رقابت ۲۰ فیلم برای شیر طلایی ونیز

Image caption فیلم افتتاحیه جشنواره "جاذبه" است که در آن جورج کلونی و ساندرا بولاک بازی می کنند

فیلم‌های استیون فریرز، تری گیلیام و جاناتان گلیزر از جمله ۲۰ فیلم بخش مسابقه هفتادمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز است که برای به دست آوردن جایزه شیر طلایی به رقابت خواهند پرداخت.

برناردو برتولوچی، کارگردان شهیر ایتالیایی که رئیس هیات داوران هفتادمین دوره جشنواره فیلم ونیز است، در بیانیه خود در این باره با اشاره به دوران فیلمسازی خود نوشته:‌ "در آن زمان، آنچه از فیلم‌ها می‌خواستم شگفت‌زدگی و لذت بود. از آن زمان تاکنون، زیاد عوض نشده‌ام."

نام‌های سرشناس

یکی از امیدهای این دوره از جشنواره، استیون فریزر است که با فیلم «فیلومنا» در آن حضور دارد. این فیلم ماجرایی واقعی را به تصویر می‌کشد و داستان زنی است که به مدت ۵۰ سال به دنبال فرزندش می‌گردد. جودی دنچ نقش این زن را بازی می‌کند که وادار به زندگی در یک صومعه و ترک فرزندش می‌شود.

فیلم نظریه صفر (The Zero Theorem) به کارگردانی تری گیلیام، دیگر اثری است که در جشنواره ونیز نخستین اکران جهانی خود را تجربه می کند. در این فیلم علمی‌ـ تخیلی، کریستف والتز نقش ریاضیدان نابغه‌ای را بازی می‌کند که به دنبال حل مساله‌ای مهم است.

"زیرپوست"، به کارگردانی جاناتان گلیزر، بر اساس کتابی از مایکل فیبر ساخته شده و اسکارلت جوهانسن در آن نقش موجودی فضایی را بازی می‌کند که در جاده‌‌های دورافتاده اسکاتلند به دنبال شکار انسان است.

"فرزند خدا" به کارگردانی جیمز فرانکو از دیگر فیلم‌های شاخص بخش مسابقه جشنواره به شمار می‌رود که داستان مرد تنهایی را روایت می‌کند که در غاری در کوه‌های تنسی زندگی می‌کند. این فیلم بر اساس داستانی به همین نام از کورمک مک‌کارتنی ساخته شده است.

Image caption برناردو برتولوچی ریاست هیئت داوران این دوره از جشنواره را بر عهده دارد

"باد شدید می‌وزد" اثر هایائو میازاکی، "جو" از دیوید گودون گرین، مستند "شناخته ناشناخته" به کارگردانی ارول موریس درباره دانلد رامسفلد، سیاستمدار آمریکایی از دیگر آثار حاضر در بخش مسابقه جشنواره هستند.

بخش خارج از مسابقه

فیلم افتتاحیه این دوره از جشنواره، "جاذبه" نام دارد که در بخش خارج از مسابقه جشنواره حضور دارد. جورج کلونی و ساندرا بولاک دو ستاره سرشناس سینما در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.

آلفنسو کوارون از کشور مکزیک کارگردان این اثر است که پیش از این در سال ۲۰۰۱ با فیلم «و مادر تو نیز» توانسته بود در جشنواره ونیز بدرخشد. آخرین اثر کوارون داستان چند فضانورد و ماموریت آنان را روایت می‌کند.

کارگردان‌های سرشناس دیگری نیز در بخش خارج از مسابقه هفتادمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز حضور دارند.

کیم کی ‌دوک فیلمساز مشهور کره‌ای که سال گذشته شیر طلای این جشنواره را برای فیلم "پی‌یتا" به دست آورده بود، امسال با فیلم جنجالی "موئبیوس" (Moebius) در جشنواره شرکت کرده است.

فیلم او به دلیل نمایش روابط جنسی غیرمتعارف، امسال برای نمایش فیلم خود در کره جنوبی با مشکلات فراوانی مواجه شد و او ناچار به کوتاه کردن ۲۰ نما از فیلم شده است.

استیون نایت با فیلم "لاکی"، آندره وایدا با فیلم "ولسا مردی از جنس امید" و پل شریدر با فیلم "تنگه‌ها" از دیگر چهره‌های حاضر در بخش خارج از مسابقه هفتادمین دوره جشنواره ونیز به شمار می‌روند.

حضور ایران با 'ماهی و گربه'

شهرام مکری با فیلم "ماهی و گربه" یکی از کارگردان‌های دعوت شده به بخش "افق‌ها" است که به فیلم هایی اختصاص دارد که در بخش مسابقه پذیرفته نشده اند اما از نظر گردانندگان جشنواره ارزش نمایش در جشنواره را داشته اند. در این بخش کارگردان‌هایی از کشورهای هند، ایتالیا، فرانسه سویس، آمریکا، چین و قزاقستان حضور دارند.

آقای مکری در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته که نسخه نهایی فیلمش چهارشنبه آینده آماده خواهد شد. به گفته مکری به احتمال زیاد در روزهای برگزاری جشنواره، سه نمایش برای این فیلم در نظر گرفته خواهد شد.

"ماهی و گربه" داستان گروهی از دانشجویان است که در سفری به شمال ایران و با شرکت در یک اردو با رویدادهای عجیبی مواجه می‌شوند. این اثر سینمایی به شکل یک پلان سکانس طولانی طراحی شده که مدیریت فیلمبرداری آن را محمود کلاری بر عهده داشت.

مکری پیش از این اولین فیلم بلند خود را با عنوان "اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر" ساخته بود.

جشنواره فیلم ونیز امسال از ۲۸ اوت تا ۷ سپتامبر برگزار می شود.