جامعه اصناف سینمایی: خانه سینما را تحویل ما دهید

به روز شده:  18:13 گرينويچ - 21 ژوئيه 2013 - 30 تیر 1392
 • گروهی از اعضای جامعه اصناف سینمایی با تجمع مقابل وزارت ارشاد خواستار بازگشایی خانه سینما و تحویل آن به این صنوف شدند.

  "خانه اصناف سینمای ایران" به عنوان تشکیلات رقیب یا جایگزین خانه سینما با حمایت مدیران سینمایی دولت در اوایل ماه جاری تشکیل شده است.

 • خانه سینما، اتحادیه صنوف سینما ایران است.

  به دنبال اختلاف مسئولان این خانه با معاونت سینمایی وزارت ارشاد، محمد حسینی، وزیر ارشاد در دی ماه ۱۳۹۰ دستور به انحلال خانه سینما داد. اما مسئولان این خانه می‌گویند که این دستور توسط دیوان عدالت اداری نقض شده است. ساختمان خانه سینما به تازگی در ۲۴ تیرماه پلمپ شد. تشکلات تازه تأسیس می‌خواهد که این ساختمان را در اختیار بگیرد.

 • به گزارش خبرگزاری‌های ایران در تجمع امروز حدود 70 نفر حضور داشتند که اکثر آنها از اعضای صنوفی بودند که بیشتر در پشت صحنه سینما فعال هستند.

 • حسین فرح بخش، تهیه کننده سینما از دیگر حاضران در این تجمع بود.

  او گفت: اهالی خانه سینما بدنه سینما را از خانه‌شان بیرون کردند و با رانت‌خواری زندگی میلیاردی درست کرده‌اند. من برخی از آنها را می‌شناسم که کارمند دولت بوده‌اند و با حقوق بسیار کمی زندگی می‌کردند، اما حالا ببینید چه زندگی‌هایی دارند. آنهایی که از این پول‌ها می‌گیرند بیایند و ببینند چه جمعیتی اینجا آمده و چه شعارهایی می‌دهد."

 • به گزارش خبرگزاری ایلنا در این تجمع شعارهایی با عنوان "فرهادی کیلو چنده، مهرجویی کیلو چنده، درد ما را فرح‌بخش می‌فهمد" داده شده است.

 • در میان این جمع سینماگرانی نظیر جمال شورجه، عبدالله علی خانی، محسن محسنی‌نسب و مرتضی شایسته حضور داشتند.

 • حبیب الله کاسه‌ساز، مدیرعامل جامعه تازه شکل گرفته "خانه اصناف سینمای ایران" که حالا خود را "خانه سینما" می‌نامد، از جمله حاضران در تجمع امروز بود.

  او با اعلام اینکه از نظر وی خانه سینما باز شده گفت: "من به عنوان رئیس خانه سینما تلاش می‌کنم که همه صنوف قانونی شوند و تمام تلاش خود را خواهم کرد و سایر صنوف نیز در تجمع عمومی شرکت کنند. گروهی فقط جوسازی می‌کنند و به دنبال آن بودند که یک عده‌ای را بشورانند. از نظر ما خانه سینما یک سال پیش بسته شده است و این تعطیلی طبق قانون بوده است."

 • اعضای خانه سینما پیشتر گفته‌اند که موجودیت "خانه سینما ۲" را قبول ندارند و تشکیل این شورای صنفی "غیرقانونی" بوده است.

 • بنا بر گزارش‌ها تجمع کنندگان پس از ساعاتی محل تجمع را ترک کردند.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.