آلبوم عکس: تجمع هم پلمپ خانه سینما را باز نکرد

به روز شده:  13:49 گرينويچ - پنج شنبه 18 ژوئيه 2013 - 27 تیر 1392
  • خانه سینما، بزرگترین نهاد صنفی سینماگران ایرانی است و با روی کار آمدن دولت دهم و آغاز کار جواد شمقدری در معاونت سینمایی وزارت ارشاد، درگیری در خصوص فعالیت این نهاد صنفی شدت گرفت. پس از ماه ها درگیری میان خانه سینما و وزارت ارشاد، محمد حسینی، وزیر ارشاد در دی ماه ۱۳۹۰ دستور به انحلال خانه سینما داد و این کشمکش ها ادامه داشت. خانه سینما به تازگی در ۲۴ تیرماه پلمپ شد.

  • سینماگران پس از اطلاع از این اتفاق در مقابل این ساختمان تجمع کردند. فرهاد توحیدی، رئیس هیئت مدیره خانه سینما، در سخنرانی خود در جمع سینماگران تجمع کننده گفته بود: "شب گذشته ساختمان خانه سینما پلمپ شد و ما از ساعت ۲۳ اینجا بودیم. البته نیروی حراست ارشاد نیز در داخل ساختمان بوده است. ما با پلیس ۱۱۰ تماس گرفتیم زیرا از نظر ما این یک تصرف عدوانی است. این در حالی است که آنها ساختمان را پلمپ کرده بودند اما داخل آن حضور داشتند."

  • در ادامه تجمع سینماگران، پرویز پرستویی و فرهاد توحیدی امروز به دیدار جواد شمقدری رفتند که او آنها را به مذاکره و رفع اختلاف با هیات مدیره خانه سینمای دو فرا خواند. خانه سینمای دو یا "خانه اصناف سینمای ایران" به دستور جواد شمقدری و با حمایت مدیران سینمایی دولت دهم و بدون حضور اعضای خانه سینما در اوایل ماه جاری تشکیل شده است.

  • جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد، گفته است که پلمپ این ساختمان هم کاملا قانونی بوده است.

  • در ادامه تجمع سینماگران، گروهی از آنها تلاش کردند تا با شکستن پلمپ ساختمان وارد، خانه سینما شوند که ماموران نیروی انتظامی از آن جلوگیری کردند.

  • به گزارش رسانه‌های ایران، پس از تلاش گروهی از سینماگران برای ورود به ساختمان پلمپ شده خانه سینما ۴ ماشین نیروی انتظامی به همراه حدود ۲۰ نفر از پرسنل این نیرو در جلوی درب‌های خانه سینما مستقر شدند.

  • در ادامه اعتراض‌ها به پلمپ خانه سینما، امروز حسین ساجدی نیا رئیس پلیس تهران در میان سینماگران حاضر شد و گفت: "من به آقایان و دوستان در خانه سینما هم عرض کردم با توجه به قولی که وزارت ارشاد و ریاست جمهوری داده ان‌شاءالله قرار است مشکل حل شود، البته به ما اینطور عنوان کرده‌اند و دوستان باید خودشان پیگیر موضوع باشند."

  • آقای ساجدی نیا همچنین با تاکید بر اینکه تا ششم مردادماه این مکان "دست کسی نمی‌افتد و نیروی پلیس تا آن روز در محل مستقر است." او سپس از سینماگران خواست تا محل را ترک کنند. روز گذشته محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور نیز نسبت به پلمپ خانه سینما انتفاد کرده بود.

  • محمدمهدی عسگرپور مدیر عامل خانه‌ سینما نیز خطاب به تجمع کنندگان گفت: "ما 6 مرداد ماه ساعت 10 صبح در این مکان مستقر می شویم و بعدازظهر نیز مجمع عمومی برگزار می کنیم." به گزارش رسانه‌های ایران در حال حاضر این تجمع به پایان رسیده است.

کلیک تصاویری از تجمع سینماگران مقابل خانه سینمای ایران را اینجا ببینید

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.