اعلام نام نامزدهای جایزه بوکر ۲۰۱۳؛ 'متنوع‌ترین فهرست تاریخ بوکر'

Image caption (از راست) رایان، هریس و بولاوایو با نخستین رمان خود به فهرست نامزدهای بوکر راه یافته اند

در میان اسامی موجود در فهرست اولیه نامزدهای جایزه بوکر ۲۰۱۳ نویسندگانی از بریتانیا، زیمبابوه، نیوزلند، کانادا، استرالیا، مالزی و ایرلند دیده می شوند.

رابرت مک فارلین، رئیس هیئت داوران جایزه بوکر گفته است که این فهرست، متنوع ترین فهرست نامزدها در تاریخ جایزه بوکر است.

فهرست نهایی نامزدها روز ۱۰ سپتامبر اعلام می شود و برنده این جایزه ۵۰ هزار پوندی روز ۱۵ اکتبر امسال معرفی خواهد شد.

جیم کریس که ۶۷ سال دارد، مسن ترین نویسنده و النور کاتن ۲۷ ساله جوان ترین نویسنده در این فهرست اند. کتاب ۸۳۲ صفحه ای او که در سپتامبر امسال منتشر می شود یکی از بلندترین کتاب ها در این فهرست است.

جیم کریس پیش از این برای رمان "قرنطینه" در سال ۱۹۹۷ و کالوم توبین نیز در سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۴ دوبار نامزد جایزه شده بود.

هفت نفر از این سیزده نویسنده، زن اند و سه نفر از آنها - بولاوایو، هریس و رایان - با نخستین کتاب های خود نامزد این جایزه شده اند.

در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ چهار نویسنده با نخستین کتابهایشان به فهرست نامزدها راه یافته بودند. آخرین نویسنده ای که با نخستین کتابش برنده جایزه بوکر شد، آراویند آدیگا بود با رمان "ببر سفید"، در سال ۲۰۰۸.

جومپا لاهیری، دیگر نویسنده شناخته‌شده در این فهرست، که پیش از این با مجموعه داستان "مترجم دردها" برنده جایزه پولیتزر شده، با رمان "گودی" که روز ۲۶ سپتامبر منتشر خواهد شد، برای نخستین بار نامزد جایزه بوکر شده است.

رابرت مک فارلین، رئیس هیئت داوران می‌گوید: "تنوعی بسیار جالب از نظر جغرافیایی، فرم، طول و موضوع در این آثار وجود دارد."

به گفته او این سیزده رمان، گستره ای از سبک سنتی تا تجربی، از قصه های مربوط به قرن اول پس از میلاد مسیح تا دوران معاصر، از رمان ۱۰۰ صفحه ای تا ۱۰۰۰ صفحه ای، و از شانگهای تا منطقه هندون لندن را در بر می گیرند.

رمان ۱۰۰۰ صفحه ای در این فهرست تریلر جنایی "شکارها" نوشته ریچارد هاوس است که این گونه توصیف شده است: "چهارکتاب مرتبط با هم که داستان هایش در سراسر دنیا رخ می دهد - از عراق تا ناپل و از ریمس تا نیویورک."

این کتاب علاوه بر شکل سنتی کاغذی، به شکل کتاب الکترونیکی که حاوی ویدئو و فایل های صوتی هم هست، منتشر خواهد شد.

به گفته آقای مک فارلین جلسه هیئت داوران برای تعیین نام‌ نامزدها شش ساعت طول کشید.

امسال چهل و پنجمین سال جایزه بوکر است. این جایزه در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد.

جایزه ادبی من‌بوکر که به اختصار، بوکر خوانده می شود، مهم ترین جایزه ادبی سالانه بریتانیاست که به بهترین رمان نوشته شده به زبان انگلیسی به قلم نویسندگان جامعه کشورهای مشترک المنافع و ایرلند تعلق می‌گیرد.

برنده این جایزه ۵۰ هزار دلاری روز ۱۵ اکتبر در مراسمی در گیلدهال لندن معرفی خواهد شد.

جایزه بوکر سال ۲۰۱۲ را هیلاری منتل با رمان "جسدها را بیاورید" برد و به این ترتیب نخستین زن و نخستین نویسنده بریتانیایی ای شد که دوبار این جایزه را به خانه برد.

مطالب مرتبط