربطی به سازمان سینمایی ندارد و ما در آن دخالتی نداشته‌ایم که پاسخگویش باشیم. در این زمینه هیچ کس مقصر نیست، مقصر قوانین و آیین‌نامه‌های مرتبط هستند که اینگونه نوشته شده‌اند، در واقع دوستان باید به قانون اعتراض داشته باشند نه ما."

Image caption پلمپ خانه سینما با اعتراض عده‌ای از سینماگران ایرانی رو به رو شده است

از سوی دیگر، در حالی که برخی از رسانه های ایران از جمله روزنامه شهروند از برکناری شمقدری از ریاست سازمان سینمایی خبر داده اند، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این خبر را تکذیب کرده و گفته "چنین موضوعی صحت ندارد."

رورنامه شهروند امروز چهارشنبه ۲۶ تیرماه، نوشته است: "یک مقام عالی‌رتبه در دولت، دستور برکناری جواد شمقدری را به دلیل مقاومت برابر خواست و نظر اهالی هنر نسبت به بازگشایی خانه سینما و همچنین اقدامات خودسرانه صادر کرد."

اما جواد شمقدری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در واکنش به انتشار خبر برکناری اش گفته است: "تاکنون خود من چیزی در این مورد نشنیدم و در پایان عمر دولت چنین چیزی معنی ندارد."

مطالب مرتبط